- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
PDW (Morfologia krwi) - norma, podwyższone i obniżone PDW
Wielu z nas miało wykonywaną morfologię krwi. W toku tego badania wyznaczane są różne parametry, które opisują naszą krew, a także stan naszego organizmu. Wśród wszystkich parametrów wyróżnić możemy PDW. Co oznacza ten tajemniczo brzmiący skrót? Jakie są normy dla PDW i jak interpretować jego wyniki?
Czym jest morfologia krwi?
Morfologia jest jednym z najpopularniejszych badań. Na jej podstawie możliwe jest zdiagnozowanie wielu schorzeń, czy też po prostu sprawdzenie stanu naszego zdrowia. Samo badanie jest niezwykle proste - polega na pobraniu z żyły (najczęściej ramiennej) krwi o objętości około 5 ml. Krew pobiera się do specjalnie stworzonych w tym celu probówek - zawierają one EDTA, które hamuje procesy krzepnięcia. Główną zaletą tego badania jest brak przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Należy jednak pamiętać, że oddając krew powinniśmy być na czczo - oznacza to, że ostatni posiłek powinien być spożyty na od 8 do 12 godzin przed badaniem. Skierowanie na morfologię krwi możemy otrzymać od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty.
PDW - czym jest ten tajemniczo brzmiący parametr?
W trakcie wykonywania morfologii krwi zwraca się uwagę na strukturę, a także stężenia jej poszczególnych składników, takich jak erytrocyty, które są odpowiedzialne za transport tlenu w organizmie, czy też krwinki białe, których głównym zadaniem jest walka ze wszelkiego rodzaju drobnoustrojami, mogącymi zagrozić naszemu zdrowiu (są swego rodzaju „żołnierzami” naszego układu odpornościowego). Kolejnym ważnym elementem morfotycznym naszej krwi są jej płytki, czyli tzw. trombocyty. Są to elementy odpowiedzialne za przebieganie całego procesu krzepnięcia. Ich odpowiednia budowa jest określana na podstawie wskaźnika określanego często jako PDW, czyli wskaźnika anizocytozy płytek krwi. Ten mało intuicyjnie brzmiący wskaźnik określa, jaki procent wszystkich trombocytów ma inną objętość niż trombocyt o średniej wielkości. Mimo tego, że parametr ten mówi nam całkiem sporo o stanie naszych płytek krwi, to na samej jego podstawie nie można przeprowadzić diagnozy. W tym celu należy dodatkowo sięgnąć po inne parametry, jak np. łączna ilość płytek krwi, czy też średnia wielkość trombocytów. Dopiero znając te parametry możliwe jest postawienie ewentualnej diagnozy.
Jakie są normy dla badania PDW?
Wskaźnik anizocytozy trombocytów może być wyrażony w różny sposób. Dla oznaczeń PDW za normę przyjmuje się wartość od 6,1 do 11 fl, co przekłada się na wartości od 40% do 60%. Dodatkowo w momencie oznaczenia, średnia ilość trombocytów powinna mieścić się w przedziale od 150 000 do 400 000/µl, a średnia ich wielkość w zakresie od 7,4 do 10,4 fl. W trakcie interpretacji wyników należy jednak pamiętać, że normy te zostały oznaczone w oparciu o badanie krwi wykonane w 95% populacji ludzi nie cierpiących na żadne choroby, z tego powodu u 5% ludzi wartości prawidłowe mogą się różnić od przyjętych odgórnie norm.
O czym świadczy podniesiony poziom PDW?
Podniesiony poziom PDW świadczy o tym, że w krwi krążącej można zaobserwować zwiększone stężenie trombocytów o zwiększonej i zmniejszonej objętości. Często związane jest to z zaburzoną syntezą trombocytów - wnioskuje się o tym również na podstawie pozostałych parametrów. Jeżeli w wynikach morfologii zaobserwujemy podniesiony poziom PDW, któremu będzie dodatkowo towarzyszyć nieprawidłowa średnia objętość płytek, możemy mieć do czynienia z takimi schorzeniami jak, np.:
- infekcja bakteryjna, która znajduje się obecnie we wczesnej fazie;
- przewlekła białaczka;
- plamica małopłytkowa.
W momencie, w którym stwierdzimy nieprawidłowy poziom PDW, wraz ze zmniejszeniem się średniej wielkości płytek krwi, może to być spowodowane rozwijającą się anemią hipoplastyczną lub też przeprowadzoną w tym momencie chemioterapią.
Jak łatwo zauważyć, sam podniesiony wskaźnik anizocytozy płytek krwi nie stanowi żadnej podstawy do przeprowadzenia diagnozy. Z tego powodu, podniesione PDW, któremu towarzyszą prawidłowe wartości dla średniej objętości płytek krwi oraz i średnia ilość w objętości krwi, nie świadczy o niczym, co mogłoby zagrażać naszemu zdrowiu - wynikiem takim nie należy się martwić.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować bez wychodzenia z domu na stronie LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.