Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Toczeń − przyczyny, objawy, leczenie

Istnieją choroby, które sieją spustoszenie w naszym organizmie i określa się je potocznie mianem “chorób poważnych”. Często przez długi czas nie dają o sobie znać. Ich objawy są na tyle mało charakterystyczne, że przypisuje się je innym dolegliwościom, a ich wykrycie w późnym stadium skutkuje niewydolnością wielu narządów. Taką chorobą jest m.in. toczeń. Jakie są przyczyny występowania tocznia? Jakie są jego objawy i w jaki sposób przebiega leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Toczeń − przyczyny, objawy, leczenie

Toczeń − co to za choroba?

Toczeń rumieniowaty układowy to choroba autoimmunologiczna, która atakuje własne komórki i tkanki, uszkadzając je i wywołując stan zapalny. Toczeń najczęściej atakuje układ mięśniowo-szkieletowy, układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy, nerki i skórę. Według badań, częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Umów się do lekarza rodzinnego

Przyczyny tocznia

Niestety nie są znane dokładne przyczyny występowania tocznia. Liczne publikacje medyczne wskazują jednak kilka czynników, które mogą sprzyjać jego powstawaniu, są to czynniki:

  • środowiskowe − wrażliwość na promieniowanie UV, powikłania po infekcjach, stosowanie niektórych leków,
  • hormonalne − związane z produkcją prolaktyny i estrogenu,
  • genetyczne.

Toczeń pod wieloma względami wciąż stanowi nierozwikłaną zagadkę medyczną.

Objawy tocznia

Objawy kliniczne tocznia mogą być bardzo zróżnicowane. Oznacza to, iż przebieg choroby może być różny u każdego pacjenta. Wyróżnia się objawy zagrażające i niezagrażające życiu. Najczęściej pacjenci zauważają rumień na twarzy − okrągły lub w kształcie motyla, ale do równie częstych objawów należą:

  • zapalenia stawów i mięśni,
  • owrzodzenia jamy ustnej,
  • objawy ogólne, takie jak np. zmęczenie, stan podgorączkowy lub gorączka, bóle głowy.

Objawy, które świadczą o zaawansowanej chorobie lub ciężkim przebiegu, to:

Jak rozpoznać obecność tocznia?

Najważniejszym badaniem diagnostycznym w przypadku wykrycia tocznia, obok wywiadu lekarskiego, jest badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA. W późniejszym przebiegu wykrywane są kolejne przeciwciała: anty-Ro i anty-dsDNA. 

Ze względu na niespecyficzny przebieg objawów tocznia w początkowym etapie choroby i jego podobieństwo do innych schorzeń, konieczna jest diagnostyka różnicowa z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), białaczką czy zespołem Sjogrena.

Leczenie tocznia

Różnorodny obraz kliniczny może prowadzić do późnej diagnozy, co grozi nieodwracalnym uszkodzeniem tkanek i narządów. Celem, jaki stawiają sobie lekarze w leczeniu tocznia rumieniowatego, jest zahamowanie postępujących uszkodzeń narządów i tkanek oraz zapobieganie nawrotom choroby.

W celu dobrania odpowiedniego sposobu leczenia, należy określić postać choroby, stopień uszkodzenia narządów, obecność chorób współistniejących oraz to, jaka jest obecnie aktywność choroby. Lekarze najczęściej w tym celu posługują się specjalnymi skalami  − BILAG, SLEDAI i SLAM.

Niezbędnym i głównym sposobem walki z tą chorobą jest leczenie farmakologiczne. Zależy ono od rodzaju i nasilenia objawów. Najczęściej opiera się na czterech podstawowych grupach leków:

  • niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ),
  • lekach przeciwmalarycznych,
  • kortykosteroidach,
  • lekach immunosupresyjnych i cytotoksycznych.

Toczeń − ważne informacje dla osób chorych

Osoby chorujące na tę chorobę powinny kontrolować swój stan zdrowia u lekarza reumatologa oraz innych specjalistów, m.in. dermatologa, nefrologa czy neurologa, którzy dodatkowo wspomagają proces leczniczy tocznia. Zalecane jest również stosowanie zabezpieczenia przed promieniowaniem UV.

Dla osób cierpiących na toczeń wskazana jest zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, która pomaga wzmocnić organizm i wspomaga go w walce z chorobą. Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej również pozytywnie wpływa na pacjentów i ich samopoczucie.

Jeśli chcesz umówić się do specjalisty i uzyskać wsparcie w walce z chorobą, możesz skorzystać z platformy LekarzeBezKolejki.pl i zarezerwować wizytę bez wychodzenia z domu.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Reumatologia

Więcej artykułów