Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Mikroskop, okulary, kwestionariusz i próbki krwi w fiolkach na niebieskim tle.

Białko całkowite – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Proteiny pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, m.in. stanowią podstawowy budulec, transportują substancje odżywcze, czy odpowiadają za prawidłową odporność. Zaburzenia w ilości białka całkowitego w osoczu stanowią cenne źródło informacji na temat stanu naszego zdrowia, a ich oznaczenie to jedno z podstawowych badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy. Czym jest badanie białka całkowitego, jaki jest jego koszt oraz w jakim celu się je wykonuje?

Kobieta szczotkuje zęby przed lustrem.

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Poznaj właściwości irygatorów do zębów!

W trosce o zdrowie swoich zębów, należy pamiętać o ich codziennej pielęgnacji oraz właściwej higienie jamy ustnej. Niedokładne lub nieregularne czyszczenie zębów w połączeniu z nieprawidłową dietą może w krótkim czasie doprowadzić do chorób takich jak próchnica, zapalenie miazgi czy kwasowa erozja szkliwa Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala zachować zęby oraz dziąsła w zdrowiu przez dłuższy czas. Jak dbać o higienę jamy ustnej w warunkach domowych? W tym pomogą specjalne irygatory do zębów. Poznaj zalety tych praktycznych i łatwych w obsłudze urządzeń!

Grafika 2D. Rysunkowi lekarza leczą podwyższone stężenie trójglicerydów i miażdżycę.

Triglicerydy – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Z hasłem “triglicerydy (trójglicerydy)” najczęściej można się spotkać w trakcie rutynowych badań krwi, gdyż należą one do profilu lipidowego, czyli podstawowego wskaźnika pomagającego w ocenie ryzyka chorób wieńcowych. Stężenie triglicerydów obrazuje prawidłowe funkcjonowanie m.in. wątroby oraz często jest wyznacznikiem jakości stosowanej diety. Odpowiednia ilość trójglicerydów jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dużym problemem zdrowotnym staje się ich zbyt wysoki poziom. Jak się od tego uchronić? W jaki sposób i kiedy należy badać poziom triglicerydów?

Diagnosta trzyma w dłoni test na HBs antygen.

HBs antygen – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Szacuje się, że około 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu B, chorobę wywoływaną przez wirusa HBV. Pomimo wprowadzenia szczepień ochronnych i akcji zwiększających świadomość społeczeństwa nadal jest to istotny problem kliniczny. Fundamentalnym elementem diagnostyki oraz monitorowania choroby jest badanie HBs antygenu. Na czym polega i jakie są normy? Kiedy należy je wykonać? Jak poprawnie się do niego przygotować?

Diagnosta trzyma w dłoni próbkę krwi przeznaczoną do badania.

Kinaza kreatynowa (CK) – czym jest? Normy, za niska, za wysoka. Kiedy wykonać badanie?

Kinaza kreatynowa (CK), inaczej nazywana kinazą fosfokreatynową, jest enzymem pełniącym ważne funkcje w procesach energetycznych w organizmie. Występuje w tkankach i komórkach o dużym zapotrzebowaniu na energię (w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu, a także komórkach światłoczułych siatkówki). We krwi jej stężenie jest znikome. Kiedy należy wykonać badanie kinazy kreatynowej? Jakie są normy tego enzymu? O czym świadczy za wysoki lub za niski poziom kinazy kreatynowej?

Pacjent podczas podawania kroplówki witaminowej.

Kroplówki witaminowe – skuteczna suplementacja w zasięgu Twojej ręki

Zmagasz się z niedoborami związków odżywczych, jednak suplementy doustne nie poprawiają Twojego samopoczucia? Nic w tym dziwnego, skuteczność doustnych preparatów witaminowo-mineralnych jest mocno dyskusyjna. Nie zaskakuje zatem fakt, że coraz więcej osób sięga po alternatywną formę suplementacji, czyli kroplówki witaminowe. W czym tkwi sekret tej metody? Kto najwięcej skorzysta z suplementacji dożylnej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Dłoń diagnosty w rękawiczce, trzyma próbkę moczu. W tle mikroskop i sprzęt laboratoryjny.

Amylaza w moczu, amylaza w surowicy - badanie, normy. Funkcja amylazy w organizmie

Amylaza (AMY) jest niezwykle ważnym enzymem wytwarzanym w trzustce i śliniankach. Oznaczenie poziomu amylazy we krwi i w moczu daje informacje o stanie trzustki, wątroby, ślinianek i wielu ważnych narządów. Dzięki tym badaniom można zdiagnozować różne schorzenia, w tym także nowotwory, między innymi trzustki, tarczycy, jajnika czy płuc. Jakie są funkcje amylazy w organizmie? Jak oznacza się poziom amylazy? Co można zdiagnozować oznaczając amylazę we krwi i w moczu?

Szczoteczka soniczna na niebieskim tle.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Dbanie o higienę jamy ustnej jest wyjątkowo ważne dla zdrowia zębów, dziąseł, a także całego organizmu. Właściwe mycie zębów pomaga uniknąć ich ubytków, a także zachować piękny, zdrowy uśmiech. Już od kilku lat na rynku popularność zyskują szczoteczki soniczne. Dzięki swoim właściwościom zapewniają jeden z najwyższych poziomów higieny. Sprawdź, czym wyróżnia się ten typ szczoteczek do zębów i jak ich używać. Dzięki naszym wskazówkom zadbasz o zdrowie jamy ustnej w najlepszy możliwy sposób.

Zdjęcie RTG zatok. Zatoki zaznaczono na czerwono.

Rentgen (RTG) zatok – jak przebiega i jak się przygotować? Kiedy wykonać rentgen zatok?

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w medycynie. Choć najczęstszymi przyczynami wykonania RTG są wskazania ortopedyczne (np. podejrzenie złamania), to rentgen sprawdza się również w przypadku diagnostyki stanu zapalnego, m.in. zatok. Jest to jedno z najlepiej dostępnych, szybkich i niedrogich badań diagnostycznych. Jak wygląda rentgen zatok? W jaki sposób należy przygotować się do badania?

Grafika 3D młodych form erytrocytów, czyli retikulocytów.

Retikulocyty – badanie, norma, nadmiar i niedobór. Kiedy warto oznaczyć liczbę retikulocytów?

Morfologia krwi to jedno z najbardziej popularnych i najpowszechniej zlecanych przez lekarzy badań krwi. Jest to badanie wykonywane zarówno profilaktycznie, jak i służące do diagnozy niektórych schorzeń. Jedną z wartości oznaczanych podczas badania morfologii krwi jest liczba retikulocytów we krwi. Czym są retikulocyty? Jaką pełnią rolę w organizmie? O czym świadczy podwyższony lub obniżony poziom retikulocytów we krwi?

Roślinne źródła potasu (orzechy, bakalie, strączki, awokado, banany, nasiona, płatki owsiane).

Potas – badanie, normy, niedobór, nadmiar. Rola potasu w organizmie.

Potas to pierwiastek, który obok sodu, występuje w organizmie w największych ilościach. Najwięcej jest go w tkance mięśniowej, dlatego jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Jego odpowiednie stężenie jest tak ważne dla zachowania zdrowia, ponieważ niebezpieczny jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. Jakie powinno być stężenie tego pierwiastka w ludzkim organizmie? Czy niedobór potasu to powszechne zjawisko w krajach rozwiniętych?

Sporych rozmiarów rumień po kleszczu na powierzchni skóry.

Rumień po kleszczu – jak wygląda? Objawy, diagnoza, leczenie

Niedzielny spacer na otwartą, trawiastą przestrzeń może zakończyć się obecnością kleszcza na naszej skórze. Pamiętajmy, że jest niewiele kleszczy, które mogą wywołać boreliozę. Osoby, u których w wywiadzie stwierdzono ukąszenie przez kleszcza i obserwują m.in. pojawienie się rumienia oraz innych objawów powinny skierować się do lekarza. Jak rozpoznać rumień oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie rumienia po ukąszeniu przez kleszcza? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

kobieta myje zęby szczoteczką magnetyczną Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach elektrycznych – jak działa?

Zdrowe, białe i zadbane zęby są marzeniem wielu osób. Jednak wbrew pozorom codzienna higiena jamy ustnej nie musi być wcale skomplikowana czy czasochłonna, aby przynosiła świetne efekty. Z każdym rokiem pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, jeżeli chodzi o stomatologię. Taką nowością, a jednocześnie rewolucją na rynku szczoteczek do zębów, jest magnetyczna szczoteczka elektryczna. Jak działa taki sprzęt? Czym różni się od innych modeli szczoteczek?