- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
USG w ciąży – kiedy wykonać i co pokazuje?
Przyszłe mamy na pewno często nie mogą się doczekać momentu w którym zobaczą swoje dziecko na ekranie monitora USG. Obecnie technologia umożliwia wizualizowanie 3D/4D, co ułatwia przyszłym rodzicom wyobrażenie sobie swojego dziecka. Jednak głównym celem wykonywanie USG w ciąży jest ocena płodu pod kątem różnych nieprawidłowości. Czy USG w ciąży jest bezpieczne? Jakie parametry podlegają ocenie podczas USG w ciąży?
USG w ciąży – na czym polega badanie?
USG wykonywane podczas ciąży jest badaniem bezinwazyjnym. Może być wykonywane przez pochwę oraz przez powłoki brzuszne. Działa w taki sam sposób jak każde inne tego typu badania. Przy pomocy ultradźwięków, które docierają w głąb tkanek możliwe jest uwidocznienie i ocena jamy macicy i rozwijającego się płodu.
Czy USG prenatalne jest badaniem bezpiecznym?
USG prenatalne to nazwa każdego badania USG, które wykonywane jest w trakcie ciąży. Obecnie nie ma dowodów na to, aby badania USG w ciąży wpływały niekorzystnie na płód oraz przebieg ciąży.
Umów się do ginekologa
USG w ciąży – ile badań i kiedy się wykonuje?
W fizjologicznej, czyli niepowikłanej ciąży, każda kobieta powinna mieć wykonane rutynowo 3 badania USG (jedno na trymestr). Jeżeli nie dojdzie do rozwiązania ciąży przed terminem spodziewanego porodu, to obowiązkowe jest wtedy również 4 USG, wykonane właśnie w tym spodziewanym terminie porodu. W wielu przypadkach USG w ciąży wykonywane jest częściej. Koniecznie jest to w ciążach:
- z rozpoznanymi wadami płodu;
- z podejrzeniem zaburzeń wzrastania wewnątrzmacicznego płodu;
- mnogich.
Również częściej wykonuje się badanie USG w przypadku ciężarnych z chorobami przewlekłymi oraz rozpoznaną w trakcie ciąży cukrzycą ciążową czy nadciśnieniem tętniczym.
USG w ciąży – 1 trymestr
USG 1 trymestru inaczej nazywane jest USG genetycznym i może być wykonane między 11. tygodniem + 1 dzień a 14 tygodniem + 1 dzień. Optymalny moment to okres pomiędzy 12. a 13. tygodniem ciąży. Aby badanie dało się wykonać, długość ciemieniowo – siedzeniowa płodu (czyli opisany w USG skrót CRL) musi wynosić między 45 a 84 mm.
USG prenatalne w 1 trymestrze – cele badania
- ocena wieku ciąży – czy jest zgodny z datowaniem na podstawie ostatniej miesiączki;
Ciekawostka!
Na tym etapie ciąży każda długość CRL odpowiada konkretnemu wiekowi ciąży. Na kolejnych etapach dzieci rozwijają się już według indywidualnych predyspozycji.
- pierwsza ocena anatomii płodu;
- ocena ryzyka wystąpienia wad chromosomalnych płodu.
USG prenatalne w 1 trymestrze – kto powinien je wykonać?
Ważne jest aby usg wykonał lekarz posiadający aktualny certyfikat Fetal Medicine Foundation (FMF). Lista tych lekarzy dostępna jest na www.fetalmedicine.org. Oczywiście musi to być lekarz ginekolog. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
USG w ciąży – 2 trymestr
Jest to zazwyczaj najdłuższe i najbardziej szczegółowe USG podczas całej ciąży. Optymalnym momentem na wykonanie tego badania jest okres pomiędzy skończonym 20. tygodniem a 22. tygodniem ciąży – płód waży wtedy około 300-400g.
USG prenatalne w 2 trymestrze – co można zobaczyć?
Bardzo często przyszli rodzice podczas tego badania dowiadują się o płci dziecka. Głównym celem tego USG w ciąży jest szczegółowa ocena budowy ciała płodu. Ocenia się:
- głowę: czaszkę i mózg oraz twarz;
- szyję i kark;
- klatkę piersiową: serce, śródpiersie, płuca, przeponę;
- jamę brzuszną: żołądek, wątrobę, jelita, nerki, przyczep pępowiny do ściany brzucha;
- miednicę: pęcherz moczowy, narządy płciowe;
- kręgosłup;
- kończyny dolne i górne, stopy i dłonie.
Lekarz poza anatomią musi ocenić również:
- długość szyjki macicy;
- lokalizację łożyska;
- ilość płynu owodniowego;
- pępowinę.
USG w ciąży – 3 trymestr
Badanie powinno się wykonać pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. Ocenia się w nim rozwój płodu. Na podstawie pomiarów główki, obwodu brzuszka oraz długości kości udowej oblicza się przewidywaną na daną chwilę masę płodu (EFW – estimated fetal weight). Następnie nanosi się ją na siatki centylowe, co pozwala sprawdzić jak rozwija się płód. Podczas tego badania sprawdza się również:
- lokalizację łożyska;
- ilość płynu owodniowego;
- położenie płodu.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.