- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Dolegliwości i zagrożenia w 2. trymestrze ciąży
Drugi trymestr ciąży jest zazwyczaj określany jako najprzyjemniejszy - burzliwe emocje związane ze zmianą życia powoli opadają, a kobieta przyzwyczaja się do myśli, że wkrótce zostanie mamą. Jest to idealny czas na wzięcie głębokiego oddechu i spokojne planowanie przyszłości. Nieprzyjemne dolegliwości I trymestru ustają, jednak mogą się pojawić kolejne. Jakie są najczęstsze dolegliwości II trymestru ciąży? Które z nich powinny być niepokojące dla przyszłej mamy?
Drugi trymestr ciąży
Drugi trymestr ciąży przypada na 14. - 27. tydzień. Jest to czas szczególny - kobieta odczuwa pierwsze ruchy dziecka i zaczyna nawiązywać z nim szczególną więź. Większość kobiet najgorsze dolegliwości związane z ciążą ma za sobą, jednak wskutek powiększającego się brzucha i zachodzących zmian fizjologicznych mogą pojawić się inne, charakterystyczne dla II trymestru.
Najczęściej spotykane dolegliwości 2. trymestru ciąży
Zgaga
Zupełnie normalna i nieszkodliwa, acz niekomfortowa przypadłość. Uczucie palenia w przełyku można spróbować zwalczać dietą: kobieta powinna wybierać posiłki lekkostrawne i unikać tłustych potraw, a także częściej jadać mniejsze porcje. Warto także unikać leżenia po posiłku, aby ułatwić trawienie i uniemożliwić wędrówkę soków trawiennych.
Zaparcia
Wiele kobiet skarży się na tę wstydliwą przypadłość, a wynika ona z procesów fizjologicznych, zachodzących w czasie ciąży. Powiększająca się macica uciska jelita, przez co znacznie utrudnia prawidłowe wypróżnianie. Aby pozbyć się zaparć należy jeść posiłki regularnie, aby jelita mogły jednostajnie pracować. Dobrze jest także wzbogacić swoją dietę o błonnik i pić dużo wody, aby usprawnić pasaż jelitowy. Doskonałym sposobem na pobudzenie jelit do pracy jest także wysiłek fizyczny - nawet krótki spacer może zdziałać cuda.
Bóle kręgosłupa
Jest to częsta przypadłość, dotykająca kobiety w ciąży. I nic w tym dziwnego - wskutek powiększającego się brzucha zmienia się środek ciężkości i specyfika poruszania się. Na bóle kręgosłupa najlepiej działa umiarkowana aktywność fizyczna - lekkie ćwiczenia czy joga nie tylko pomogą uporać się z bólem, ale także wprawią w dobry nastrój na cały dzień. Jeśli domowe sposoby nie pomagają warto skonsultować się z ginekologiem lub udać się do fizjoterapeuty, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń na ten szczególny czas.
Na wizytę u dowolnego specjalisty możesz zapisać się, korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl
Obrzęki nóg
Ciężkie i obolałe nogi towarzyszą wielu kobietom w ciąży. Powiększająca się macica uciska na naczynia krwionośne, przez co uniemożliwia właściwe krążenie krwi i jej odpływ. Na szczęście można temu zaradzić - częsta zmiana pozycji, ruch, a w razie potrzeby odpoczynek powinien przywrócić właściwe krążenie i opuchlizna powinna ustąpić.
Niepokojące dolegliwości, na które należy zwrócić szczególną uwagę
Obrzęki całego ciała i twarzy
Jeżeli kobieta zauważa u siebie obrzęki nie tylko stóp czy łydek, a całego ciała bądź twarzy, powinna zgłosić się do swojego ginekologa. Taki stan może wynikać m.in. z nadciśnienia wywołanego przez ciążę i wymaga odpowiedniego leczenia, dobranego przez lekarza.
Szybki przyrost masy ciała
Przyrost masy ciała w czasie ciąży jest naturalnym procesem. Jeśli natomiast następuje zbyt szybko warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Przyczyną takiego zjawiska może być m.in. cukrzyca ciążowa - warto więc zrobić badania i wykluczyć tę chorobę jako przyczynę.
Podwyższone ciśnienie tętnicze, silne bóle i zawroty głowy
Bóle czy zawroty głowy pojawiające się sporadycznie nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Jeśli natomiast zdarzają się często i towarzyszy im podwyższone ciśnienie tętnicze, przyszła mama powinna zgłosić się do lekarza ginekologa, aby skonsultować objawy.
Krwawienie z dróg rodnych i silne bóle brzucha
Niestety, ten objaw wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Jeżeli ciężarna zauważy u siebie krwawienie z dróg rodnych z towarzyszącym silnym bólem brzucha, powinna jak najszybciej skierować się do swojego ginekologa.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.