- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak dbać o serce? Dieta, ćwiczenia, badania, sen profilaktyka.
Artykuł sponsorowany
Serce to najistotniejszy organ w ciele człowieka. Ze względu na to, że mamy je tylko jedno, należy o nie właściwie dbać. Jak to zrobić? Cóż, wbrew pozorom nie jest to takie trudne – wystarczy zmodyfikować codzienne nawyki. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko zawałów, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz wielu innych chorób. O czym zatem należy pamiętać, aby się przed nimi uchronić? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Zadbaj o odpowiednią dietę
Jeśli chcesz zadbać o serce, powinieneś m.in. zwrócić uwagę na swój jadłospis. Jak twierdzą lekarze oraz specjaliści od żywienia, świetnie sprawdzi się tu dieta śródziemnomorska. Jej bazę stanowią warzywa – surowe lub gotowane. Ważne są także ryby i owoce morza, jak również orzechy, ziarna zbóż, czosnek czy cebula. Należy też unikać nadmiaru soli, cukru czy nasyconych kwasów tłuszczowych – warto je zastąpić wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi Omega-3 oraz innymi składnikami. Więcej informacji jak dbać o serce i ogólnie o zdrowie znajdziesz na stronie https://medicot.pl
Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną
Warto też regularnie uprawiać sport, przynajmniej przez 30 minut, 3 dni w tygodniu – Twoje serce Ci za to podziękuje. Systematyczne ćwiczenia wytrzymałościowe przyczyniają się do zmniejszenia częstości skurczów serca w spoczynku, obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększają objętość wyrzutową serca. Jeśli zmagasz się z chorobą wieńcową lub nadciśnieniem tętniczym, polecamy trening aerobowy, który wzmacnia serce oraz zwiększa pułap tlenowy organizmu.
Badaj się systematycznie
Nie można zapominać o systematycznych badaniach kardiologicznych, zwłaszcza po 40. roku życia. W szczególności należy zwrócić uwagę na: EKG, echo serca oraz próbę wysiłkową. Dzięki EKG można wykryć m.in. zaburzenia rytmu i przewodzenia, a także niedokrwienie serca. Echo serca pomaga w diagnostyce wad tego organu oraz nowotworów mięśnia sercowego. Próba wysiłkowa przydaje się z kolei do rozpoznawania przyczyn zaburzeń rytmu serca.
Zadbaj o odpowiednią ilość snu
Optymalna ilość snu sprawia, że serce może wypocząć. Należy jednak pamiętać, że szkodliwa dla niego może być zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość snu. Naukowcy z Centrum Chirurgii Serca w Atenach wykazali, iż przesypianie mniej niż 6 godzin zwiększa ryzyko schorzeń układu krążenia o 11 proc. Jednocześnie, sen przekraczający 8 godzin dziennie maksymalizuje je do aż 33 proc. Zarówno skrócenie, jak i wydłużenie snu może wpłynąć na zakłócenie różnych, podstawowych procesów biologicznych.
Miej stres pod kontrolą
Sytuacje stresowe przyczyniają się do wytwarzania katecholamin. Te organiczne związki chemiczne doprowadzają do przeciążenia serca i jego nadmiernej eksploatacji, a to z kolei zwiększa ryzyko zawału. Stres stymuluje również produkcję homocysteiny, wskutek czego cholesterol gromadzony jest w naczyniach krwionośnych, co zwiększa szansę pojawienia się miażdżycy. Aby temu przeciwdziałać, warto wypróbować różne techniki relaksacyjne oraz przyjmować witaminy: B6, B9 oraz B12.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.