Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zespół Leigha – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Leigha to genetyczna choroba, która ujawnia się u dzieci już w wieku kilku/kilkunastu miesięcy. Powoduje regres na wielu poziomach życia. Odbiera dziecku możliwość poruszania się, poznawania świata i komunikacji z otoczeniem. Szybkie wykrycie zespołu Leigha pozwala na spowolnienie procesów degeneracyjnych. W jaki sposób postępować, aby wcześnie zdiagnozować tę chorobę? Co zrobić, aby polepszyć standard życia chorego dziecka?

Grafika 3D przedstawiająca siatkę komórek nerwowych.

Zespół Leigha – etiologia schorzenia

Zespół Leigha, zwany też encefalomielopatią martwiczą, jest bardzo rzadką chorobą neurodegeneracyjną, czyli atakującą układ nerwowy. Cechą charakterystyczną jest pojawienie się ognisk martwiczych w rejonach rdzenia kręgowego, pnia mózgu oraz w strukturach podkorowych.

Zespół Leigha jest spowodowany różnymi mutacjami (zarówno na poziomie genowym jak i rozwoju mitochondrialnego), prowadzącymi do defektów metabolicznych, m.in. różnego rodzaju enzymów. Jest dziedziczony w sposób autosomalny recesywny. Oznacza to, że dziecko zachoruje na zespół Leigha, gdy otrzyma od obojga rodziców zmutowany gen.

Umów się do neurologa

Zespół Leigha – objawy a rozwój dziecka

Dziecko chorujące na zespół Leigha początkowo rozwija się w sposób fizjologiczny, osiąga kolejne kamienie milowe. Zazwyczaj około 2. roku życia (czasem wcześniej) następuje silny regres nabytych umiejętności, szczególnie motorycznych.Jest to pierwszy sygnał, że dzieje się coś złego. Dziecko całkowicie traci zdobyte umiejętności lub zostają one mocno osłabione. 

Najbardziej widoczne stają się zaburzenia umiejętności motorycznych, m.in.:

  • obniżenie napięcia mięśniowego,
  • szybka męczliwość mięśni,
  • zaburzenia równowagi,
  • problemy ze wstawaniem i chodzeniem,
  • utrudnione siadanie.

Do objawów zespołu Leigha zalicza się również: 

  • zaburzenia pracy serca i nerek,
  • nadmierną senność
  • trudności z mową, ssaniem, połykaniem i oddychaniem,
  • oczopląs,
  • zaburzenia nerwu wzrokowego,
  • drażliwość,
  • nadmierne pobudzenie.

Diagnostyka zespołu Leigha

Diagnostyka dzieci z podejrzeniem zespołu Leigha polega na przeprowadzeniu badania obrazowego głowy (najczęściej rezonansu magnetycznego, a czasem tomografu komputerowego), które uwidacznia struktury mózgowia i toczące się w nim zmiany. Lekarz zleca również badania laboratoryjne oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego pod kątem występowania mleczanów. Istnieje również możliwość wykonania badań genetycznych, w których analizuje się obecność zmutowanych genów. Są to zarówno narzędzia pozwalające na dokonanie diagnozy zespołu Leigha, jak i zróżnicowanie tej choroby z innymi schorzeniami.

Leczenie zespołu Leigha

Ze względu na fakt, iż zespół Leigha jest chorobą nieuleczalną, wdrażane leczenie ma charakter objawowy. Dzieci dotknięte tym schorzeniem muszą być objęte kompleksowym leczeniem, gdyż problemy, z którymi walczą są poważne i obejmują wiele sfer. Najczęściej wśród specjalistów zajmujących się dzieckiem są: pediatra, neurolog, psycholog, logopeda oraz fizjoterapeuta. Ich zadaniem jest wytworzenie kompensacji, aby wspomóc samodzielność dziecka zarówno w sferze motorycznej, behawioralno-poznawczej i komunikacyjnej oraz aby opóźnić postęp choroby.

Pomoc specjalistów opiera się zazwyczaj na:

  • kompensowaniu utraconych funkcji motorycznych, takich jak poruszanie się i utrzymanie równowagi,
  • zapobieganiu całkowitemu zanikowi mięśni,
  • wprowadzeniu możliwości komunikacji i interakcji z innymi ludźmi (jeśli dziecko traci funkcje mowy),
  • zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa.

Takie działania mają na celu opóźnienie i spowolnienie procesów chorobowych. Należy pamiętać, iż pomocą specjalistyczną, przede wszystkim psychologiczną, powinni zostać objęci również rodzice dziecka, gdyż choroba malucha jest dla nich ogromnym wyzwaniem, przeżyciem i stresem. 

Jeśli potrzebujesz porady lekarza lub innego specjalisty, skorzystaj ze strony LekarzeBezKolejki.pl i umów się na konsultację bez wychodzenia z domu.

Zespół Leigha – rokowania

Niestety rokowania w zespole Leigha nie są pomyślne. Pacjenci często nie dożywają wieku młodzieńczego, gdyż chorobowa wciąż postępuje i zajmuje kolejne mięśnie, również oddechowe, zmniejszając komfort życia dziecka.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Neurologia

Więcej artykułów