Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) – terapia, objawy, skutki. Czym jest syndrom DDA?

Według statystyk nawet 600 tysięcy Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm jest problemem niosącym za sobą poważne skutki i konsekwencje, które dotykają nie tylko alkoholika, ale także osoby z jego najbliższego otoczenia – rodziców, współmałżonka, dzieci. U potomstwa alkoholika może pojawić się zespół zachowań, zwanych syndromem DDA. Czym się charakteryzuje i jakie są jego skutki? Jak wygląda terapia osoby dotkniętej tym problemem?

Grafika imitująca malowany ręcznie obraz, przedstawiająca postać mężczyzny siedzącego na krześle.

Czym jest syndrom DDA?

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) to grupa osób po 18. roku życia, które są obciążone doświadczeniami z dzieciństwa, w którym główną rolę odgrywał problem alkoholowy jednego lub obojga rodziców. Osoby te posiadają już własną pracę, dom, czasami rodzinę, ale wciąż są dziećmi rodziców, dla których alkohol był priorytetem, a trauma z tym związana stale im towarzyszy. Często mają błędne zdanie o sobie, relacjach międzyludzkich oraz o zachowaniu swoim i innych ludzi. Nie potrafią uporządkować swojego życia, z racji braku odpowiedniego wzorca w postaci rodzica (lub rodziców). 

Edukacja społeczeństwa, profilaktyka, samoświadomość i terapia to czynniki, które mogą wpłynąć na poprawę stanu psychicznego dorosłego dziecka alkoholika i są realną szansą na odzyskanie równowagi w życiu, a także czerpanie z niego radości.

Umów się do psychiatry

Jakie są objawy syndromu DDA?

Osoby dotknięte syndromem DDA często nie są świadome jego objawów. Przywykły do pewnego schematu zachowania w określonych sytuacjach, które wyniosły z domu alkoholowego. Dopiero osoba z zewnątrz może dostrzec mankamenty w warstwie psychicznej osoby z syndromem DDA. 

Najważniejsze objawy, jakie ujawniają się u dorosłych dzieci alkoholików, to:

  • trudności z nawiązaniem intymnych relacji, lęk przed bliskim związkiem z drugim człowiekiem,
  • ciągła potrzeba kontrolowania innych, sytuacji, swoich uczuć i emocji;
  • nadopiekuńczość,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • strach przed odrzuceniem, zdradą,
  • brak zaufania do siebie i drugiego człowieka,
  • podatność na zranienie, wysoka wrażliwość,
  • brak zdolności do określania własnych potrzeb i okazywania uczuć,
  • tłumienie emocji, zamknięcie w sobie,
  • branie na siebie zbyt dużej odpowiedzialności lub unikanie jej,
  • skłonności do kłamstwa, koloryzowania wydarzeń,
  • brak spontaniczności,
  • poczucie wstydu, niezrozumienia, izolacji,
  • przeżywanie licznych trudności i kryzysów,
  • trudności w odnalezieniu się w roli rodzica.

Jak wygląda terapia osoby z syndromem DDA?

Terapia osób z DDA może przebiegać dwukierunkowo: grupowo lub indywidualnie. Sesje prowadzone są przez psychoterapeutę specjalizującego się w uzależnieniach. Istnieje wiele ośrodków i zakładów leczenia uzależnień, umożliwiających spotkania ze specjalistą. 

Terapia grupowa

Terapia grupowa odbywa się w kręgu kilku do kilkunastu osób, których dotyczy syndrom DDA. Celem takich spotkań jest pokazanie sobie i grupie swoich zachowań, jako konsekwencji wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym. Zwierzenia dają poczucie wspólnoty i współczucia oraz umożliwiają wspólne rozwiązywanie problemów, spojrzenie na siebie z dystansem i wyciągnięciem odpowiednich wniosków.

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna jest terapią pogłębioną, której celem jest pozostawienie za sobą zdarzeń z dzieciństwa i skupienie na życiu, które jest tu i teraz. Ta forma spotkań bardziej sprzyja zwierzeniom, wydobywaniu tłumionych emocji i budowaniu zaufania na linii terapeuta – pacjent z syndromem DDA. Jest przede wszystkim dedykowana osobom, które boją się mówić publicznie o swoich problemach oraz obawiają się odrzucenia i niezrozumienia przez innych. 

Inne formy pomocy

Osoby z syndromem DDA mogą również liczyć na pomoc ze strony lekarza psychiatry, który może wesprzeć terapię farmakologicznie. W zakładach istnieje dedykowane pacjentom wsparcie prawne, doradztwo finansowe, seksuologiczne, a także wczasy rozwojowe oraz terapeutyczne. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jakie są skutki syndromu DDA?

Nieleczony syndrom DDA może zakończyć się przykrymi skutkami w postaci pogłębionych problemów psychologicznych i zaburzeń osobowości. W skrajnych przypadkach prowadzi do dysfunkcji psychicznych: stanów lękowych, choroby afektywnej dwubiegunowej, psychosomatycznej, depresji, zaburzeń odżywiania i uzależnień. Dlatego tak ważna jest samoświadomość osoby dotkniętej syndromem DDA i wdrożenie odpowiedniej terapii z pomocą psychiatry.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Psychiatria i psychologia

Więcej artykułów