- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) - rozpoznanie i leczenie
Od wielu lat prowadzone są kampanie społeczne, które informują, że spożywanie alkoholu w okresie ciąży jest szkodliwe dla płodu. Zdecydowana większość ciężarnych zachowuje abstynencję w czasie trwania ciąży, jednak nadal zdarzają się przypadki alkoholowego zespołu płodowego (FAS) u niemowląt. Jakie są typowe objawy tego zespołu chorobowego i czy możliwe jest jego leczenie?
Alkoholowy zespół płodowy – czym jest?
Alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome, FAS) to zespół objawów występujących u dzieci matek, które piły alkohol w czasie ciąży. Termin ten w 1973 roku utworzyło dwóch dysmorfologów – dr Kenneth Lyons Jones i David Weyhe Smith. Jest to zaburzenie, któremu można zapobiec w prosty sposób – rezygnując ze spożywania alkoholu w ciąży.
Choć eksperci konsekwentnie informują o tym, że nawet najmniejsza ilość alkoholu etylowego jest niebezpieczna dla płodu, w społeczeństwie nadal pokutują szkodliwe mity. Ciągle zbyt wiele osób uważa, że lampka wina od czasu do czasu lub małe piwo nie stanowią zagrożenia. Co gorsza, niektórzy wychodzą z założenia, że niewielka ilość alkoholu może działać pozytywnie na matkę i rozwijające się dziecko. W Polsce FAS stwierdza się u około 4 dzieci na 1000 urodzeń. Należy zatem jasno podkreślić, że każda ilość alkoholu jest szkodliwa i może nieść fatalne skutki dla zdrowia płodu. Picie alkoholu w ciąży grozi wystąpieniem płodowego zespołu alkoholowego oraz licznych wad wrodzonych u dziecka.
Wpływ alkoholu na ciążę
Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną używką, a przez to szeroko dostępną. Należy jednak wiedzieć, że spożywanie alkoholu w ciąży jest szczególnie niebezpieczne, nie tyle dla przyszłej mamy, ale przede wszystkim dla rozwijającego się płodu. Łożysko, które łączy płód z matką, nie stanowi wystarczającej bariery dla alkoholu i bez przeszkód dociera do rozwijającego się dziecka, które nie jest w stanie sprawnie metabolizować alkoholu z powodu niedojrzałości enzymatycznej wątroby.
Spożywanie alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży może doprowadzić do wystąpienia dysfunkcji układu nerwowego, licznych wad rozwojowych (np. deformacje twarzoczaszki, wady serca, uszkodzenie wątroby), a nawet samoistnego poronienia. W drugim trymestrze sięganie po alkohol może spowodować uszkodzenia układu nerwowego oraz pogłębić zmiany dysmorficzne, ponadto nadal istnieje wysokie ryzyko poronienia. Picie alkoholu w trzecim trymestrze będzie nasilać wcześniejsze zmiany, a także powodować zaburzenia w rozwoju narządów wzroku i słuchu oraz mózgu. Na tym etapie dojść może do przedwczesnego porodu.
Największe ryzyko wystąpienia zaburzeń u dziecka występuje w przypadkach umiarkowanego spożywania alkoholu przez okres całej ciąży, a także przy epizodycznym upijaniu się.
Jak objawia się zespół FAS?
Alkoholowy zespół płodowy należy rozumieć jako szereg zaburzeń fizycznych i umysłowych zaburzeń o charakterze wrodzonym, spowodowany spożywaniem alkoholu. Pełnoobjawowy FAS obejmuje 4 kryteria diagnostyczne:
- wyróżniające się rysy twarzy w postaci płaskiej twarzoczaszki, małych oczodołów i opadających powiek, krótkiego, zadartego nosa i braku rynienki podnosowej, wąskiej górnej wargi i małej szczęki, nisko osadzonych uszu, krótkiej szyi;
- uszkodzenia mózgu, które skutkują opóźnieniem rozwoju, zaburzeniami neurologicznymi, zaburzeniami zachowania, trudnościami w koncentracji i uczeniu się;
- spowolniony rozwój fizyczny zarówno przed, jak i po urodzeniu;
- potwierdzenie w wywiadzie medycznym spożywania przez matkę alkoholu w trakcie ciąży.
Nasilenie cech związanych z FAS zależne jest od ilości wypijanego alkoholu. Im częściej kobieta sięgała po alkohol, tym większe prawdopodobieństwo poważnych zaburzeń. Dzieci, które zostały narażone na działanie alkoholu w okresie płodowym:
- mają problemy z gromadzeniem i wykorzystywaniem informacji;
- myślenie przyczynowo-skutkowe i abstrakcyjne nastręcza im trudności;
- mogą cierpieć na zaburzenia mowy oraz mieć trudności z koordynacją ruchową;
- napotykają trudności w dostosowaniu się do społecznych norm,
- radzą sobie gorzej z nauką niż ich zdrowi rówieśnicy;
- nie potrafią się skoncentrować na powierzonych zadaniach;
- nie panują nad impulsami i są nadreaktywne.
Osoby dorosłe z FAS zazwyczaj nie osiągają pełnej niezależności. Mają problemy z wytrwaniem w zdrowym związku, nie potrafią utrzymać stałej pracy, częściej popadają w nałogi.
Leczenie alkoholowego zespołu płodowego
Z początku objawy FAS mogą być niezauważalne, jednak wraz z rozwojem dziecka stają się coraz bardziej widoczne. W rozpoznaniu zaburzeń uczestniczyć powinien pediatra, neurolog dziecięcy, psycholog bądź psychiatra oraz neurologopeda. Wizytę u wybranego specjalisty można zarezerwować on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.
Podejście do każdego małego pacjenta musi być dobrane indywidualnie, w zależności od nasilenia objawów. Dzieci z FAS zazwyczaj wymagają stałej rehabilitacji ruchowej, opieki psychologicznej, a także regularnych zajęć z neurologopedą. Przy zaburzeniach wzrostu konieczna jest opieka pediatry przy wsparciu endokrynologa. Starsze dzieci często uczestniczą w terapii behawioralnej, którem celem jest nauka budowania relacji społecznych.
Szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia daje dzieci lepsze możliwości rozwoju i nadzieję na samodzielne funkcjonowanie w życiu dorosłym.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.