Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Słoiczek z maścią z witaminą A, leżący na pomarańczowym tle.

Maść z witaminą A - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Pielęgnacja skóry opiera się zarówno na zdrowej, zbilansowanej diecie, jak i korzystaniu z preparatów kosmetycznych i aptecznych. W obecnych czasach wiele osób zmaga się z problemami skórnymi, które wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia farmakoterapii. Czasami jednak wystarczą proste, niedrogie produkty apteczne, aby odpowiednio zadbać o skórę. Wśród takich preparatów wyróżnia się m.in. maść z witaminą A. Na co pomoże maść z witaminą A? Kiedy ją stosować i jakie ma właściwości?

Rysunkowa kobieta siedzi zrezygnowana przy komputerze, cierpi na wypalenie zawodowe.

Jakie są oznaki wypalenia zawodowego? Przyczyny i metody radzenia sobie z wypaleniem zawodowym

Dwudziesty pierwszy wiek zmusza nas do przyzwyczajenia się do szybkiego tempa życia. Stres towarzyszy nam na każdym kroku, ale nie jesteśmy robotami, takie warunki życia mogą doprowadzić nas do przeciążenia. Szczególnego zaangażowania wymaga od nas praca, coraz częściej nie potrafimy odnaleźć balansu między nią, a odpoczynkiem. To właśnie przepis, jak nabawić się wypalenia zawodowego. Jak rozpoznać, że to już wypalenie zawodowe? Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

Język geograficzny u kilkuletniego dziecka.

Czego objawem może być język geograficzny? Objawy i leczenie języka geograficznego

Organizm ludzki potrafi w różny sposób reagować na towarzyszące mu schorzenia czy przewlekły stres. Jednym z takich objawów jest język geograficzny. Określenie to oznacza pojawienie się charakterystycznych plam na języku, przypominających mapę. Często jest jedynym objawem świadczącym o jakimś zaburzeniu, choć może występować też bez żadnej przyczyny. Czym jest język geograficzny? Kiedy się pojawia? Czy można się nim zarazić? Jak go leczyć język geograficzny?

Mężczyzna trzyma się za podbrzusze, odczuwa dolegliwości spowodowane żylakami powrózka nasiennego.

Żylaki powrózka nasiennego - przyczyny, objawy, leczenie. Czy żylaki jąder wpływają na płodność?

Żylaki powrózka nasiennego to nieprawidłowe poszerzenie żył splotu wiciowatego jądra o krętym przebiegu, które jest spowodowane zaburzeniami odpływu krwi żylnej z jądra. Najczęściej mężczyzna dowiaduje się o tym problemie podczas poszukiwania przyczyny niepłodności. Dowiedz się w jaki sposób żylaki jąder wpływają na płodność i jakie są skuteczne metody leczenia? Czy każdy mężczyzna z żylakiem jądra wymaga operacji?

Kobieta czyści szczotkę z wyczesanych włosów.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów to dolegliwość, z którą borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni będący w różnym wieku. Trudno odnaleźć jednoznaczną przyczynę wypadania włosów, zwykle powodów jest bowiem co najmniej kilka, a nad każdym z nich warto popracować np. od strony odpowiedniej pielęgnacji, czy też wymiany kosmetyków. Istotnym aspektem przy wypadaniu włosów jest również zweryfikowanie własnych nawyków oraz zmiana ich na nowe, lepsze. W tym wpisie dowiesz się, jakie kosmetyki na wypadanie włosów warto zastosować. Czym się kierować podczas ich wyboru i dlaczego?

Rysunkowa próbka krwi przeznaczona do badania stężenia prolaktyny.

Prolaktyna (PRL) - jaką rolę odgrywa ten hormon? Normy prolaktyny u dzieci i dorosłych

Prolaktyna to hormon przysadki mózgowej, który kojarzony jest przede wszystkim z fizjologicznym procesem laktacji. Warto wiedzieć, że w mniejszym stężeniu występuje również u mężczyzn. Podwyższona prolaktyna negatywnie wpływa na organizm, niezależnie od płci. Jakie choroby mogą powodować wysoki poziom prolaktyny? Jakie są maksymalne normy stężenia prolaktyny u kobiet w zależności od jej stanu fizjologicznego?

Osoba ze schizofrenią paranoidalną, z urojeniami prześladowczymi i dotyczącymi bezpieczeństwa.

Schizofrenia paranoidalna - objawy, przyczyny, dziedziczenie, leczenie

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, w przebiegu której może dochodzić do okresów zaostrzeń i remisji. Charakteryzuje się błędnym odbiorem i oceną rzeczywistości. Najczęstszym diagnozowanym rodzajem schizofrenii jest schizofrenia paranoidalna. Czym właściwie jest schizofrenia? Jakie są pierwsze objawy schizofrenii paranoidalnej i jak ją rozpoznać? Czy jest to choroba dziedziczna? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Lekarka przygotowuje pacjentkę do mammografii.

Mammografia - kiedy robi się to badanie? Jak przygotować się do badania mammograficznego?

Rak piersi to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród kobiet w Polsce. Choć działania profilaktyczne w przychodniach i szpitalach odbijają się głośnym echem, wciąż wiele kobiet boi się badań profilaktycznych. Prowadzi to nieraz do tragicznych sytuacji. Jednym z badań wykorzystywanym do rozpoznawania nowotworu złośliwego piersi jest mammografia. Kiedy się ją wykonuje? Czy mammografia jest bolesna? Jak się do niej przygotować?

Rysunkowy lekarz przeprowadza endoskopię żołądka.

Endoskopia - czym jest i jak się przygotować? Rodzaje, wskazania do endoskopii

Coraz więcej osób zmaga się z różnymi problemami natury gastrycznej: bólami żołądka, wzdęciami, biegunkami czy zaparciami. Choć przyczyny dysfunkcji mogą być stosunkowo błahe, np. stres, nieodpowiednio zbilansowana dieta czy zbyt szybkie spożywanie posiłków, zdarza się, że wynikają z poważniejszego problemu zdrowotnego. W celu diagnostyki konieczne bywa wykonanie badania pozwalającego na zobrazowanie tkanek wyścielających układ pokarmowy, a także pobranie materiału do dalszej diagnostyki. Takim badaniem jest endoskopia. Jak się ją wykonuje oraz jakie korzyści przynosi?

Pacjent podczas wizyty u ortopedy, który diagnozuje lordozę.

Lordoza - wada postawy. Jak diagnozuje się i leczy lordozę?

Kręgosłup jest najważniejszą strukturą układu kostnego w organizmie człowieka. Jest on podstawą i podporą dla innych tkanek – mięśni, więzadeł oraz struktur kostnych. Stanowi pionową oś połączonych ze sobą kręgów, umożliwiając wykonywanie ruchów i poruszanie się. Liczne przeciążenia, urazy czy czynniki zewnętrzne sprawiają, że dochodzi do skrzywień, spłyceń lub pogłębień osi kręgosłupa. Istnieją jednak także naturalne krzywizny kręgosłupa - lordozy i kifozy. Czy ich pogłębienie jest niebezpieczne? W jaki sposób diagnozuje i leczy się nieprawidłową lordozę?

Ciężarna kobieta trzyma się za ciążowy brzuszek.

Czop śluzowy - jak wygląda, jaką rolę odgrywa i kiedy odchodzi?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Choć stan ten wzbudza wiele pozytywnych emocji, często jednak okres porodu kojarzy się z lękiem i niewiadomą. Aby zminimalizować stres, ważne jest, aby ciężarna zrozumiała, co dzieje się w jej ciele w okresie okołoporodowym. U wielu pań można bowiem w końcowym etapie ciąży, poprzedzającym rozpoczęcie akcji porodowej, zauważyć odejście czopa śluzowego. Takie zjawisko jest czymś naturalnym i nie stanowi powodów do niepokoju, o ile czop nie wygląda nieprawidłowo lub jego odejściu nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Czym jest czop śluzowy? Jak dokładnie wygląda oraz w jaki sposób rozpoznać jego odejście? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Model 3D gronkowca złocistego.

Gronkowiec złocisty - jak objawia się zakażenie gronkowcem? Czy gronkowiec złocisty jest uleczalny?

Gronkowiec złocisty (łac. Staphylococcus aureus) stanowi częstą przyczynę zakażeń bakteryjnych u ludzi. Wywołać może m.in. zakażenia skóry czy tkanek miękkich, ale w cięższych przypadkach nawet zakażenia ogólnoustrojowe czy infekcje układu nerwowego. Rozpoznanie zakażeniem gronkowcem złocistym ustala się biorąc pod uwagę zgłaszane przez pacjenta objawy kliniczne oraz analizując wyniki badań mikrobiologicznych. Czy gronkowiec złocisty jest zaraźliwy? Czy jest możliwość wyleczenia zakażenia gronkowcem?

Butelka octu jabłkowego i świeże jabłka na beżowym tle.

Ocet jabłkowy - właściwości i liczne, prozdrowotne zastosowania. Jak na co dzień wykorzystywać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest popularnym składnikiem, który ma wiele zastosowań zarówno w kulinariach, jak i w codziennym życiu. Oprócz swojego charakterystycznego smaku i aromatu, ocet jabłkowy oferuje także korzyści zdrowotne. Jest bogaty w enzymy, minerały i związki antyoksydacyjne, które mogą wpływać na nasze zdrowie. Jakie zatem właściwości i zastosowanie ma ocet jabłkowy? Jak na co dzień korzystać z dobrodziejstw octu jabłkowego?

Starsza kobieta zmagająca się z dysfagią.

Zalecenia żywieniowe w zaburzeniach przełykania

Słowo dysfagia pochodzi od dwóch greckich słów dys – utrudnienie, phago – połykanie, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza problemy z połykaniem. Najczęściej dotyczy ono osób starszych, choć z dysfagią mogą zmagać się pacjenci w każdej grupie wiekowej. W następstwie występujących problemów z przełykaniem pokarmu, przyjmowaniem płynów i leków może pojawić się niedożywienie, obniżające znacząco jakość życia pacjenta. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie zalecenia żywieniowe wdrożyć, by pomóc osobie z dysfagią.

Chłopczyk zajada się truskawką.

7 powodów, dlaczego warto podawać witaminę C dzieciom

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, jest najpopularniejszą z witamin i zarazem niezbędną do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. Wiele osób kojarzy ją jako przeciwutleniacz i substancję, o której podaż szczególnie warto zadbać w okresach osłabionej odporności, czy przy pierwszych objawach kataru i przeziębienia. Witamina C bierze udział w wielu ważnych reakcjach zachodzących w organizmie. Dlaczego warto podawać ją dzieciom? Jak zaspokoić zapotrzebowanie młodego organizmu na witaminę C? Odpowiadamy!

Kobieta z łojotokowym zapaleniem skóry na skórze twarzy.

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) - przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja skóry łojotokowej

Skóra jest największym narządem naszego organizmu i pełni niezwykle ważne funkcje, niezbędne do życia. Odpowiada m.in. za regulację temperatury ciała, odbieranie wrażeń czuciowych, ale także chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra, tak jak każdy narząd ludzkiego ciała, narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia i schorzenia, a choroby skóry wpływają nie tylko na jej wygląd, ale także funkcjonowanie i zdrowie. Jedną z częstszych przyczyn wizyt u dermatologa czy trychologa jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Czym się ono objawia oraz jak można leczyć ŁZS?

Mężczyzna trzyma się za krocze, doświadcza objawów zapalenia jądra.

Zapalenie jądra - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zapalenie jądra i najądrza to jednostka chorobowa najczęściej spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Głównymi patogenami u mężczyzn przed 35. rokiem życia są m.in. Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae przenoszone drogą płciową. U mężczyzn po 50. roku życia zakażenie może być wywołane bakteriami jelitowymi, mającymi zdolność do wywoływania infekcji układu moczowego, np. Escherichia coli. Czasami zakażenie bywa spowodowane wirusami, m.in. Coxsackie, Rubella, lub pojawia się jako powikłanie nagminnego zapalenia przyusznic (świnki). Jakie są objawy zapalenia jądra? Jak leczyć to schorzenie?

Mężczyzna cierpi z powodu bólu mięśni.

Najczęstsze schorzenia, które mogą objawiać się bólem mięśni

Ból jest nieprzyjemnym, subiektywnym doznaniem zmysłowym i emocjonalnym związanym z uszkodzeniem tkanek lub struktur ciała. Stanowi on sygnał dla organizmu, ostrzegający przed niebezpieczeństwem lub alarmującym że coś się dzieje. W ciągu naszego życia ból towarzyszy nam wiele razy, jego przyczyny są różne. Jednym z częściej występujących są bóle mięśni. Czym mogą być spowodowane? Czy ból mięśni może się wiązać z chorobami?