Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Powiększona wątroba (hepatomegalia) — objaw różnych schorzeń

Powiększona wątroba, inaczej zwana hepatomegalią, jest wynikiem poważnych chorób, takich jak np. nowotwory. Wątroba pełni istotne funkcje w naszym organizmie, a jej powiększenie świadczy o zaburzeniu pracy wątroby lub o wcześniej wspomnianych chorobach.

Lekarz prezentuje model ludzkiej wątroby.

Powiększona wątroba - czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Powiększenie wątroby, czyli spuchnięcie ponad prawidłowy rozmiar, jest niebezpieczne i wymaga szybkiej interwencji lekarza. Wątroba odpowiada za wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Między innymi za metabolizm, trawienie, detoksykację i magazynowanie witamin. Narząd ten jest podwójnie ukrwiony przez tętnicę wątrobową i żyłę wrotną i oddziałuje z układem żołądkowo-jelitowym, hormonalnym itp. Dodatkowo odpowiedzialna jest za regulację homeostazy cholesterolu.

Umów termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Powiększona wątroba - przyczyny

Hepatomegalia oznacza, że wątroba zwiększyła nieprawidłowo swoją objętość. Powiększona wątroba może mieć bardzo wiele przyczyn. Z reguły głównym powodem jest zapalenie lub stłuszczenie wątroby. Do innych przyczyn zaliczamy:

Infekcje

W przypadku powiększenia wątroby spowodowanej infekcją lekarz dobiera odpowiednią farmakoterapię, w zależności od rodzaju zakażenia. 

Do infekcji powodujących hepatomegalię zaliczamy wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, mononukleozę zakaźną, różnego rodzaju ropnie na wątrobie lub infekcje pasożytnicze.

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Zaliczamy do nich przede wszystkim zastoinową chorobę serca, która objawia się nagle. Pacjenci skarżą się na narastającą z czasem duszność oraz kaszel nocny. 

Innym schorzeniem sercowo-naczyniowym, które powoduje powiększenie wątroby jest niewydolność prawej komory serca, zaciskające zapalenie osierdzia, zespół Budda-Chiariego, a także zakrzepica żył wątrobowych.

Nowotwory

Jedną z najpoważniejszych przyczyn hepatomegalii są nowotwory. Mogą to być zmiany powstające bezpośrednio w wątrobie lub występujące jako przerzuty, zwane inaczej naciekami. Do tych nowotworów zaliczamy np. chłoniaki, pierwotny rak wątroby, sarkoidozę, amyloidozę i ziarniniakowe zapalenie wątroby. Nowotwory stanowią duże niebezpieczeństwo dla pacjentów, dlatego szybko zdiagnozowane pomogą onkologowi dobrać odpowiednie leczenie. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Przyczyny metaboliczne

Jedną z częstych przyczyn metabolicznych, która objawia się powiększoną wątrobą, jest cukrzyca. Wysoki poziom cukru we krwi może spowodować stłuszczenie wątroby, które prowadzi do powiększenia wątroby. 

Do innych przyczyn metabolicznych zaliczamy chorobę Wilsona, nadmiar żelaza (hemochromatoza), niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby i choroby spichrzeniowe glikogenu.

Zaburzenia hematologiczne

Zaburzenia hematologiczne, takie jak białaczka, anemia sierpowata, szpiczak, talasemia lub niedokrwistość hemolityczna mogą u niektórych pacjentów powodować hepatomegalię. Należy podkreślić jednak, że objaw ten nie występuje u wszystkich pacjentów zmagających się z tymi chorobami. 

Alkohol, leki

Niektóre leki np. makrolidy, statyny, amiodaron, a nawet paracetamol, u niektórych pacjentów powodują działania niepożądane, do których zaliczamy właśnie powiększenie wątroby, a także jej wyniszczenie. Dodatkowo osoby, które spożywają w nadmiernych ilościach alkohol, mogą zachorować na alkoholową chorobę wątroby, która objawia się marskością wątroby, jej stłuszczeniem, zapaleniem lub powiększeniem.

Powiększona wątroba - objawy

W zależności od przyczyn powiększona wątroba objawia się inaczej. W wielu przypadkach nie daje ona swoistych objawów, natomiast czasami powiększenie wyczuwalne jest w dotyku. Niektórzy pacjenci skarżą się na brak apetytu lub utratę masy ciała. Natomiast z reguły hepatomegalia wykrywana jest w wyniku badań pod kątem innych, nieswoistych objawów, na które skarżą się pacjenci. 

Do innych przyczyn powodujących hepatomegalię zaliczamy choroby autoimmunologiczne wątroby, choroby dróg żółciowych, takie jak pierwotna marskość żółciowa, zapalenie dróg żółciowych czy niedrożność pozawątrobowa. 

Bibliografia:

  1. Knott, L. (2022). Hepatomegaly. Patient. Available from:  https://patient.info/doctor/hepatomegaly
  2. Kalra, A., Yetiskul, E., Wehrle, C.J., et al. (2023). Physiology, Liver. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535438/
  3. Joshi, D., Belgaumkar, A., Ratnayake, V., Quaglia, A., Austin, D. (2007). A case of hepatomegaly. Postgraduate medical journal, https://doi.org/10.1136/pgmj.2007.062471
  4. Kotecha, S. (2008). Chapter 29 - Chronic Respiratory Complications of Prematurity. Pediatric Respiratory Medicine (Second Edition). Available from: https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/hepatomegaly 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Gastrologia

Więcej artykułów