Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Chłoniak - czym jest? Chłoniak objawy i leczenie

2020-03-31 15:16
Chłoniak - czym jest?

Chłoniak jest nowotworem atakującym układ limfoidalny. W jego wyniku dochodzi często do zaburzenia działania naszego układu immunologicznego. Jakie objawy towarzyszą chłoniakowi i jak wygląda jego leczenie?

Co to jest chłoniak?

Chłoniak jest nowotworem układu limfatycznego, w przebiegu którego dochodzi do zaburzenia rozwoju białych krwinek - najczęściej limfocytów B, rzadziej limfocytów T. Przyczyna powstawania i rozwoju chłoniaka nie jest do końca poznana, mimo tego, że jest to szósty co do częstości występowania nowotwór. 

Podział chłoniaków

W chwili obecnej chłoniaki dzieli się na dwie główne grupy:

  • chłoniaki nie-Hodgkina (NHL) - ten typ nowotworu atakuje limfocyty B i T układu limfatycznego;
  • chłoniak Hodgkina - za główny cel obiera komórki Reed i Stenberga oraz komórki Hodgkina.

Co więcej, chłoniaki można podzielić dodatkowo ze względu na szybkość, z jaką postępuje nowotwór. W przypadku tego podziału wyróżniamy:

  • chłoniaki powolne - ten rodzaj chłoniaka jest diagnozowany głównie u osób starszych, przeważnie w trakcie jego przebiegu dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, a także nacieczenia szpiku kostnego chorego. Pacjenci nieleczeni ze zdiagnozowanym chłoniakiem powolnym przeżywają od kilku do kilkunastu lat;
  • chłoniaki agresywne - zaliczamy tutaj większość chłoniaków atakujących limfocyty T czy też komórki Natural Killers (NK). Pacjenci nieleczeni przeżywają od kilku do kilkunastu miesięcy.

Jakie objawy charakteryzują chłoniaki?

W wyniku zachorowania na chłoniaka dochodzi do rozwinięcia następujących objawów, które można podzielić na poniższe grupy: 

  • objawy ogólne - zaliczamy tutaj m. in. gorączkę, utratę masy ciała, nocne poty, znaczne osłabienie organizmu, a nawet ból ślinianek po wypiciu alkoholu (dotyczy głównie chłoniaka Hodgkina);
  • objawy dotyczące węzłów chłonnych - z powodu chłoniaka dochodzi do przerostu węzłów chłonnych, któremu zwykle nie towarzyszy ból i tkliwość. Przeważnie węzły chłonne powiększają się wolno, mogą też występować okresy, kiedy ich rozmiar się zmniejsza. Co więcej, powiększające się węzły chłonne mogą tworzyć “pakiety”;
  • objawy wskazujące na obecność zmiany nowotworowej poza węzłem chłonnym - wówczas możliwe do zaobserwowania są np. bóle brzucha o nieznanym pochodzeniu, powiększenie takich narządów jak śledziona, czy też wątroba. Dodatkowo, jeżeli chłoniak zaatakował układ pokarmowy, może dojść do różnego rodzaju krwawień oraz niedrożności. Możliwe jest też zaobserwowanie zespołu złego wchłaniania, a czasem również nacieków na innych narządach, w tym na skórze;
  • objawy występujące w momencie zaatakowania szpiku kostnego - wówczas dochodzi do zaburzenia obrazu krwi. Mogą wystąpić m. in. niedokrwistość lub też podwyższona liczba limfocytów we krwi.

Wyżej wymienione objawy są nieswoiste dla chłoniaka. Z tego tytułu ważne jest, aby samemu nie stawiać sobie diagnozy. W momencie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci pakiet badań, a w razie konieczności skieruje nas do hematologa. Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

W jaki sposób diagnozuje się chłoniaka?

Chłoniak najczęściej objawia się poprzez zmieniony obraz krwi pacjenta. Z tego tytułu pierwszym badaniem, jakie jest wykonywane w celu jego zdiagnozowania jest morfologia krwi, dodatkowo wykonuje się badanie histopatologiczne węzła chłonnego, w którym podejrzewana jest obecność nowotworu.

Jak przebiega leczenie chłoniaka?

Wybór sposobu leczenia chłoniaka jest uzależniony od tego, z jakim typem tego nowotworu mamy do czynienia, a także z jakich komórek jest on zbudowany.

W przypadku chłoniaków powolnych, które znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, najczęściej działanie ogranicza się do obserwacji choroby, aż do pojawienia się objawów. W momencie ich wystąpienia wdraża się leczenie. Do leczenia tego typu nowotworu stosuje się chemioterapię - przeważnie rytuksymab, w monoterapii lub terapii skojarzonej. Leczenie prowadzi się aż do momentu uzyskania remisji i jest ono często kontynuowane w celach podtrzymujących. W przypadku chłoniaków agresywnych ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć odpowiednią chemioterapię. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów