Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Tomografia głowy - na czym polega? Wskazania i przeciwwskazania, przygotowanie do badania

2024-02-28 15:41
Zdjęcie tomografii komputerowej głowy.

Tomografia komputerowa (TK) jest elementem diagnostyki obrazowej w ocenie zakresu potencjalnych zmian w obrębie mózgowia, zatok oraz ucha środkowego i wewnętrznego. Pojawienie się objawów takich jak nagła utrata przytomności, omdlenia czy niedowład może wskazywać na konieczność przeprowadzenia tomografii komputerowej głowy. Jak przebiega procedura przeprowadzania tomografii komputerowej głowy? Jak przygotować się do badania? Kiedy TK jest zalecana? Jakie są przeciwwskazania do tego badania?

Jak wygląda TK?

W przypadku tomografii komputerowej głowy mamy do czynienia z dwoma sposobami przeprowadzania tego badania. Badanie głowy bez kontrastu przeprowadza się w przypadku podejrzenia złamania kości czaszki lub też udaru niedokrwiennego, lub krwotocznego mózgu. W przypadku tętniaków wykonuje się tzw. angio-TK - tomografię komputerową naczyń krwionośnych z podaniem kontrastu. Natomiast tomografię komputerową z podaniem kontrastu przeprowadza się obligatoryjnie w podejrzeniu chorób nowotworowych.

Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Czy do wykonania tomografii komputerowej głowy potrzebne jest skierowanie?

Tomografia komputerowa jest badaniem, na które bezwzględnie trzeba mieć skierowanie od lekarza, niezależnie od tego, czy będzie ono realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy w placówce prywatnej. Skierowanie dostaniemy od lekarza specjalisty neurologa, laryngologa (w przypadku problemów z zatokami lub uchem środkowym) lub lekarza rodzinnego. Czas oczekiwania w przypadku badania zaplanowanego na NFZ może być wydłużony. 

Jeśli chcesz zarejestrować się do wybranego specjalisty odwiedź portal LekarzeBezKolejki.pl

W zależności od cennika danej placówki prywatnej i rodzaju TK, cena tomografii głowy waha się między 300 a 800 zł.

Jak przygotować się do badania?

Zasadniczo TK jest krótkim badaniem, trwa około 15-20 minut. W przypadku badania z kontrastem, na tomografię pacjenci muszą przyjść na czczo (minimum 6 godzin przed badaniem). Jeśli konieczne jest wykonanie badania z kontrastem, w przypadku problemów z nerkami wykonywane jest dodatkowe badanie tzw. poziomu kreatyniny we krwi. Taki test wykonuje się na kilka dni przed planowaną tomografią.

Jak wygląda tomografia komputerowa głowy?

Przed samym wykonaniem badania należy zdjąć wszelkiego rodzaju metalowe elementy np. biżuterię, protezy zębowe i aparaty słuchowe. Jeśli jest to badanie z kontrastem, będzie on podawany dożylnie, przez wenflon. Po wejściu do pomieszczenia pacjent kładzie się na specjalnie wysuwanym stoliku, który będzie przesuwał się w kierunku aparatu, aby odpowiednio usytuować chorego. Po zakończonym badaniu warto pamiętać o wypiciu 1,5-2 litrów wody niegazowanej, aby nie obciążać nerek i jak najszybciej pozbyć się kontrastu z organizmu

Jakie są przeciwwskazania do tomografii komputerowej?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzania badania tomografii komputerowej jest ciąża, szczególnie w pierwszym trymestrze. Dopuszcza się jednak diagnostykę tego rodzaju w momencie zagrożenia życia kobiety. TK z kontrastem jest odradzane pacjentom z nadczynnością tarczycy, niewydolnością nerek, wolem toksycznym, astmą czy ostrym krwotokiem śródmózgowym. Tomografia komputerowa nie jest również wskazana u osób, które mają historię alergiczną na jakikolwiek kontrast. Pacjenci z zaburzeniami czynnościowymi tarczycy, są przeważnie kierowani na badania TSH, FT3 oraz FT4 przed tomografią. 

Kiedy zalecana jest tomografia komputerowa głowy?

Tomografia komputerowa głowy obok rezonansu magnetycznego jest jednym z najpopularniejszych metod diagnostycznych. TK służy do wykrywania poważnych schorzeń w obrębie mózgu takich jak:

  • wodogłowie,
  • ropień mózgu,
  • zanik mózgu,
  • podejrzenie wad rozwojowych u dzieci,
  • udar niedokrwienny lub krwotoczny,
  • zmiany nowotworowe,
  • ostry i przewlekły krwotok wewnątrzczaszkowy,
  • padaczka,
  • choroba Alzheimera,
  • otępienie mózgowe,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • urazy czaszkowo mózgowe,
  • ciała obce,
  • stany zapalne kości czaszki.

TK może dotyczyć nie tylko samego mózgu, ale również części twarzoczaszki (stany zapalne, guzy lub urazy) oraz zatok przynosowych (ostre i przewlekłe zapalenia).

Jaki jest czas oczekiwania na wynik TK?

Tomografia komputerowa głowy (podobnie jak rezonans magnetyczny) to badanie, na którego wynik pacjent musi poczekać. Czas oczekiwania na wynik jest różny, w zależności od zaawansowania i stanu strukturalnego radiolog będzie musiał wykonać odpowiedni opis.

Bibliografia:

  1. P. Patel, O. De Jesus, CT Scan, „StatPearls” 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK567796/ 
  2. Dieckmeyer, M., Sollmann, N., Kupfer, K. et al. Computed Tomography of the Head. Clin Neuroradiol 33, 591–610 (2023). https://doi.org/10.1007/s00062-023-01271-5 
  3. S. Hermena, M. Young, CT-scan Image Production Procedures, „StatPearls” 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK574548/ 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów