Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Leczenie objawowe infekcji wirusowych

2024-01-18 14:59
Przeziębiony mężczyzna jest w trakcie objawowego leczenia infekcji wirusowej.

Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, spowodowanych przez wirusy. Występują one dość powszechnie, a najczęstszą przyczyną przeziębienia są rinowirusy, odpowiedzialne za przebieg nawet 50% z nich. Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej? Jak przebiega objawowe leczenie infekcji wirusowej?

Jaki przebieg ma infekcja wirusowa?

Z infekcjami wirusowymi mamy do czynienia często. Najbardziej powszechnymi są te powodowane przez rinowirusy. Odpowiadają one za nawet 50% przeziębień, inaczej zwanych ostrym nieżytem nosa czy zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i krtani. Poza przeziębieniem wirusy są odpowiedzialne za występowanie takich schorzeń jak grypa, wirusowe zapalenie gardła czy ucha przyśrodkowego. Kolejnymi częstymi patogenami wirusowymi są rotawirusy i norowirusy. Te z kolei są odpowiedzialne za występowanie ostrych biegunek i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przebieg infekcji wirusowej, a więc i jej objawy, będą zależały od czynnika wywołującego daną chorobę, czyli od konkretnego rodzaju wirusa. 

W zależności od schorzenia przebieg choroby może mieć charakter łagodny, ale dla niektórych wirusowych chorób typowym obrazem jest nagły początek i występowanie ostrych objawów. 

Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Jakie objawy przy infekcji wirusowej?

Objawy infekcji wirusowych w zależności od czynnika wywołującego daną chorobę, mogą być różne. Dla przebiegu przeziębienia typowymi objawami są:

Przebieg infekcji wirusowej, której przyczyną są wirusy grypy, charakteryzuje:

  • gwałtowny początek objawów, 
  • wysoka gorączka powyżej 39 stopni, 
  • bóle mięśniowe
  • bóle głowy, 
  • dreszcze, 
  • suchy kaszel i duszności.

Norowirusy i rotawirusy są czynnikami ostrej biegunki wirusowej, które poza wodnistymi stolcami mogą powodować:

Jak odróżnić bakteryjną infekcję dróg oddechowych od wirusowej?

Infekcję dróg oddechowych o podłożu wirusowym, gdzie czynnikiem wywołującym są rinowirusy, zwykle charakteryzuje niższa gorączka niż w przypadku zakażeń bakteryjnych. Jednak temperatura ta jest porównywalna w przypadku zarażenia wirusem grypy i infekcji bakteryjnej. 

Kolejnym czynnikiem różnicującym jest przebieg choroby. Dla infekcji bakteryjnej początek choroby będzie nagły, a w przypadku infekcji wywoływanej przez rinowirusy, przebieg choroby będzie łagodniejszy. Ponadto infekcjom bakteryjnym może towarzyszyć biały nalot na migdałkach i powiększenie węzłów chłonnych, co nie pojawia się w przypadku przeziębienia i grypy.

Co stosuje się na infekcję wirusową?

Jak leczyć infekcję wirusową? Ponieważ wirusy cechują się wysoką zmiennością, ciężko o leki, które przyczynowo zwalczają wirusy. W praktyce lekarskiej leczenie infekcji wirusowych najczęściej ma charakter objawowy i zależy od wieku i symptomów, z jakimi zgłasza się pacjent.  Wiele z preparatów do leczenia objawowego przeziębienia jest dostępna bez recepty. 

Do zwalczania bólu i gorączki mogą zostać użyte leki zawierające w składzie paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy metamizol sodowy. Na ból gardła lekarz rodziny może zaproponować spraye lub tabletki do ssania z substancjami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi lub znieczulającymi. Wiele z nich wykazuje też działanie antyseptyczne. Do łagodzenia objawów nieżytu nosa można zaproponować krople i spraye z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne lub tabletki, które działają w ten sam sposób. 

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz przez portal LekarzeBezKolejki.pl

Lekiem działającym przyczynowo na infekcje wirusowe, spowodowaną przez wirus grypy jest oseltamiwir. To lek przeciwwirusowy dostępny tylko z przepisu lekarza. Oseltamiwir jest najbardziej skuteczny, gdy zostanie podany do drugiej doby po wystąpieniu objawów charakterystycznych dla grypy. 

Dużą popularnością cieszy się substancja o nazwie pranobeks inozyny, która często jest stosowana przez pacjentów z infekcją wirusową. Jest to lek, który mobilizuje układ odpornościowy, natomiast nie zapobiega wystąpieniu przeziębienia, nie skraca i nie łagodzi objawów przeziębienia.

Bibliografia:

  1. Piotr Gajewski, Ewa Augustynowicz-Kopeć, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2014, Kraków: Medycyna Praktyczna, 2014, s. 2264
  2. Beran J et al: Inosine pranobex is safe and effective for the treatment of subjects with confirmed acute respiratory viral infections: analysis and subgroup analysis from a Phase 4, randomised, placebo-controlled, double-blind study. BMC Infectious Diseases. 2016 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów