Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Stan podgorączkowy - jak rozpoznać i czym różni się od gorączki?

2023-08-24 15:28
Mężczyzna mierzy sobie temperaturę i sprawdza, czy ma stan podgorączkowy czy już gorączkę.

Odróżnienie gorączki od stanu podgorączkowego dla większości stanowi duży problem. Często już przy lekko podwyższonej temperaturze ciała podawane są leki przeciwgorączkowe. Czy jest to słuszne podejście? Od ilu stopni jest gorączka, a od ilu to stan podgorączkowy? O czym świadczy stan podgorączkowy? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące stanu podgorączkowego.

Gorączka a stan podgorączkowy - różnice

Stan podgorączkowy i gorączka to dwa stany, które często są mylone przez pacjentów. Oba związane są z podwyższoną temperaturą ciała, jednak występują między nimi istotne różnice.

Prawidłowa temperatura ciała mierzona pod pachą za pomocą termometru elektronicznego lub klasycznego cieczowego wynosi około 36,6°C. Temperaturę można również mierzyć w ustach, prawidłowa wynosi około 36,9°C lub w odbycie, gdzie wynosi 37,1°C i stanowi najbardziej dokładny pomiar. Zazwyczaj jednak punktem wyjścia do określenia temperatury ciała jest ta mierzona pod pachą, wynosząca zwykle 36,6°C. Każde odchylenie od tej wartości powyżej normy uznawane jest za nieprawidłowe. O stanie gorączkowym mówimy, gdy ciepłota ciała mierzona pod pachą wynosi 37,1°C do 38°C. Każda temperatura ciała powyżej tych wartości to gorączka. Stan podgorączkowy jest zazwyczaj mniej problematyczny i nie zawsze wymaga interwencji lekarskiej czy podania leku.

Umów się na teleporadę u lekarza rodzinnego

Jakie znaczenie ma podwyższona temperatura ciała?

Niewielka gorączka czy stan podgorączkowy to jeden ze sposobów obronnych organizmu w przypadku infekcji lub stanu zapalnego. Podwyższona temperatura ciała sprzyja walce z patogenami i uniemożliwia ich rozwój. Nie zawsze jednak wyższa temperatura ciała oznacza infekcje lub rozwijający się stan zapalny. Bywa ona wynikiem błędnej interpretacji stanu naszego organizmu przez układ regulujący temperaturę ciała.

Stan podgorączkowy - objawy towarzyszące

Stan podgorączkowy wiąże się z podniesieniem temperatury ciała, dodatkowo mogą pojawić się inne objawy towarzyszące, takie jak:

 • ogólne osłabienie;
 • złe samopoczucie;
 • uczucie zimna i dreszcze.

Stan podgorączkowy, jak i gorączka, mogą przebiegać bez innych objawów. Długo utrzymujący się stan podgorączkowy, bez wyraźnej przyczyny, jest podstawą do natychmiastowej wizyty u lekarza rodzinnego.

Stan podgorączkowy - przyczyny

Przyczyny podwyższonej temperatury ciała są różne. Zazwyczaj stan podgorączkowy może pojawić się:

 • w przebiegu infekcji czy rozwijającego się stanu zapalnego;
 • przy reakcji alergicznej;
 • w chorobie nowotworowej;
 • przy zażywaniu niektórych leków (np. antybiotyków);
 • przy zatruciu toksynami;
 • w przypadku udaru;
 • w długotrwałym stresie

Stan podgorączkowy w ciąży

Ciąża to okres, w którym każda kobieta powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie i komfort, dlatego warto regularnie kontrolować temperaturę ciała. Stan podgorączkowy w ciąży nie powinien być powodem do niepokoju. U niektórych kobiet ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, zwłaszcza na początku ciąży, może pojawić się podwyższona ciepłota ciała. Jeśli jednak temperatura przekroczy 38 °C lub stan podgorączkowy utrzymuje się przez długi - zgłoś się do ginekologa.

Stan podgorączkowy a stres

Jedną z przyczyn przewlekłego stanu podgorączkowego jest długotrwałe narażenie na stres. W sytuacjach stresowych mamy do czynienia ze zmianą w wydzielaniu hormonów, takich jak kortyzol czy adrenalina. Hormony te mają za zadanie przygotować nasz organizm na nadchodzące zagrożenia. Konsekwencją tego może być utrzymujący się stan gorączkowy. 

W celu zdiagnozowania właściwej przyczyny podwyższonej temperatury ciała należy najpierw wykluczyć inne czynniki, takie jak infekcja czy inne choroby, którym towarzyszy gorączka. W przypadku długo utrzymującej się temperatury ciała powyżej 37°C zgłoś się do lekarza internisty.

Lekarz w razie potrzeby wystawi Ci skierowanie do psychiatry lub skieruje na wizytę do psychologa.

Stan podgorączkowy przed okresem

Wahania temperatury ciała w trakcie cyklu miesiączkowego to proces naturalny. Uwarunkowane jest to zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Przed owulacją temperatura ciała może wzrosnąć nawet o 0,5°C, do 37,1°C i utrzymywać się na tym poziomie do końca cyklu miesiączkowego.

Stany podgorączkowe a tarczyca

Stan podgorączkowy może również wystąpić w przebiegu chorób tarczycy, a konkretnie w nadczynności tarczycy. Mamy wtedy do czynienia z podwyższoną temperaturą ciała, uczuciem gorąca czy nadmierną potliwością. Jeśli zaobserwowałeś u siebie podobne objawy, które utrzymują się już od dłuższego czasu, zgłoś się do lekarza internisty lub endokrynologa.

Jak zwalczyć stan podgorączkowy?

Czy zbijać stan podgorączkowy? Jest to często zadawane pytanie, zwłaszcza przez rodziców. Odpowiedź nie jest prosta, a to czy podać lek przeciwgorączkowy zależy od wielu czynników.

W przypadku krótko utrzymującego się stanu podgorączkowego u dorosłych nie stosuje się leków przeciwgorączkowych. Jeśli temperatura ciała utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 37°C, nieznana jest przyczyna tego stanu oraz towarzyszą temu inne objawy, takie jak zmęczenie, należy zgłosić się do lekarza. Można również zastosować lek z ibuprofenem, paracetamolem lub metamizolem w celu obniżenia temperatury.

Jeśli stan podgorączkowy u dziecka lub niemowlęcia występuje bez innych objawów, należy zgłosić się na wizytę do pediatry. Przewlekły stan podgorączkowy u niemowląt i dzieci może świadczyć o zapaleniu pęcherza moczowego lub toczącym się stanie zapalnym, który nie daje wyraźnych objawów. U dzieci może to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie nie wychodząc z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

 1. Kopiński P. (2022). Gorączka, stan podgorączkowy – przyczyny i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175394,goraczka. (Dostęp: 07.2023).
 2. Brudkiewicz P. (2014). Czy przy nerwicy lękowej mogą występować stany podgorączkowe? Medycyna Praktyczna. Dostępne na:
 3. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/lista/98027,czy-przy-nerwicy-lekowej-moga-wystepowac-stany-podgoraczkowe. (Dostęp: 07.2023).
 4. Miśkiewicz P. (2017). Nadczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie nadczynności tarczycy, stężenie TSH, FT3 i FT4 we krwi. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/nadczynnosc-tarczycy. (Dostęp: 07.2023).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów