Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Grypa typu B - przyczyny, objawy, leczenie. Jak uchronić się przed grypą typu B?

2023-10-13 19:07
Model wirusa grypy typu B.

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, spowodowaną najczęściej przez wirusy grypy typu A i B. Zarazić się można od innych zakażonych osób i niektórych zwierząt. Grypa jest chorobą, która zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Przez ile czasu zakaża się wirusem grypy typu B? Jakie są objawy grypy typu B? Jak leczyć grypę?

Rodzaje zakażeń grypy

Zakażenia wirusem grypy można podzielić na dwa rodzaje - zakażenia sezonowe i pandemiczne. 

  • Zakażenia sezonowe - w Polsce okres największej liczby stwierdzonych przypadków występuje między październikiem a kwietniem. Czynnikiem wywołującym są typowe wirusy grypy typu A i B.
  • Zakażenia pandemiczne - spowodowane są nowymi wariantami wirusa grypy typu A. Grypa pandemiczna pojawia się co kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Najbardziej znanymi pandemiami grypy były m.in. występująca w XX wieku hiszpanka czy ptasia grypa w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

Grypa typu B - co to jest?

Wirus grypy typu B jest najbardziej powszechnym wirusem wywołującym grypę u ludzi. Choć istnieją również inne typy wirusa, to właśnie z grypą typu B mamy najczęściej do czynienia.

Zaraźliwość grypy typu B

Okres wylęgania oznacza czas od kontaktu z patogenem, do pojawienia się objawów choroby. W przypadku grypy okres ten wynosi od 1 do 4 dni

Ile zaraża osoba chora na grypę typu B? Czas zakaźności jest etapem, w którym osoba zakażona może przenosić wirusa na innych. Kontakt z pacjentem zakażonym jeden dzień przed wystąpieniem objawów i pięć dni po ich pojawieniu się, może wiązać się z przeniesieniem zakażenia.

Objawy grypy typu B

Grypa w pierwszej fazie swojego przebiegu powoduje serię objawów ogólnych. Pojawiają się one nagle i obejmują m.in. gorączkę, osłabienie, dreszcze, bóle mięśni i głowy. W dalszym etapie występują symptomy ze strony układu oddechowego, takie jak:

Jeśli objawy ogólne nie ustępują po 3 dniach, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Ponieważ wiele chorób daje podobne symptomy, do postawienia pewnego rozpoznania potrzebny jest dodatni wynik badania wirusologicznego

Jak leczyć grypę typu B?

Gdy lekarz rodzinny lub internista potwierdzi, że chory cierpi na grypę typu B, zleca odpowiednie leczenie. U wielu pacjentów wystarcza leczenie objawowe. Dostępne są również leki przeciwwirusowe - zanamiwir oraz oseltamiwir. Osoba chora na grypę powinna zadbać o odpoczynek i odizolować się od innych osób.

Wizytę u wybranego lekarza specjalisty możesz zarezerwować na stronie LekarzeBezKolejki.pl.

Powikłania grypy typu B

U większości pacjentów choroba ustępuje samoistnie w ciągu 3-7 dni. Niestety czasami może dojść do poważnych powikłań, zwłaszcza u ludzi starszych. Najczęstszymi powikłaniami grypy są:

Szczepienia przeciwko grypie typu B

Chociaż u większości ludzi choroba nie wiąże się z trwałymi następstwami, to u pacjentów z grup zwiększonego ryzyka powikłania mogą być naprawdę groźne. Dlatego ważne jest coroczne szczepienie przeciwko grypie

Dlaczego szczepienie powinno się tak często podawać? Wirus grypy cechuje się dużą zmiennością. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia co roku rekomenduje skład szczepionki, który ma zapobiegać najbardziej prawdopodobnym wariantom wirusa w danym sezonie.

Kto powinien się zaszczepić przeciw grypie typu B?

Szczepionka przeciwko grypie nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana. Osoby, u których wystęuje stan obniżonej odporonści lub są szczególnie narażone na zakażenie lub powikłania grypowe powinny dostać szczepienie. Do tych grup należą m.in.:

  • pacjenci po transplantacji;
  • osoby przewlekle chorujące na choroby układu oddechowego;
  • kobiety w ciąży;
  • dzieci ze schorzeniami hematologicznymi i wrodzonymi wadami serca.

Jak odróżnić grypę typu B od COVID-19 i przeziębienia?

Objawy zarówno grypy, koronawirusa, jak i przeziębienia mogą być podobne. Często mają przebieg skąpoobjawowy, co dodatkowo stanowi trudność w ich rozróżnieniu. 

Przeziębienie, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych chorób, typowo przebiega z bardzo nasilonym katarem, drapaniem w gardle i kichaniem. Rzadko lub w ogóle nie pojawia się gorączka, bóle głowy czy biegunka.

Dla zakażenia koronawirusem charakterystyczna jest utrata węchu, duszność, suchy kaszel i gorączka. Przy grypie rzadko występuje duszność i zaburzenia węchu. Reszta objawów i ich natężenie jest dość podobna, dlatego pewne rozróżnia grypy od koronawirusa jest możliwe jedynie dzięki badaniu RT-PCR lub poprzez testy antygenowe.

Bibliografia:

  1. Jak można odróżnić objawy COVID-19 od objawów przeziębienia i grypy? (2022). Dostępne na: https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-sa-objawy-przeziebienia-grypy-i-covid-19/. (Dostęp: 08.2023).
  2. Kuchar, E. Mrukowicz, J. Sawiec, P. Gładysz, A. (2022). Grypa. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.1. (Dostęp: 08.2023).
  3. Wiercińska, M. (2022). Grypa - rodzaje, przyczyny, leki i powikłania. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/79643,grypa. (Dostęp: 08.2023).
  4. Szczepienia przeciw grypie w sezonie 2023/2024 (2023). Dostępne na: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/?strona=9#kiedy-najlepiej-zaszczepic-sie-przeciw-grypie. (Dostęp: 08.2023)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów