Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak działa termometr bezdotykowy? Czy skutecznie mierzy temperaturę?

2021-09-03 15:16
Jak działa termometr bezdotykowy?

Kontrola temperatury ciała odgrywa ogromną rolę w monitorowaniu stanu zdrowia. W tym celu w ostatnich latach opracowano nowe rodzaje urządzeń, w tym termometr bezdotykowy. Na czym polega jego działanie? Jakich błędów unikać, aby wykonany pomiar był prawidłowy?

Zasada działania termometru bezdotykowego

Termometr bezdotykowy służy do pomiaru promieniowania z zakresu podczerwieni, jakie emituje dany obiekt. Im wyższa temperatura ciała, tym więcej promieniowania dociera do czujnika termometru. Dzięki zastosowaniu powyższej technologii, pomiar nie wymaga bezpośredniego kontaktu urządzenia z ciałem pacjenta. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem użytkowania termometru zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi, gdyż konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta. Przykładowo, niektóre modele wymagać mogą mniejszej odległości między ciałem a urządzeniem. Jeśli nie zbliżymy go wystarczająco - pomiar nie będzie dokładny. Termometry bezdotykowe są bez wątpienia dużym ułatwieniem, jednak będą nam służyć tylko wtedy, gdy użyjemy ich prawidłowo.

Zalety termometru bezdotykowego

Termometr bezdotykowy jest często urządzeniem preferowanym przez rodziców małych dzieci, gdyż nie wymaga umieszczania go pod pachą lub w odbycie. Pomiar odbywa się szybko i zajmuje kilka sekund, dzięki czemu ruchliwość najmłodszych pacjentów nie stanowi dużej przeszkody w odczycie temperatury. Niewątpliwą zaletą, dla której termometry bezdotykowe stały się popularne także w szpitalach, jest brak konieczności dotykania ciała pacjenta, co wiąże się z zachowaniem większej higieny. Większość przyrządów charakteryzuje się cichą pracą, nie wymagają zatem wybudzania ze snu. Nowsze modele posiadają dodatkowe funkcje, dzięki którym zmierzymy również temperaturę mleka lub wody przed kąpielą oraz będziemy mieć możliwość zapisania wyników w pamięci urządzenia.

Termometr bezdotykowy - najczęstsze błędy

Często można spotkać się z opinią, że termometry bezdotykowe dają nieprecyzyjne wyniki lub pomiary przeprowadzone w krótkim czasie u jednej osoby znacząco się od siebie różnią. Zazwyczaj wynika to jednak z faktu, iż użytkownik nie zastosował się do instrukcji obsługi urządzenia, a popełniane błędy mają istotny wpływ na jego dokładność. Oto lista najczęstszych z nich:

  • nie zachowano odpowiedniej odległości między urządzeniem a ciałem pacjenta;
  • dziecko w trakcie pomiaru ruszało się lub wybrano miejsce pomiaru niezgodne z instrukcją;
  • w pomieszczeniu był przeciąg - pomiar przy otwartym oknie nie jest dobrym pomysłem, gdyż ruch powietrza zaburza wynik;
  • skóra dziecka była spocona lub natłuszczona kremem - temperaturę mierzymy na czystej, suchej skórze, najlepiej po odsunięciu włosów;
  • termometr został przeniesiony do pomieszczenia, w którym panowała inna temperatura - większość termometrów potrzebuje wtedy czasu, aby przeprowadzić kalibrację w nowych warunkach; jest on podany przez producenta i wynosi około kilkunastu minut;
  • nie przestrzegano odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi pomiarami, określonego w instrukcji.

Pamiętajmy, że inna temperatura zostanie zmierzona na czole, inna w odbycie, a jeszcze inna pod pachą - dlatego najlepiej wybrać jedno miejsce i przyrząd, a następnie przeprowadzać pomiar w sposób powtarzalny.

Należy pamiętać także o odpowiednim przechowywaniu termometru (pomieszczenie o niskiej wilgotności) oraz konserwacji i czyszczeniu urządzenia, z naciskiem na czujnik emitowanego promieniowania. W razie dalszych wątpliwości nie wahajmy się skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Wizytę u wybranego lekarza zarezerwować możesz bez wychodzenia z domu przez portal LekarzyBezKolejki.pl.

Kiedy najlepiej mierzyć temperaturę?

Niezależnie od użytego termometru, musimy pamiętać że nie każdy moment jest odpowiedni na mierzenie temperatury, zwłaszcza u dziecka. Należy unikać pomiaru bezpośrednio po kąpieli, gorącym posiłku lub zakończeniu wysiłku fizycznego. Jeśli niedawno przebywaliśmy na zewnątrz lub innym miejscu, gdzie panowała znacząco niższa lub wyższa temperatura, również należy odczekać, aż organizm przyzwyczai się do nowych warunków. Jeśli dziecko wyrywa się i płacze, lepiej wstrzymać się z pomiarem do czasu uspokojenia się przez malucha.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów