Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Homeopatia - na czym polega i czy jest skuteczna?

2020-04-21 15:58
Homeopatia - na czym polega

Homeopatia jest bardzo kontrowersyjną dziedziną medycyny alternatywnej. W społeczeństwie budzi skrajne emocje - przez jednych uwielbiana, a przez innych mocno krytykowana. Również wśród lekarzy i farmaceutów możemy znaleźć zwolenników, jak i przeciwników homeopatii. Dowiedz się, na czym polega homeopatia i czy jest skuteczna!

Czym jest homeopatia?

Homeopatia zalicza się do grona metod, określanych jako medycyna niekonwencjonalna. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, a jej twórcą był niemiecki lekarz, Samuel Hahnemann. Wysnuł on teorię, że podobne można leczyć podobnym. Reguła ta nazywa się “prawem podobieństw” i stanowi podstawę homeopatii. Zwolennicy homeopatii twierdzą że substancja, która w dużych dawkach powoduje objawy, w bardzo małych dawkach będzie te objawy zwalczała. Oznacza to, że jeśli chcemy wyleczyć kaszel, powinniśmy przyjąć substancję, która ten kaszel wywoła. Jednak kluczem jest tutaj dawka - substancja powinna być podawana w bardzo małych ilościach. 

Podobne leczyć podobnym

Homeopatia czerpie energię z natury, wobec czego wszystkie leki homeopatyczne zawierają substancje pochodzenia naturalnego. Są to m.in. zioła (wymiotnica, cebula, arnika, tojad), minerały (związki wapnia, związki siarki), substancje odzwierzęce (jady, ekstrakt z wątroby i serca kaczki berberyjskiej) czy związki chemiczne. 

W aptekach można znaleźć szeroką gamę leków homeopatycznych na wiele schorzeń i dolegliwości. Mogą to być np. czopki na ząbkowanie dla dzieci, tabletki i syropy na infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienie czy grypę, czy preparaty uspokajające i ułatwiające zasypianie. Leki homeopatyczne stosować mogą także kobiety w okresie menopauzy, osoby cierpiące na schorzenia wątroby czy borykające się z hemoroidami. Oprócz nich znajdziemy m.in. preparaty homeopatyczne na bóle reumatyczne i dnę moczanową, chorobę lokomocyjną czy otyłość. Leki homeopatyczne występują m.in. w formie syropów, kropli, nalewek, maceratów czy tabletek.

Działanie leków homeopatycznych

Jak wspomniano wcześniej, substancje czynne w lekach homeopatycznych występują w bardzo dużym rozcieńczeniu, dlatego nawet obecność jadów nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla pacjenta. Co więcej, rozcieńczenia są tak duże, że prawdopodobieństwo występowania chociaż jednej cząsteczki substancji czynnej, czyli np. jadu, w preparacie jest bardzo niskie. To sprawia, że leki homeopatyczne uważane są za bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. 

Leki zazwyczaj rozcieńczane są za pomocą wody lub sacharozy, czyli zwykłego cukru. Woda nie jest jednak tylko zwykłym wypełniaczem. Zwolennicy homeopatii uważają, że woda występująca w lekach homeopatycznych i służąca do sporządzenia rozcieńczeń w pewien sposób zapamiętuję energię substancji czynnej, przez co niejako zyskuje właściwości lecznicze. Leki homeopatyczne działają w określony sposób na określonego pacjenta, więc powinny być dobierane indywidualne, w zależności od potrzeb. 

Należy jednak pamiętać o tym, że homeopatia nie powinna być określana jako ziołolecznictwo. Jest to zupełnie odmienna kategoria, stanowiąca część medycyny niekonwencjonalnej.

Czy homeopatia jest skuteczna?

Przed próbą odpowiedzi na to pytanie należy zaznaczyć, że organizm ludzki jest bardzo skomplikowanym systemem, a jego reakcje na różne sytuacje są bardzo trudne do przewidzenia. W zasadzie niemożliwe jest jednoznaczne określenie, czy dany lek pomoże konkretnemu pacjentowi. Dlatego nie da się do końca stwierdzić, czy homeopatia jest skuteczna, ponieważ każdy organizm jest inny i każdy może zupełnie inaczej zareagować na podane medykamenty. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę fakt, że na ten moment nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność homeopatii. Z drugiej jednak strony wokół homeopatii skupiają się rzesze wiernych fanów, twierdzących, że jest to jedyna właściwa i skuteczna forma leczenia.

Kontrowersje wokół homeopatii

Niewątpliwie homeopatia jest jedną z najbardziej dyskusyjnych form leczenia. Wielu lekarzy jawnie potępia tę metodę, inni natomiast z wielkim entuzjazmem proponują pacjentom leczenie homeopatyczne. Trzeba natomiast pamiętać, że homeopatia leczy tylko objawy, a nie przyczyny choroby. Dlatego w przypadku niektórych chorób czy dolegliwości nierozważne byłoby stosowanie tego typu preparatów w zastępstwie konwencjonalnych leków. Nie wolno także preparatami homeopatycznymi leczyć dolegliwości, które wyrządziły trwałe szkody w organizmie, jak np. zawał serca. Przed rozpoczęciem terapii homeopatycznej warto także skonsultować ją ze swoim lekarzem rodzinnymi, kardiologiem czy neurologiem

A na wizytę do wybranego lekarza możesz z łatwością umówić się za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów