- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Dlaczego smog jest tak szkodliwy dla naszego zdrowia?
Każdy z nas doskonale zna widok gęstej, szarej mgły unoszącej się nad miastem w sezonie jesienno-zimowym. Szkodliwość smogu nie jest dla nikogo tajemnicą, jednak nadal nie udało się tego problemu wyeliminować z naszej codzienności. Coraz większa świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje, że zaczynamy szukać skutecznych metod na ochronę przed nim.
Z czego składa się smog?
Smog to mieszanina wielu szkodliwych substancji osadzających się w powietrzu. Ich źródłem są nieekologiczne metody ogrzewania budynków, przemysł, spaliny samochodowe oraz palenie śmieci. W efekcie każdego dnia narażeni jesteśmy na kontakt z trującymi związkami, takimi jak:
- pył o średnicy do 2,5 μm (PM 2,5);
- pył o średnicy do 10 μm (PM 10), w skład którego wchodzą wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), np. bezno(a)piren oraz metale ciężkie np. ołów czy kadm;
- dwutlenek siarki (SO2);
- dwutlenek azotu (CO2);
- tlenek węgla II (CO);
- benzen.
Im mniejsza średnica zawieszonych cząstek, tym lepsza penetracja do niżej położonych odcinków układu oddechowego. Okazuje się, że pył PM 2,5 najłatwiej przechodzi do krwiobiegu i jest wyjątkowo niebezpiecznym składnikiem smogu. Niestety, utrzymywaniu się zanieczyszczeń sprzyjają bezwietrzne dni oraz położenie geograficzne miast w zagłębieniach i kotlinach, dlatego tak trudno jest się ich pozbyć, zwłaszcza w okresie nasilonej emisji.
Smog atakuje również w lecie
Chociaż o smogu najwięcej mówi się w sezonie jesienno-zimowym, stanowi on problem także w lecie. Mowa o tzw. smogu typu Los Angeles, powstającym w wyniku reakcji chemicznych pomiędzy składnikami spalin samochodowych pod wpływem promieni słonecznych.
Dlaczego smog jest naszym wrogiem?
Składniki smogu szkodą zarówno człowiekowi, jak i przyrodzie, powodując obumieranie roślin, eutrofizację wód, a także występowanie kwaśnego deszczu. Najbardziej narażone na działanie zanieczyszczeń są kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby starsze oraz pacjenci chorujący na przewlekłe choroby układu oddechowego. Do głównych powikłań wywołanych przez smog należą:
- podrażnienie dróg oddechowych, kaszel i chrypka;
- duszności i trudności z oddychaniem;
- stany zapalne i zwiększona podatność na infekcje układu oddechowego;
- bóle w klatce piersiowej;
- zmniejszona tolerancja wysiłku;
- wzrost ryzyka astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), a także zaostrzenie objawów u pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano te schorzenia;
- rozwój alergii;
- zaburzenia pracy serca;
- nowotwory.
Wszelkie niepokojące objawy warto niezwłocznie skonsultować z lekarzem pulmonologiem lub kardiologiem. Termin u wybranego lekarza zarezerwować można za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Nie zapominajmy, że szybkie wykrycie choroby obniża ryzyko jej powikłań i zwiększa szanse na wyleczenie.
Jak nie dać się smogowi?
W odpowiedzi na nasilający się problem zanieczyszczeń powietrza, opracowano zalecenia, zwiększające ochronę przed działaniem szkodliwych substancji. Dostępne są także produkty antysmogowe, przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i podczas przebywania na zewnątrz.
Alarmy antysmogowe
W wielu miastach znaleźć możemy tablice antysmogowe, które przeprowadzają regularne pomiary jakości powietrza. Wyświetlają aktualne wyniki, informując mieszkańców o poziomie określonych zanieczyszczeń. Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska możemy odnaleźć konkretną tablicę i zweryfikować jej pomiary w interesującym nas okresie czasu, bez wychodzenia z domu. W sytuacji, gdy wyniki są niezadowalające, zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz oraz zaniechanie uprawiania sportów na powietrzu. Lekarze alarmują, że w przeciwnym razie aktywność fizyczna przyniesie więcej szkód niż korzyści dla naszego organizmu. Lepszym rozwiązaniem jest udanie się na siłownię lub wybór ćwiczeń w warunkach domowych.
Maski antysmogowe
Na rynku pojawiły się także maski antysmogowe, które założyć możemy w trakcie przemieszczania się w miastach i ich okolicach. Wyposażone są w specjalne filtry HEPA lub filtry węglowe, wyłapujące szkodliwe cząsteczki, zanim zdołają dostać się do układu oddechowego. Podczas wyboru maski warto poradzić się doświadczonego sprzedawcy, gdyż poszczególne modele różnią się w zależności od sposobu użytkowania oraz czasu ekspozycji na składniki smogu.
Oczyszczacze powietrza
Okazuje się, że jakość powietrza w naszych domach również może pozostawiać wiele do życzenia. Z pomocą przychodzą nam oczyszczacze, które wyposażone są w odpowiedni zestaw filtrów. Dobór urządzenia zależy od powierzchni pomieszczenia i dodatkowych funkcji, np. nawilżania powietrza. Konieczne jest zapoznanie się z instrukcją i wymienianie filtrów zgodnie z zaleceniami.
Oczyszczacz powietrza – nowoczesna ochrona przed smogiem
Okazuje się, że w sezonie grzewczym czy okresie nasilenia pylenia roślin jakość powietrza w domach czy biurach nie jest najlepsza. Dlatego dla komfortu warto zainwestować w wydajne i nowoczesne oczyszczacze wyposażone w wysokiej jakości zestaw filtrów. Wybór modelu zależy od rodzaju i wielkości pomieszczenia. Jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku jest oczyszczacz powietrza z filtrami wyłapującymi smog (link sponsorowany) Electrolux Pure A9. Ma wysoką wydajność i można nim sterować zdalnie z poziomu aplikacji.
Zielona pomoc, czyli rośliny doniczkowe
Wsparciem dla walki ze smogiem w naszym domu jest też nabycie roślin doniczkowych, mających zdolność pochłaniania zanieczyszczeń. Należą do nich m.in. dracena odwrócona, chryzantema wielkokwiatowa oraz sansewieria gwinejska, dostępne powszechnie w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.