Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Dlaczego smog jest tak szkodliwy dla naszego zdrowia?

2020-02-25 14:25
Dlaczego smog jest tak szkodliwy dla naszego zdrowia?

Każdy z nas doskonale zna widok gęstej, szarej mgły unoszącej się nad miastem w sezonie jesienno-zimowym. Szkodliwość smogu nie jest dla nikogo tajemnicą, jednak nadal nie udało się tego problemu wyeliminować z naszej codzienności. Coraz większa świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje, że zaczynamy szukać skutecznych metod na ochronę przed nim.

Z czego składa się smog?

Smog to mieszanina wielu szkodliwych substancji osadzających się w powietrzu. Ich źródłem są nieekologiczne metody ogrzewania budynków, przemysł, spaliny samochodowe oraz palenie śmieci. W efekcie każdego dnia narażeni jesteśmy na kontakt z trującymi związkami, takimi jak:

 • pył o średnicy do 2,5 μm (PM 2,5);
 • pył o średnicy do 10 μm (PM 10), w skład którego wchodzą wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), np. bezno(a)piren oraz metale ciężkie np. ołów czy kadm;
 • dwutlenek siarki (SO2);
 • dwutlenek azotu (CO2);
 • tlenek węgla II (CO);
 • benzen.

Im mniejsza średnica zawieszonych cząstek, tym lepsza penetracja do niżej położonych odcinków układu oddechowego. Okazuje się, że pył PM 2,5 najłatwiej przechodzi do krwiobiegu i jest wyjątkowo niebezpiecznym składnikiem smogu. Niestety, utrzymywaniu się zanieczyszczeń sprzyjają bezwietrzne dni oraz położenie geograficzne miast w zagłębieniach i kotlinach, dlatego tak trudno jest się ich pozbyć, zwłaszcza w okresie nasilonej emisji.

Smog atakuje również w lecie

Chociaż o smogu najwięcej mówi się w sezonie jesienno-zimowym, stanowi on problem także w lecie. Mowa o tzw. smogu typu Los Angeles, powstającym w wyniku reakcji chemicznych pomiędzy składnikami spalin samochodowych pod wpływem promieni słonecznych.

Dlaczego smog jest naszym wrogiem?

Składniki smogu szkodą zarówno człowiekowi, jak i przyrodzie, powodując obumieranie roślin, eutrofizację wód,  a także występowanie kwaśnego deszczu. Najbardziej narażone na działanie zanieczyszczeń są kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby starsze oraz pacjenci chorujący na przewlekłe choroby układu oddechowego. Do głównych powikłań wywołanych przez smog należą:

 • podrażnienie dróg oddechowych, kaszel i chrypka;
 • duszności i trudności z oddychaniem;
 • stany zapalne i zwiększona podatność na infekcje układu oddechowego;
 • bóle w klatce piersiowej;
 • zmniejszona tolerancja wysiłku;
 • wzrost ryzyka astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), a także zaostrzenie objawów u pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano te schorzenia;
 • rozwój alergii;
 • zaburzenia pracy serca;
 • nowotwory. 

Wszelkie niepokojące objawy warto niezwłocznie skonsultować z lekarzem pulmonologiem lub kardiologiem. Termin u wybranego lekarza zarezerwować można za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Nie zapominajmy, że szybkie wykrycie choroby obniża ryzyko jej powikłań i zwiększa szanse na wyleczenie.

Jak nie dać się smogowi?

W odpowiedzi na nasilający się problem zanieczyszczeń powietrza, opracowano zalecenia, zwiększające ochronę przed działaniem szkodliwych substancji. Dostępne są także produkty antysmogowe, przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i podczas przebywania na zewnątrz.

Alarmy antysmogowe

W wielu miastach znaleźć możemy tablice antysmogowe, które przeprowadzają regularne pomiary jakości powietrza. Wyświetlają aktualne wyniki, informując mieszkańców o poziomie określonych zanieczyszczeń. Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska możemy odnaleźć konkretną tablicę i zweryfikować jej pomiary w interesującym nas okresie czasu, bez wychodzenia z domu. W sytuacji, gdy wyniki są niezadowalające, zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz oraz zaniechanie uprawiania sportów na powietrzu. Lekarze alarmują, że w przeciwnym razie aktywność fizyczna przyniesie więcej szkód niż korzyści dla naszego organizmu. Lepszym rozwiązaniem jest udanie się na siłownię lub wybór ćwiczeń w warunkach domowych.

Maski antysmogowe

Na rynku pojawiły się także maski antysmogowe, które założyć możemy w trakcie przemieszczania się w miastach i ich okolicach. Wyposażone są w specjalne filtry HEPA lub filtry węglowe, wyłapujące szkodliwe cząsteczki, zanim zdołają dostać się do układu oddechowego. Podczas wyboru maski warto poradzić się doświadczonego sprzedawcy, gdyż poszczególne modele różnią się w zależności od sposobu użytkowania oraz czasu ekspozycji na składniki smogu.

Oczyszczacze powietrza

Okazuje się, że jakość powietrza w naszych domach również może pozostawiać wiele do życzenia. Z pomocą przychodzą nam oczyszczacze, które wyposażone są w odpowiedni zestaw filtrów. Dobór urządzenia zależy od powierzchni pomieszczenia i dodatkowych funkcji, np. nawilżania powietrza. Konieczne jest zapoznanie się z instrukcją i wymienianie filtrów zgodnie z zaleceniami.

Zielona pomoc, czyli rośliny doniczkowe

Wsparciem dla walki ze smogiem w naszym domu jest też nabycie roślin doniczkowych, mających zdolność pochłaniania zanieczyszczeń. Należą do nich m.in. dracena odwrócona, chryzantema wielkokwiatowa oraz sansewieria gwinejska, dostępne powszechnie w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów