Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Podkrążone oczy - co jest powodem? Jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami?

2020-01-21 09:49
Podkrążone oczy - co jest powodem?

Podkrążone oczy - niejeden z nas zmagał się z tym problemem. Ich obecność może wskazywać nie tylko na zmęczenie i niewyspanie, ale również na niektóre choroby. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny problemu oraz jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami!

Podkrążone oczy

Podkrążone oczy, cienie czy sińce pod oczami - wszystkie te nazwy dotyczą tej samej dolegliwości. Z tym problemem zmaga się wielu ludzi - niektórzy od urodzenia mają charakterystyczne obwódki oczu, u niektórych natomiast sińce pod oczami pojawiają się sporadycznie. Do powstawania cieni pod oczami może dojść m.in. poprzez nadmierną pigmentację. Oprócz tego skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna, więc wszelkiego rodzaju powiększone naczynia krwionośne czy zastój krwi w tym miejscu mogą być dobrze widoczne i tworzyć tzw. podkrążone oczy.

Przyczyny podkrążonych oczu

Jedne z najczęstszych przyczyn występowania podkrążonych oczu są bardzo prozaiczne i mogą dotyczyć każdego z nas. Zmęczenie, niedostateczna ilość snu, brak wypoczynku - właśnie te czynniki mogą powodować pojawianie się cieni pod oczami. Wynika to m.in. z tego, że w takich momentach skóra jest blada, przez co uwidaczniają się naczynia krwionośne pod oczami. Problem może się pojawić także przez nadmierne spożywanie alkoholu, kawy, palenie papierosów czy ciągły stres. Również niedożywienie i odwodnienie mogą stać się powodem podkrążonych oczu. Jeśli nie dbamy o swoją dietę i dostateczną ilość wypijanej wody - możemy się spodziewać sińców pod oczami.

Czas również nie jest dla nas łaskawy - w miarę jego upływu sińce pod oczami mogą być bardziej widoczne niż były wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że na starość skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, więc bardziej widoczne stają się naczynia krwionośne, zlokalizowane pod nią. Na podkrążone oczy mogą się także skarżyć amatorzy słońca, którzy zbyt długo i zbyt intensywnie się opalają. Na występowanie problemu wpływ mają także czynniki genetyczne. Może to być także cecha typowo osobnicza, czyli cecha urody danej osoby. Wówczas jedyne co można zrobić to pogodzić się z tym, że zawsze będą nam towarzyszyły cienie pod oczami. 

Zdarza się także, że sińce pod oczami są objawem choroby. Mogą to być np. alergia, atopowe zapalenie skórym anemia czy zapalenie spojówek. Również niektóre środki farmaceutyczne mogą powodować powstawanie podkrążonych oczu.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zazwyczaj podkrążone oczy nie są powodem do niepokoju. Jeżeli sińcom pod oczami nie towarzyszą inne objawy, takie jak obrzęki czy inne dolegliwości związane z różnymi narządami wewnętrznymi - nie ma co się obawiać. Warto wówczas zastanowić się nad swoim trybem życia. Być może wystarczy odpowiednia ilość snu, odpoczynek, zróżnicowana i wartościowa dieta, a problem sam zniknie. Jeżeli natomiast zauważamy u siebie inne, niepokojące objawy - warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz na pewno zleci potrzebne badania i oceni nasz stan zdrowia. Wyjątkowo intensywne i widoczne sińce pod oczami również powinien obejrzeć lekarz. Podobnie w przypadku dzieci - jeśli podkrążonym oczom towarzyszą inne objawy, należy umówić się na wizytę u pediatry. Najbliższy termin można zarezerwować on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Jak pozbyć się podkrążonych oczu?

Jeśli problem wynika z braku snu i zmęczenia, być może wystarczy odpowiednia ilość odpoczynku, a cienie pod oczami odejdą w niepamięć. Na sińce pod oczami warto wypróbować także kremy czy żele, specjalnie dedykowane tej dolegliwości. Takie kosmetyki w swoim składzie zawierają najczęściej wyciągi ze świetlika, rumianku, aloesu czy nagietka. Stosowanie preparatów zawierających w składzie wyciągi z kasztanowca czy arniki górskiej wzmocni naczynia krwionośne i zmniejszy ich widoczność. W wielu przypadkach pomocne mogą się także okazać krople do oczu, gdy problem bierze się z częstego pocierania oczu. Nie da się ukryć, że jest to problem natury estetycznej - nikt nie wygląda dobrze z sińcami pod oczami. W takiej sytuacji można poratować się kosmetykami. Dobrze dobrany korektor pomoże zatuszować podkrążone oczy i poprawi nasz wygląd.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów