Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Aloes - rodzaje, właściwości, zastosowania zdrowotne

2024-01-23 15:37
Liście aloesu - pokrojone i w całości oraz łyżeczka z pokrojonym w kostkę miąższem aloesu.

Aloes zwyczajny (Aloe vera) to roślina pochodząca z suchych rejonów Północnej Afryki. Już w starożytności stosowany był przez Egipcjan na oparzenia. Często nazywano go „rośliną pierwszej pomocy” bądź też „cichym uzdrowicielem”. Służył w Egipcie również, jako środek do balsamowania ciał zmarłych. Początkowo aloes był najbardziej preferowanym środkiem przeczyszczającym. Sprawdzał się również w chorobach reumatoidalnych stawów, rwie kulszowej oraz w nacieraniu nadwyrężonych miejsc. Jakie ma właściwości? Czy preparaty aloesowe mogą być stosowane u kobiet w ciąży i dzieci? W jakich schorzeniach możemy wspomagać się aloesem?

Właściwości aloesu Aloe vera

Dzięki składnikowi takiemu jak aloina (barbaloina) z grupy antrachinonów, aloes znany jest ze swoich właściwości przeczyszczających. To właśnie ten związek odpowiada za gorzkawy posmak soku aloesowego. Barbaloina, aloeemodyna, aloktyna A i aloezyna jako cząsteczki aktywne wykazują szereg właściwości prozdrowotnych np. działanie:

  • przeciwzapalne,
  • stymulujące odporność,
  • przeciwbakteryjne,
  • wybielające/rozjaśniające skórę,
  • antyoksydacyjne,
  • chroniące przed promieniami UV,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeczyszczające,
  • nawilżające i przeciwstarzeniowe,
  • przyspieszające proces gojenia ran i oparzeń,
  • przeciwnowotworowe,
  • obniżające poziom cukru i lipidów we krwi. 

Aloes jako suplement diety można przyjmować w postaci kapsułek lub żelowego płynu (zalecane jest krótkotrwałe stosowanie takich preparatów). Składniki koncentratu aloesowego mogą wchodzić w interakcję z niektórymi lekami w chorobach przewlekłych. Zanim zaczniesz stosować ten suplement, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą.

Jeśli chcesz zarejestrować się do wybranego specjalisty odwiedź portal LekarzeBezKolejki.pl

Umów się na konsultację do lekarza rodzinnego

Jak możemy bezpiecznie stosować aloes?

Aloes jest chętnie stosowany miejscowo, ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne. Działa łagodząco oraz regenerująco na skórę i włosy. Spotkać możemy go w składzie kosmetyków oraz „solo”, jako żel aloesowy, który w swojej konsystencji przypomina galaretkę. Sprawdzi się u osób z cerą suchą z tendencją do łuszczenia się. Ze względu na działanie rozjaśniające i redukujące opuchliznę (np. pod oczami) możemy go stosować bezpośrednio na twarz jako baza domowej maseczki lub jako zamiennik balsamu do ciała. Żel aloesowy jest również popularny wśród kobiet jako środek nawilżający skórę głowy i włosy na długości. Nada się również idealnie na wszelkiego rodzaju podrażnienia po opalaniu lub goleniu. Jednak zanim zastosujesz ten produkt na większej powierzchni ciała lub na twarzy, wykonaj test na mniejszej partii skóry. Zawsze warto sprawdzić, czy nie masz uczulenia na żel aloesowy.

W jakich schorzeniach możemy wspomagać się preparatami z aloesem?

Przede wszystkim, gdy mamy problem dermatologiczny na przykład z trądzikiem, oparzeniami czy łuszczycą. Żel aloesowy doskonale sprawdzi się w nawilżeniu wysuszonej skóry, zwłaszcza w okresie letnim. Pamiętajmy też o stosowaniu kremu z filtrem w tym czasie. Aloes może być również stosowany w celu poprawy integralności skóry lub rozjaśniania blizn. W przypadku podania na skórę czy włosy można bezpiecznie stosować żel aloesowy.

Aloes dzięki działaniu antyseptycznemu i przeciwzapalnemu jest również składnikiem płynów przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Z pewnością posłuży nam w redukcji stanu zapalnego dziąseł i zapobieganiu tworzenia się płytki nazębnej.

Roślina ta posiada również właściwości przyspieszające perystaltykę jelit, jest silnym środkiem przeczyszczającym. Natomiast w większych dawkach, może wywołać toksyczne uszkodzenie wątroby. Ponadto Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała związki chemiczne zawarte w aloesie za potencjalny czynnik rakotwórczy w odniesieniu do podania doustnego. Głównie dotyczy to nowotworów układu pokarmowego przy długotrwałym stosowaniu. Przypuszcza się, że to właśnie pochodne hydroksyantracenu (antrachinony) mogą być odpowiedzialne za przerost błony śluzowej jelit i proces nowotworzenia.

Warto wspomnieć, że składniki lateksu aloesowego mogą potencjalnie wchodzić w interakcje z niektórymi doustnymi lekami np. kortykosteroidami oraz glikozydami nasercowymi.

Czy produkty aloesowe mogą być stosowane u kobiety w ciąży i dzieci?

Stosowanie przeczyszczających preparatów ziołowych u dzieci oraz kobiet ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane. Udowodniono, że aloina zawarta w lateksie aloesowym oraz w soku z całych liści, może wykazywać działanie teratogenne i toksyczne na ludzki zarodek. Działanie preparatów aloesowych może powodować zaciśnięcie i przekrwienie miednicy oraz przyczynić się do uszkodzenia nerek u ciężarnej i płodu. Poza tym działanie przeczyszczające może doprowadzić do zwiększenia perystaltyki jelit płodu i uwalniania smółki do płynu owodniowego.

Bibliografia:

  1. Hęś, M., Dziedzic, K., Górecka, D. i in. Aloe vera (L.) Webb.: Naturalne źródła przeciwutleniaczy – recenzja. Plant Foods Hum Nutr 74 , 255–265 (2019). https://doi.org/10.1007/s11130-019-00747-5 
  2. Safiaghdam H., Oveissi V., Bahramsoltani R. i wsp.: Medicinal plants for gingivitis: a review of clinical trials. Iran J. Basic ed.. Sci. 2018; 21 (10): 978–991. doi: 10.22038/IJBMS.2018.31997.7690. 
  3. Dat A.D., Poon F., Pham K.B., Doust J.: Aloe vera for treating acute and chronic wounds. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Feb 15; (2): CD008762. doi: 10.1002/14651858.CD008762.pub2. 
  4. Zamiara K., Aloes – jego tajemnicza moc: Historia Farmacji, Tom 66, wydanie 7 str. 495-497
  5. Sánchez, M., González-Burgos, E., Iglesias, I., & Gómez-Serranillos, M. P. (2020). Pharmacological Update Properties of Aloe Vera and its Major Active Constituents. Molecules (Basel, Switzerland), 25(6), 1324. https://doi.org/10.3390/molecules25061324 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów