Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Piołun – właściwości i zastosowanie. Jak wygląda piołun?

Piołun znany już przez naszych przodków był często wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Ta pospolita roślina skrywa wiele cennych substancji wspomagających organizm człowieka. Jakie są właściwości oraz zastosowanie piołunu? Jak wygląda ziele piołunu?

Ziele piołunu w drewnianym moździerzu i na tle drewnianego blatu.

Jak wygląda piołun?

Piołun zwany również psią rutą, wermutem lub absyntem jest gatunkiem roślin astrowatych. W środowisku naturalnym można go spotkać w Europie, Afryce oraz Azji. Na pozostałe części globu został rozpowszechniony w celu uprawy jako roślina lecznicza. Bylina ta mierzy około metra wysokości. Pierzaste szarozielone liście pokryte włoskami gęsto wyrastają z gałęzi. Liście mają blaszkę okrągłą lub lancetowatą. Piołun wytwarza drobne, żółte kwiatuszki ułożone na kształt koszyczka. Owoce psiej ruty charakteryzują się brązowo paskowaną niełupką. Surowiec, który wykorzystywany jest w formie leczniczej zbiera się z roślin jednorocznych lub z roślin starszych w czasie kwitnienia.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie jest zastosowanie piołunu?

Dzięki wielu właściwościom prozdrowotnym piołun znalazł zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Do jego działań zalicza się:

  • pobudza funkcje wydzielnicze, wspomaga procesy trawienne, usprawnia pracę wątroby (działa żółciopędnie);
  • działa odkażająco;
  • wykazuje działanie toksyczne względem pasożytów przewodu pokarmowego;
  • zwalcza pasożyty skóry (wszy, świerzb);
  • wykorzystywany jest w kuchni jako przyprawa;
  • stanowi podstawowy składnik przy produkcji wermutu;
  • wykorzystywany do produkcji absyntu;
  • piołun wykorzystywany był do barwienia tkaniny na zielono lub żółto;
  • w dawnych czasach piołun dodawany był do atramentu w celu zapobiegania zniszczeniom ksiąg przez owady.

Piołun – właściwości

Piołun posiada wiele korzystnych właściwości dla zdrowia człowieka. Wykazuje działanie rozkurczowe, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Dzięki pobudzaniu wydzielania żółci wspomaga pracę wątroby i ułatwia trawienie tłuszczów. Osoby borykające się z problemem pasożytów zarówno wewnątrz organizmu jak i na jego powierzchni z powodzeniem mogą stosować piołun w walce z drobnoustrojami takimi jak: wszy, świerzbowce, owsiki. Kobiety cierpiące na zaburzenia miesiączkowania również mogą wspomóc organizm preparatami z piołunem. Napary z piołunu są wykorzystywane w leczeniu niestrawności, wzdęć oraz zgagi. Piołun poprzez goryczkowy smak świetnie pobudza apetyt – osoby zmagające się z zaburzeniem łaknienia powinny stosować preparaty z piołunem. Dzięki właściwościom detoksykującym wykorzystywany jest podczas leczenia chorób układu moczowego.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania piołunu?

Po preparaty z piołunem bezwzględnie nie powinny sięgać osoby uczulone na psią rutę oraz z nadwrażliwością na substancję czynne roślin astrowatych. Piołunu nie mogą stosować także osoby z niedrożnością oraz zapaleniem dróg żółciowych, a także te z chorobami wątroby. Kobiety ciężarne oraz w czasie laktacji także nie mogą korzystać z piołunu. Skłonności do występowanie krwawień dyskwalifikują do terapii zielem piołunu. Kierowcy wszelakich pojazdów ze względu na osłabienie zdolności ich prowadzenia nie powinny korzystać z preparatów zawierających piołun.

Piołun dzięki wielu korzystnym właściwościom prozdrowotnym jest coraz chętniej wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Wracając do substancji naturalnych jakie ma dla nas matka natura pamiętajmy o ostrożności. Mimo wielu zalet nie będzie on jednak polecany wszystkim osobom. Zwróćmy uwagę na fakt, iż każda osoba inaczej reaguje na dany składnik. Należy zachować czujność i w razie wystąpienia objawów niepokojących zaprzestać stosowania preparatów z piołunem. Działaniami niepożądanymi są między innymi zaburzenia psychiczne, wymioty oraz nudności. Koniecznie przed zastosowaniem piołunu należy wykluczyć sytuacje w których jest on bezwzględnie zabroniony.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów