- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Piołun – właściwości i zastosowanie. Jak wygląda piołun?
Piołun znany już przez naszych przodków był często wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Ta pospolita roślina skrywa wiele cennych substancji wspomagających organizm człowieka. Jakie są właściwości oraz zastosowanie piołunu? Jak wygląda ziele piołunu?
Jak wygląda piołun?
Piołun zwany również psią rutą, wermutem lub absyntem jest gatunkiem roślin astrowatych. W środowisku naturalnym można go spotkać w Europie, Afryce oraz Azji. Na pozostałe części globu został rozpowszechniony w celu uprawy jako roślina lecznicza. Bylina ta mierzy około metra wysokości. Pierzaste szarozielone liście pokryte włoskami gęsto wyrastają z gałęzi. Liście mają blaszkę okrągłą lub lancetowatą. Piołun wytwarza drobne, żółte kwiatuszki ułożone na kształt koszyczka. Owoce psiej ruty charakteryzują się brązowo paskowaną niełupką. Surowiec, który wykorzystywany jest w formie leczniczej zbiera się z roślin jednorocznych lub z roślin starszych w czasie kwitnienia.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie jest zastosowanie piołunu?
Dzięki wielu właściwościom prozdrowotnym piołun znalazł zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Do jego działań zalicza się:
- pobudza funkcje wydzielnicze, wspomaga procesy trawienne, usprawnia pracę wątroby (działa żółciopędnie);
- działa odkażająco;
- wykazuje działanie toksyczne względem pasożytów przewodu pokarmowego;
- zwalcza pasożyty skóry (wszy, świerzb);
- wykorzystywany jest w kuchni jako przyprawa;
- stanowi podstawowy składnik przy produkcji wermutu;
- wykorzystywany do produkcji absyntu;
- piołun wykorzystywany był do barwienia tkaniny na zielono lub żółto;
- w dawnych czasach piołun dodawany był do atramentu w celu zapobiegania zniszczeniom ksiąg przez owady.
Piołun – właściwości
Piołun posiada wiele korzystnych właściwości dla zdrowia człowieka. Wykazuje działanie rozkurczowe, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Dzięki pobudzaniu wydzielania żółci wspomaga pracę wątroby i ułatwia trawienie tłuszczów. Osoby borykające się z problemem pasożytów zarówno wewnątrz organizmu jak i na jego powierzchni z powodzeniem mogą stosować piołun w walce z drobnoustrojami takimi jak: wszy, świerzbowce, owsiki. Kobiety cierpiące na zaburzenia miesiączkowania również mogą wspomóc organizm preparatami z piołunem. Napary z piołunu są wykorzystywane w leczeniu niestrawności, wzdęć oraz zgagi. Piołun poprzez goryczkowy smak świetnie pobudza apetyt – osoby zmagające się z zaburzeniem łaknienia powinny stosować preparaty z piołunem. Dzięki właściwościom detoksykującym wykorzystywany jest podczas leczenia chorób układu moczowego.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania piołunu?
Po preparaty z piołunem bezwzględnie nie powinny sięgać osoby uczulone na psią rutę oraz z nadwrażliwością na substancję czynne roślin astrowatych. Piołunu nie mogą stosować także osoby z niedrożnością oraz zapaleniem dróg żółciowych, a także te z chorobami wątroby. Kobiety ciężarne oraz w czasie laktacji także nie mogą korzystać z piołunu. Skłonności do występowanie krwawień dyskwalifikują do terapii zielem piołunu. Kierowcy wszelakich pojazdów ze względu na osłabienie zdolności ich prowadzenia nie powinny korzystać z preparatów zawierających piołun.
Piołun dzięki wielu korzystnym właściwościom prozdrowotnym jest coraz chętniej wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Wracając do substancji naturalnych jakie ma dla nas matka natura pamiętajmy o ostrożności. Mimo wielu zalet nie będzie on jednak polecany wszystkim osobom. Zwróćmy uwagę na fakt, iż każda osoba inaczej reaguje na dany składnik. Należy zachować czujność i w razie wystąpienia objawów niepokojących zaprzestać stosowania preparatów z piołunem. Działaniami niepożądanymi są między innymi zaburzenia psychiczne, wymioty oraz nudności. Koniecznie przed zastosowaniem piołunu należy wykluczyć sytuacje w których jest on bezwzględnie zabroniony.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.