Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wrotycz (mlecznica) - właściwości, działanie, zastosowanie

2020-11-10 13:33
Wrotycz (mlecznica) - właściwości i zastosowanie

Wrotycz (Tanacetum vulgare L.) to powszechnie występujące ziele w Polsce, o żółtopomarańczowych kwiatostanach, zapachem przypominające kamforę. Poprzez intensywną woń, skutecznie odstrasza muchy, komary, kleszcze, wszy oraz mole. Doceniany był już od wieków, a wykorzystywany jest po dzień dzisiejszy. Jakie jeszcze właściwości posiada wrotycz? Gdzie znalazł swoje zastosowanie i jakie ma działanie?

Wrotycz - jak go rozpoznać?

Mlecznica to roślina, dorastająca nawet do 1,5 m wysokości. Posiada ciemnozielone, parzyste liście, oraz drobne, żółto-pomarańczowe kwiatostany ułożone blisko siebie w kształcie koszyczka. Roślina ta zawiera olejki eteryczne, kwasy organiczne, dużą ilość potasu, flawonoidy, monoterpenoidy oraz gorycze.

Wrotycz - właściwości i działanie

Ta niepozorna roślina rosnąca przy drogach i miedzach, posiada wiele właściwości prozdrowotnych oraz pielęgnacyjnych. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno koszyczki jak i zieloną część rośliny. Wrotycz kwitnie od lipca do września i to właśnie w tych miesiącach ucina się roślinę aby ją później wykorzystać. Przypisuje się jej właściwości przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Jej silne działanie przeciwwirusowe wspomaga walkę z opryszczką oraz chroni przed infekcjami wirusowymi. Dzięki występowaniu partenolidu, ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Wrotycz używany jest także w regulacji cyklu menstruacyjnego. Ponadto wykazuje pozytywne działanie u ludzi cierpiących na bezsenność. Uśmierza również bóle reumatyczne oraz wspomaga gojenie się ran i odleżyn.

Wrotycz i jego działania niepożądane - kto nie powinien po niego sięgać?

Wrotycz mimo swoich szerokich zastosowań prozdrowotnych, posiada również działanie niepożądane. Nieumiejętne stosowanie tej rośliny może skutkować zatruciem. Dzieje się tak poprzez obecność tujonu, należącego do substancji toksycznych. Ma on strukturę podobną do kanabinoli, które negatywnie wpływają na układ nerwowy. Do objawów przedawkowania tych substancji zalicza się:

  • drżenie mięśni;
  • nadmierne pobudzenie;
  • problemy żołądkowe;
  • omamy;
  • krwiomocz;
  • zaburzenia rytmu serca.

Wrotycz zabroniony jest kobietom w ciąży, ponieważ substancja w nim zawarta (tujon) wykazujedziałanie poronne. Ponadto związek ten ma zdolność przenikania do mleka matki, przez co wystrzegać się go powinny również kobiety karmiące piersią. Zabroniony jest również osobom z alergią lub nietolerancją na wrotycz. Nalewka zrobiona z mlecznicy posiada działanie uzależniające, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby z chorobą alkoholową. Zażywanie sproszkowanych kwiatów ziela może również powodować podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Jak bezpiecznie stosować wrotycz?

Aby uniknąć niepożądanych skutków przedawkowania mlecznicy należy stosować ją zewnętrznie. Poprzez silny korzenny zapach skutecznie odstrasza pajęczaki, owady oraz pasożyty. Aby pozbyć się gnid bytujących we włosach, należy z ziela wrotyczu przygotować odwar i wcierać go w skórę głowy trzymając przez kilka godzin. Na pasożyty bytujące na skórze dobrze działa kąpiel z dodatkiem naparu z kwiatów.

Wrotycz - cenne zioło wykorzystywane w gospodarstwie

Wrotycz pospolity świetnie sprawdzi się także jako zioło wykorzystywane w domowych uprawach. Na bazie świeżych liści wrotyczu, wykonać można naturalny nawóz wykorzystywany do ochrony roślin ogrodowych. Ponadto odwar z wrotyczu wykorzystuje się do ochrony ziemniaków przed stonką.

WAŻNE!

Wrotycz jest rośliną, której nie należy stosować na własną rękę, dlatego konieczny jest nadzór lekarza lub farmaceuty. Powinien on dobrać odpowiednią ilość preparatu, aby nie dopuścić do objawów niepożądanych. Warto wykorzystywać zioło rosnące na terenach niezurbanizowanych. Im czystsze powietrze oraz ziemia gdzie rośnie wrotycz, tym silniejsze właściwości prozdrowotne. Wizytę (w tym telewizytę) u lekarza rodzinnego możemy zarezerwować on-line w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów