Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nagietek – właściwości. Kiedy stosować maść nagietkową?

2021-09-07 09:52
Pomarańczowe kwiaty nagietka lekarskiego.

Matka natura skrywa w sobie wiele roślin o dobroczynnych działaniach na organizm człowieka. Jedną z nich jest znany już od stuleci nagietek. Cieszy nie tylko oko, ale także pomaga w utrzymaniu oraz poprawie stanu zdrowia. Jakie właściwości posiada ta niezwykle piękna roślina? W jakich sytuacjach najlepiej sięgać po maść zawierającą nagietek?

Nagietek – co to jest?

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) zaliczany jest do rodziny astrowatych, wykazujących jednoroczny cykl rozwojowy. Posiada barwne kwiaty koloru żółtego, pomarańczowego oraz pomarańczowo-żółtego stanowiące niezwykle istotny walor estetyczny. Nagietek dzięki wielu właściwościom prozdrowotnym wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. W nagietku lekarskim znaleźć można między innymi takie substancje jak:

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie właściwości posiada nagietek?

Już od starożytności znana była niezwykła moc nagietka. Jej właściwości wykorzystywano w leczeniu wielu schorzeń, przez co uprawa nagietka była bardzo rozpowszechniona. Nagietek prócz pięknego wyglądu wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych:

 • hamuje proces namnażania się komórek nowotworowych;
 • ma działanie bakteriobójcze;
 • działa przeciwzapalnie;
 • łagodzi podrażnienia;
 • wspomaga gojenie się ran;
 • łagodzi skutki klimakterium;
 • działa przeciwgrzybiczo;
 • ma właściwości rozkurczowe;
 • wspomaga produkcję żółci;
 • wykazuje działanie cytotoksyczne;
 • przyspiesza regenerację skóry;
 • wspomaga leczenie zapalenia spojówek.

W jakich kosmetykach znajdziemy nagietek?

Nagietek lekarski na szeroką skalę wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Stanowi on składnik takich produktów do pielęgnacji jak: maści, kremy, balsamy, płyny do kąpieli, szampony, pasty do zębów czy płyny do higieny intymnej. 

Kiedy stosować maść nagietkową?

Po maść nagietkową należy sięgać w momencie:

Maść nagietkową znaleźć można w aptece dosłownie za kilka złotych. Maść ta powstaje poprzez połączenie wazeliny z nagietkiem, a dokładniej jego ekstraktem. Przed pierwszym zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową, w celu wykluczenia nadwrażliwości na jakikolwiek składnik produktu. Po upewnieniu się, że maść nagietkowa nas nie podrażni należy stosować ją w miejsca zmienione chorobowo, wcierając niewielką jej ilość do całkowitego wchłonięcia produktu.

Nagietek zawdzięcza swoje lecznicze właściwości bogactwu składników aktywnych i związków mineralnych. Dzięki umiejętnemu ich wykorzystaniu producenci kosmetyków oraz leków wiedzą, gdzie można go zastosować, aby wspomóc leczenie wielu chorób. Korzyści z kwiatów nagietka mają także producenci żywności, a dokładniej przemysł mleczarski. Wykorzystuje się tam barwnik pozyskiwany z kwiatów nagietka w celu nadania pożądanego koloru serom oraz margarynie. W dawnych czasach nagietek służył także jako swego rodzaju barometr – rankiem, gdy kwiatostany były zamknięte, oznaczało to nadchodzący deszcz. Poprzez szerokie zastosowanie tej magicznej rośliny możemy napotkać produkty z jej wykorzystaniem w wielu miejscach. Na półkach aptecznych mnóstwo jest kosmetyków, gdzie składnikiem jest właśnie nagietek. W takich miejscach mamy również pewność co do składu produktu, więc śmiało możemy korzystać z dobrodziejstw, jakie kryje w sobie nagietek.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów