- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Nagietek – właściwości. Kiedy stosować maść nagietkową?
Matka natura skrywa w sobie wiele roślin o dobroczynnych działaniach na organizm człowieka. Jedną z nich jest znany już od stuleci nagietek. Cieszy nie tylko oko, ale także pomaga w utrzymaniu oraz poprawie stanu zdrowia. Jakie właściwości posiada ta niezwykle piękna roślina? W jakich sytuacjach najlepiej sięgać po maść zawierającą nagietek?
Nagietek – co to jest?
Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) zaliczany jest do rodziny astrowatych, wykazujących jednoroczny cykl rozwojowy. Posiada barwne kwiaty koloru żółtego, pomarańczowego oraz pomarańczowo-żółtego stanowiące niezwykle istotny walor estetyczny. Nagietek dzięki wielu właściwościom prozdrowotnym wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. W nagietku lekarskim znaleźć można między innymi takie substancje jak:
- witaminę C;
- olejki eteryczne;
- magnez;
- flawonoidy;
- polisacharydy;
- saponiny.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie właściwości posiada nagietek?
Już od starożytności znana była niezwykła moc nagietka. Jej właściwości wykorzystywano w leczeniu wielu schorzeń, przez co uprawa nagietka była bardzo rozpowszechniona. Nagietek prócz pięknego wyglądu wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych:
- hamuje proces namnażania się komórek nowotworowych;
- ma działanie bakteriobójcze;
- działa przeciwzapalnie;
- łagodzi podrażnienia;
- wspomaga gojenie się ran;
- łagodzi skutki klimakterium;
- działa przeciwgrzybiczo;
- ma właściwości rozkurczowe;
- wspomaga produkcję żółci;
- wykazuje działanie cytotoksyczne;
- przyspiesza regenerację skóry;
- wspomaga leczenie zapalenia spojówek.
W jakich kosmetykach znajdziemy nagietek?
Nagietek lekarski na szeroką skalę wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Stanowi on składnik takich produktów do pielęgnacji jak: maści, kremy, balsamy, płyny do kąpieli, szampony, pasty do zębów czy płyny do higieny intymnej.
Kiedy stosować maść nagietkową?
Po maść nagietkową należy sięgać w momencie:
- leczenia zmian trądzikowych;
- poparzeń skóry;
- pojawienia się rozstępów w celu zminimalizowania ich widoczności;
- złagodzenia objawów AZS (atopowego zapalenia skóry);
- ukąszeniach owadów;
- odciskach;
- odmrożeniach;
- trudno gojących się ran.
Maść nagietkową znaleźć można w aptece dosłownie za kilka złotych. Maść ta powstaje poprzez połączenie wazeliny z nagietkiem, a dokładniej jego ekstraktem. Przed pierwszym zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową, w celu wykluczenia nadwrażliwości na jakikolwiek składnik produktu. Po upewnieniu się, że maść nagietkowa nas nie podrażni należy stosować ją w miejsca zmienione chorobowo, wcierając niewielką jej ilość do całkowitego wchłonięcia produktu.
Nagietek zawdzięcza swoje lecznicze właściwości bogactwu składników aktywnych i związków mineralnych. Dzięki umiejętnemu ich wykorzystaniu producenci kosmetyków oraz leków wiedzą, gdzie można go zastosować, aby wspomóc leczenie wielu chorób. Korzyści z kwiatów nagietka mają także producenci żywności, a dokładniej przemysł mleczarski. Wykorzystuje się tam barwnik pozyskiwany z kwiatów nagietka w celu nadania pożądanego koloru serom oraz margarynie. W dawnych czasach nagietek służył także jako swego rodzaju barometr – rankiem, gdy kwiatostany były zamknięte, oznaczało to nadchodzący deszcz. Poprzez szerokie zastosowanie tej magicznej rośliny możemy napotkać produkty z jej wykorzystaniem w wielu miejscach. Na półkach aptecznych mnóstwo jest kosmetyków, gdzie składnikiem jest właśnie nagietek. W takich miejscach mamy również pewność co do składu produktu, więc śmiało możemy korzystać z dobrodziejstw, jakie kryje w sobie nagietek.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.