- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie
Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.) jest znana i stosowana już od wieków w medycynie ludowej. Początkowo wykorzystywana była w leczeniu ukąszeń skorpionów, a dzisiaj znalazła swoje zastosowanie jako środek leczniczy oraz składnik wielu preparatów kosmetycznych. Jakie zastosowanie i właściwości lecznicze ma babka lancetowata?
Występowanie babki lancetowatej
Babka lancetowata występuje w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce można ją spotkać na terenach nizinnych oraz u podnóży gór. Często wchodzi w skład łąk oraz pastwisk. Babka lancetowata jest odporna na różne warunki atmosferyczne. Porasta przewiewne i lekkie gleby, może być częstym chwastem w koniczynie.
Umów się do lekarza rodzinnego
Babka lancetowata – opis rośliny
Babka lancetowata jest byliną, u której pod powierzchnią ziemi znajduje się krótkie kłącze. Na powierzchni ziemi wyrastają długie, lancetowate, wąskie i zaostrzone na końcu liście. Blaszka liściowa wraz z ogonkiem osiąga 50-100 mm długości i 5-6 mm szerokości. Drobne kwiaty znajdują się w kwiatostanie na szczycie długich pędów kwiatowych. Roślina ta kwitnie od maja do września i to właśnie w tych miesiącach zbierane są liście wykorzystywane później do celów leczniczych. Suszenie liści powinno odbywać się małymi partiami w suszarni o dużym przewiewie w temperaturze do 40℃.
Babka lancetowata – właściwości
Surowcem leczniczym babki lancetowatej jest cała roślina lub same liście. Dzięki zawartości flawonoidów, garbników oraz kwasów organicznych posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W składzie wyróżnić można również substancje śluzowe, pektyny jak również sole mineralne – sole magnezu, potasu, cynku i sodu. Śluzy i garbniki zmniejszają przekrwienie błon śluzowych oraz nadmierną przepuszczalność naczyń krwionośnych. Glikozydy irydoidowe znajdujące się w babce lancetowatej oprócz wspomnianych wyżej zastosowań, posiadają także właściwości rozkurczowe oraz ochronne w stosunku do miąższu wątroby. Dzięki zawartym garbnikom łagodzi swędzenie oraz obrzęk po ukąszeniach owadów.
Babka lancetowata – zastosowanie
Babka lancetowata znalazła szerokie zastosowanie lecznicze. Wykorzystuje się ją jako środek przeciwzapalny oraz przyspieszający regenerację uszkodzonego naskórka, np. w wyniku oparzeń lub ran. W schorzeniach górnych dróg oddechowych wyciągi z babki lancetowatej mają właściwości wykrztuśne. Śmiało można po nią sięgnąć gdy dokucza nam kaszel, chrypka czy stany zapalne gardła. Wyciąg może być stosowany również jako okład na rany cięte lub opuchliznę. Napar z tej rośliny wspomaga leczenie zapalenia spojówek i powiek. Stosuje się go do przemywania chorych miejsc.
Dzięki swoim właściwościom posiada zdolność pobudzania wydzielania interferonu, co za tym idzie, wzmacnia odporność organizmu. Odwary działają ściągająco i lekko moczopędnie.
Wyciąg z babki lancetowatej wykorzystywany jest do produkcji wielu preparatów kosmetycznych. Roślina ta jest jednym z najlepszych ziół do skóry podrażnionej i alergicznej. Występuje w kremach do twarzy, w preparatach na podrażnienia oraz tonikach skierowanych do cery tłustej i trądzikowej. Ekstrakty z tej rośliny delikatnie oczyszczają, działają ściągająco, poprawiają elastyczność skóry, wzmacniają naczynia krwionośne oraz oczyszczają i zwężają rozszerzone pory.
Napar z babki lancetowatej
Łyżkę suchego ziela zalać 250 ml wrzącej wody, trzymać pod przykryciem 15 minut. Następnie napar należy przecedzić. Do smaku można dodać miodu. Warto sięgnąć po takie produkty jak: miód akacjowy, miód gryczany, miód lipowy, miód spadziowy czy miód wrzosowy. Napar spożywać 2-3 razy dziennie. Świetnie sprawdzi się on przy nieżytach dróg oddechowych, biegunce czy nieżycie jelit.
Syrop z babki lancetowatej
Łyżkę syropu rozpuścić w 70 ml wody. Pić 2-3 razy dziennie godzinę przed posiłkami. Wskazany jest przy nieżytach dróg oddechowych i dychawicy oskrzelowej.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.