- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Wymioty — co je powoduje? Rodzaje wymiotów, metody leczenia, zapobieganie
Wymioty polegają na gwałtownym usunięciu treści pokarmowej przez usta, dzięki silnym skurczom mięśni brzucha i klatki piersiowej. Wymioty mogą być odruchem fizjologicznym (np. gdy towarzyszą ostremu zatruciu) lub patologicznym, będąc objawem chorób przewlekłych. Jak zapobiec wymiotom? Czy istnieją domowe sposoby na wymioty w ciąży?
Jakie są przyczyny wymiotów?
Nudności i wymioty mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Z jednej strony mogą stanowić reakcję fizjologiczną, w odpowiedzi na toksyczną dla organizmu substancję, która dostała się tam w wyniku jej połknięcia. Z drugiej zaś, występujące w sposób przewlekły, wymioty są objawem przewlekłych chorób, toczących się w obrębie układu pokarmowego lub innych narządów.
Przyczynami wymiotów mogą być choroby układu pokarmowego, m.in:
- dyspepsja czynnościowa,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- zaburzenia opróżniania żołądka – gastropareza,
- choroby wątroby.
Wymioty mogą także występować na tle psychogennym. Często napotykają osoby ze zdiagnozowanym nowotworem i są związane nie tylko z przyjęciem chemioterapii, której głównym działaniem niepożądanym są właśnie nudności i wymioty, ale i z samym uprzedzeniem chorego do chemioterapii. Wymioty na tle psychogennym mogą być także związane ze stresem, niepokojem czy reakcją emocjonalną na zapachy i smaki. Do psychiatrycznych przyczyn występowania wymiotów można zaliczyć także depresję, jadłowstręt psychiczny i bulimię.
Wśród głównych przyczyn występowania nudności i wymiotów można wyróżnić także leki i toksyny. Występowanie tego rodzaju wymiotów zwykle pojawia się maksymalnie do kilku dni od rozpoczęcia leczenia lub połknięcia toksyny. Do leków, które mogą powodować wymioty, można zaliczyć m.in.:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- niektóre leki immunosupresyjne (azatiopryna),
- doustne leki hipoglikemizujące (metformina),
- antybiotyki (erytromycyna),
- niektóre leki kardiologiczne (digoksyna),
- leki podawane w narkozie.
Wymioty mogą występować jako objaw choroby zakaźnej, spowodowanej przez wirusy (rotawirusy) i bakterie (Staphylococcus, Salmonella, Bacillus cereus i Clostridium perfringens). Takie wymioty charakteryzują nagłym początkiem i często współistniejącą biegunką. Wymioty ponadto mogą pojawić się po przedawkowaniu alkoholu. U niektórych dzieci wymioty mogą występować przy ząbkowaniu.
Umów dogodny termin wizyty u lekarza rodzinnego
Jakie są rodzaje wymiotów?
W zależności od charakteru treści wymiocin, przeprowadzonego wywiadu oraz badania fizykalnego lekarz rodzinny lub gastroenterolog może ustalić z dużym prawdopodobieństwem przyczynę występowania wymiotów. Inne rozpoznanie może dotyczyć pacjenta zgłaszającego wymioty krwią czy żółcią, a inne występujących czarnych, zielonych i fusowatych wymiotów lub wymiotów kałowych. Ważnym czynnikiem różnicującym jest także czas jaki upłynął po jedzeniu do momentu wystąpienia wymiotów, a także inne objawy takie jak gorączka, ból głowy, suchość błon śluzowych czy ubytki szkliwa zębów, wskazujące na bulimię.
Wizytę u wybranych specjalistów zarezerwujesz przez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Jak postępować w razie wystąpienia wymiotów?
Prawidłowe postępowanie przy wystąpieniu wymiotów powinno obejmować odpowiednie nawadnianie i wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, ustalenie przyczyny ich wystąpienia oraz w razie potrzeby leczenie objawowe.
Co podawać do jedzenia i picia przy wymiotach u dorosłych? Dieta przy wymiotach powinna obejmować posiłki lekkostrawne oraz chłodne napoje. Po wymiotach nie należy jeść tłustych, ciężkostrawnych posiłków. Powinno się pić i spożywać w miarę możliwości małe, a częstsze dania.
Jakie leki stosować na wymioty u dziecka?
Rodzice często martwią się, gdy dziecko wymiotuje i nie wiedzą, co podać mu na wymioty.
Częste wymioty u dziecka powinny być skonsultowane z lekarzem pediatrą, natomiast w przebiegu niektórych chorób wymioty mają charakter samoograniczający i służą pozbyciu się toksyn, powstałych wskutek działania bakterii i wirusów. Zawsze należy dążyć do ustalenia przyczyny występowania wymiotów u niemowlaka i dziecka i na tej podstawie wdrażać leki na wymioty. Istotnym elementem jest podaż doustnych płynów nawadniających. W razie potrzeby można wdrożyć tabletki na wymioty z dimenhydrynatem, które zapobiegają występowaniu nudności i wymiotów, a także są stosowane w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej. Mogą być stosowane od 6. roku życia. Dyskusyjne pozostaje podawanie środków przeciwwymiotnych w przebiegu zatruć pokarmowych i ostrych zakażeń.
Co na wymioty w ciąży?
Wymioty w pierwszym trymestrze ciąży występują u 50% do 70% kobiet. Około 10% z nich wymaga wdrożenia postępowania farmakologicznego. Lekiem pierwszego rzutu jest pirydoksyna w połączeniu z lekiem przeciwhistaminowym (doksylaminą). W cięższych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu ondansetronu, dimenhydrynatu lub metoklopramidu. Leki te są dostępne z przepisu lekarza. Wśród domowych sposobów na wymioty w ciąży można wyróżnić podawanie imbiru. Gdyby jego aromat był zbyt intensywny dla ciężarnej, można sięgnąć po imbir w postaci tabletki.
Bibliografia:
- Niebyl, Jennifer R. (2010). "Nudności i wymioty w czasie ciąży." N Engl J Med 363: 1544-50.
- Mokrowiecka, A., Małecka-Panas, E. (2010). "Nudności i wymioty." Pediatria i Medycyna Rodzinna. 4.6: 268-274.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.