- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
RDW-SD (morfologia krwi) - czym jest, niski lub wysoki poziom RDW-SD, normy
RDW-SD to jeden ze wskaźników morfologii, oznaczany podczas kontrolnych badań krwi. Interpretuje się go razem z innymi parametrami sprawdzanymi podczas morfologii, głównie w kierunku niedokrwistości i ewentualnych niedoborów. Czym jest wskaźnik RDW-SD? Jakie są normy dla tego parametru? Co oznacza niski lub zbyt wysoki poziom badania RDW-SD? Sprawdźmy!
RDW-SD – co to takiego?
RDW-SD (ang. Red Cell Distribution width) określany jest jako wskaźnik rozkładu objętości krwinek czerwonych. Najprościej mówiąc RDW wskazuje, czy krwinki mają podobną objętość. Krwinki czerwone, inaczej erytrocyty, krążące we krwi człowieka mają podobną wielkość, ale nie są identyczne. Najlepiej byłoby gdyby wszystkie miały zbliżony kształt i rozmiar, jednak zależy parametry te zależą m.in. od wieku krwinek. Im starsza jest krwinka czerwona, tym jest mniejsza. Niedojrzałe krwinki czerwone (retikulocyty) są większe. RDW jest pomocne np. przy rozpoznawaniu anemii i należy analizować ten parametr razem ze wskaźnikiem MCV.
Umów się do lekarza rodzinnego
RDW-SD – normy
Za normę RDW-SD uznaje się wartość 36,4-46,7 fl (femtolitry). Należy jednak wziąć pod uwagę, iż wartości referencyjne mogą się nieznacznie różnić pomiędzy laboratoriami. Wyniki RDW-SD należy zawsze analizować zgodnie z normą obowiązującą w miejscu wykonywania badań. W parametrach morfologii można spotkać się również ze wskaźnikiem RDW-CV, którego zakres referencyjny mieści się zwykle w przedziale 11,5-14,8% (procent). Różnica pomiędzy RDW-SD a RDW-CV polega jedynie na rodzaju jednostki, w której podawane są wyniki.
RDW-SD – kiedy wykonać badanie krwi?
Wskaźnik RDW-SD oznaczany jest w ramach wykonywania badań morfologii krwi. Badania kontrolne powinno się wykonywać minimum raz do roku. Wartości RDW-SD analizowane są głównie w diagnostyce niedokrwistości, razem z oceną MCV i innych wskaźników czerwonokrwinkowych. RDW razem z MCV służy do różnicowania anemii mikro- i makrocytarnej. Uzyskane wyniki badań warto skonsultować z lekarzem zlecającym badania lub z lekarzem rodzinnym.
Co oznacza za wysokie RDW-SD w morfologii?
Podwyższone RDW-SD jest wczesnym objawem niedoboru składników takich jak żelazo, witamina B12 czy kwas foliowy. Taki stan świadczy o tym, iż pacjent w swojej krwi posiada krwinki większe od typowych. Wysokie RDW-SD charakterystyczne jest także w przypadku toczących się stanów zapalnych w organizmie oraz może wystąpić po przetoczeniu krwi. W praktyce, wysoki wskaźnik RDW jest najczęściej objawem niedoboru żelaza, poprzedzającym wystąpienie odchyleń w innych parametrach.
Podwyższone RDW-SD w ciąży
Wartości RDW-SD w ciąży powinny być zawsze interpretowane przez lekarza razem z innymi wskaźnikami. RDW-SD powyżej normy w ciąży nie musi świadczyć o niczym złym. Warto zwrócić również uwagę na zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w trakcie ciąży w organizmie kobiety. Z tego powodu analizę wyników zawsze powinien przeprowadzać lekarz ginekolog, który spojrzy pacjentkę i jej wyniki badań kompleksowo.
Co oznacza niskie RDW-SD w morfologii?
Obniżone wartości RDW-SD zwykle nie świadczą o większych nieprawidłowościach i często nie mają wartości diagnostycznej. W takiej sytuacji warto także przeanalizować inne wskaźniki czerwonokrwinkowe, takie jak MCV, MCHC, a także poziom hemoglobiny i wartość hematokrytu. Zbyt niski poziom RDW-SD wraz z innymi wskaźnikami może świadczyć o anemii mikrocytarnej, charakteryzującej się zmniejszoną średnicą erytrocytów w porównaniu do normalnych, zdrowych krwinek.
Pamięta, że pojedynczy wskaźnik czerwonokrwinkowy będący poniżej normy nie musi świadczyć o nieprawidłowościach toczących się w organizmie.
Niskie RDW-SD u dziecka – o czym mogą świadczyć?
Obniżone wartości RDW-SD u dziecka nie powinny wzbudzać niepokoju, o ile inne wskaźniki w morfologii nie wskazują na odchylenia od normy. Należy również zwracać uwagę, czy dziecka zgłasza jakieś objawy kliniczne.
Warto pamiętać o tym, aby nie analizować wyników badań na własną rękę, bez konsultacji lekarza rodzinnego lub pediatry.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Teległów, A. (2020). Diagnostyka hematologiczna – podstawowe badanie: morfologia krwi. Diagnostyka laboratoryjna i obrazowa dla potrzeb fizjoterapii i kosmetologii. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, s. 212-221.
- Ihnatowicz, P., Ptak, E. (2017). Masz to we krwi. Morfologia, Hashimoto, cholesterol. Wyniki diety, wskazówki. Wydawnictwo Publicat, s. 55-56.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.