Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Zbliżenie na ramię z widocznym rogowaceniem okołomieszkowym.

Rogowacenie okołomieszkowe - objawy, leczenie, przyczyny

Choroby skóry są dość powszechnie występującymi w populacji schorzeniami. Często stanowią wyjątkowy dyskomfort dla pacjenta (w porównaniu z innymi grupami chorób) z uwagi na widoczne na zewnątrz zmiany, które trudno zatuszować. Wśród problemów dermatologicznych wyróżnić warto rogowacenie okołomieszkowe. W jaki sposób objawia się rogowacenie okołomieszkowe? Jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób można je leczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Produkty Olini w pudełku prezentowym.

Czy można podarować zdrowy prezent na święta?

Wręczanie prezentów bożonarodzeniowych jest przyjemną tradycją, która sprawia radość osobom w każdym wieku. Wszyscy lubią otrzymywać podarunki od serca, będące wyrazem troski i szacunku. Pod choinką często można znaleźć słodycze albo przekąski, które niestety wykazują szkodliwe działanie na organizm. Warto zerwać z nawykiem dawania smacznych, lecz niezdrowych drobiazgów. Zamiast tego lepiej jest postawić na zdrowe prezenty najwyższej jakości. Zobacz, z czego najbardziej ucieszą się Twoi najbliżsi.

Załamany mężczyzna cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD).

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - przyczyny, objawy. Gdzie szukać pomocy?

W obecnych czasach stres jest czynnikiem, który towarzyszy nam przez większą część naszego życia. Choć mówi się, że stres może mieć cechy mobilizujące, jego długotrwałe działanie negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Bardzo często na negatywne działanie stresu są narażone osoby z przeżytą traumą lub wykonujące silnie stresujący zawód, połączony z zagrożeniem zdrowia lub życia. Zaburzenia lękowe, które im towarzyszą, mogą być w rzeczywistości zespołem stresu pourazowego. Jest to schorzenie, które wymaga pomocy odpowiedniego specjalisty. Jak rozpoznać zespół stresu pourazowego oraz do kogo zwrócić się o pomoc?

Nasiona ostropestu plamistego w szklanej salaterce.

Ostropest plamisty - jakie wykazuje działanie i jak go stosować?

Ostropest plamisty jest jedną z najpopularniejszych roślin o właściwościach prozdrowotnych. Stosuje się go w leczeniu alkoholowego i wirusowego zapalenia wątroby, niestrawności i braku łaknienia oraz w regeneracji wątroby po działaniu na nią substancji toksycznych. Ostropest jest dostępny w postaci tabletek, a także całych lub zmielonych owoców. Stosowany w dawkach terapeutycznych jest uznawany za bezpieczny i rzadko powoduje działania niepożądane.

Mężczyzna trzyma się za nasadę nosa.

Kiedy warto przeprowadzić tomografię komputerową zatok?

Tomografia komputerowa zatok jest aktualnie najdokładniejszym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce i ocenie postępów leczenia chorób zatok o różnym pochodzeniu. Tomografia zatok jest przy tym badaniem szybkim, bezinwazyjnym i bezbolesnym. Tomografię komputerową najczęściej zleca się w przypadku podejrzenia stanu zapalnego zatok, ale nie tylko. W jakich sytuacjach jest wykonywana tomografia komputerowa zatok i na czym polega to nowoczesne badanie?

Mężczyzna odczuwa ból w stawie stopy z powodu podagry.

Podagra (dna moczanowa) - jak radzić sobie z atakiem podagry? Objawy choroby, przyczyny, leczenie

Podagra jest uznawana za jedną z czołowych chorób reumatologicznych, z którymi boryka się społeczeństwo. Należy do grupy schorzeń o podłożu metabolicznym, a częstość zachorowań na podagrę rośnie wraz z wiekiem, co niejednokrotnie związane jest to z niezdrowym stylem życia. Co dokładnie jest przyczyną rozwoju dny moczanowej oraz jak wygląda jej leczenie? Jakie są objawy oraz jak poradzić sobie podczas ataku podagry?

Kobieta trzyma się za rękę, odczuwa ból stawów.

Łuszczycowe zapalenie stawów - przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Dolegliwości bólowe stawów obwodowych nie zawsze spowodowane są popularnymi zmianami zwyrodnieniowymi czy stanem zapalnym spowodowanym np. przeciążeniem. Niekiedy przyczyną mogą być choroby autoimmunologiczne, które atakują stawy powodując dolegliwości bólowe. Jednym z takich schorzeń jest łuszczycowe zapalenie stawów, któremu oprócz bólu towarzyszą często zmiany skórne. Jak rozpoznać tą chorobę oraz jak skutecznie z nią walczyć?

Dojrzała kobieta zażywa tabletkę w ramach hormonalnej terapii zastępczej.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) - wskazania do stosowania, korzyści i zagrożenia

Wydłużający się wiek życia stawia nowe wyzwania współczesnej medycynie. Jednym z nich jest łagodzenie konsekwencji zaniku czynności jajników i spadek poziomu hormonów płciowych u kobiet po 45. roku życia, czyli menopauzy. Obecnie najskuteczniejszą metodą walki z jej objawami jest hormonalna terapia zastępcza, w skrócie HTZ. Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z hormonalną terapią zastępczą?

Mężczyzna dezynfekuje ranę na przedramieniu.

Ziarninowanie - na czym polega ten proces i jak długo trwa?

Gojenie się rany jest złożonym procesem, który może zajmować nawet kilka lat i pozostawiać po sobie pamiątkę w postaci blizny. Ziarninowanie jest jednym z etapów gojenia się rany, w którym dochodzi do wytworzenia delikatnej i wieloskładnikowej tkanki o strukturze drobnych ziarenek, tzw. ziarniny. Z czego składa się ziarnina i jakie znaczenie ma w procesie gojenia się rany? Czy proces ziarninowania jest potrzebny i czy można go przyspieszyć?

Różowe, pomarańczowe i białe tabletki ułożone w rzędach.

Glikokortykosteroidy – jak działają i w jakich schorzeniach się je stosuje?

Glikokortykosteroidy to niezwykle często stosowana grupa leków. Charakteryzują się przede wszystkim aktywnością przeciwzapalną, ale wykazują znacznie szerszą gamę działań. Preparaty z glikokortykosteroidami przeznaczone są do stosowania wziewnego, donosowego, doustnego, domięśniowego, dożylnego, a także miejscowego (maści do użytku zewnętrznego). W zależności od rodzaju schorzenia, należy wybrać nie tylko poszczególne rodzaje glikokortykosteroidów, ale także konkretne postacie preparatów. Jak działają glikokortykosteroidy? W jakich wskazaniach wykorzystuje się te leki?

Model ludzkich płuc.

Inhalator dla seniora – sposób na jesienne infekcje

Sezon zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe – takie jak przeziębienie, grypa czy COVID-19 – to ostatni moment na pomyślenie o profilaktyce. W myśl powiedzenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, ważne jest, aby wspierać swój organizm przez cały rok – zwłaszcza po 60. roku życia. Oprócz odpowiednich witamin i gromadzenia kilogramów imbiru należy pamiętać, że… dobrze nawilżone i oczyszczone drogi oddechowe skuteczniej chronią przed wirusami i patogenami. Dlatego też warto zaopatrzyć się w małe, nowoczesne urządzenie – inhalator.

Kobieta wygrzewa się w promieniach słońca.

Jak zadbać o skórę – 5 sprawdzonych sposobów

Skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa ciała, narażona jest na ciągły kontakt z różnymi czynnikami. Czynniki te mogą działać na nią drażniąco i powodować pogorszenie jej kondycji.(1) Oprócz tego skóra naturalnie wraz z wiekiem traci swoją witalność, staje się mniej jędrna, elastyczna i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Są to efekty nieuchronnego starzenia się skóry. Czy można opóźnić ten proces? Jakie są zasady prawidłowej pielęgnacji? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

Mężczyzna odmawia sięgnięcia po kieliszek alkoholu.

Padaczka alkoholowa - dlaczego i kiedy występuje? Pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej

Alkohol towarzyszy człowiekowi od wielu lat. I choć wiele osób nie wyobraża sobie spotkania towarzyskiego bez alkoholu, warto pamiętać, że alkohol jest uzależniający i może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie jeśli jest nadużywany. Wśród groźnych konsekwencji nadużywania alkoholu wyróżnia się m.in. padaczkę alkoholową, czyli napady drgawek, które mogą prowadzić do utraty przytomności. Czy można uniknąć padaczki alkoholowej oraz jak zachować się podczas ataku?

Kobieta nabiera dłonią emolient.

Jak działają i kto powinien stosować emolienty?

Problemy skórne o różnym charakterze i nasileniu mogą pojawić się w każdym wieku. Zarówno odpowiednia diagnoza, postępowanie lecznicze, jak i właściwa pielęgnacja są dla problemowej skóry ogromnie ważne. Obecnie problemy skórne pojawiają się już od najmłodszych lat życia, co spowodowało, że ogromna część młodych rodziców pragnie zadbać o skórę maluszka już od pierwszych chwil życia. Produktami często polecanymi przez dermatologów są emolienty, czyli produkty delikatne o działaniu nawilżającym i łagodzącym. W jaki sposób oraz kiedy stosować emolienty?

Mężczyzna zmaga się ze stanem zapalnym stawów, typowym przy artretyzmie.

Artretyzm - przewlekła choroba stawów. Co nasila objawy artretyzmu?

Choroby stawów to obecnie jedne z najpowszechniejszych schorzeń występujących w naszym społeczeństwie. Szczególnie często dotykają one osoby starsze. W większości przypadków objawy chorób stawów są niegroźne, choć znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zdarza się jednak, że choroby stawów mają ostry i bardzo bolesny początek. Niejednokrotnie wymagają wówczas wdrożenia odpowiedniego postępowania medycznego. Jedną z takich chorób jest dna moczanowa, potocznie zwana artretyzmem. Czym się charakteryzuje oraz jak ją leczyć?

Kobieta trzyma się dłońmi za nos, dokucza jej zapalenie zatok.

Kiedy podaje się antybiotyki na zatoki? Leczenie zapalenia zatok

Okres jesienny jest czasem rozpoczynającym sezon przeziębień i infekcji, szczególnie górnych dróg oddechowych, w tym zatok. Przyczyną zapalenia zatok mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak obniżona temperatura oraz wirusy, bakterie lub grzyby. Skuteczne leczenie uzależnione jest od znalezienia przyczyny jej powstania. Najczęstszym badaniem zalecanym przez lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa u pacjentów z zapaleniem zatok jest badanie obrazowe (RTG), które daje możliwość analizy choroby. Dzięki dokładnemu rozpoznaniu, leczenie farmakologiczne będzie skuteczniejsze. W jaki sposób leczyć zapalenie zatok? Kiedy podaje się antybiotyki na zatoki?

Wizyta u lekarza za granicą

Ubezpieczenie na wypadek leczenia za granicą - dlaczego warto?

Nawet jeśli jesteśmy w pełni zdrowi i znakomicie funkcjonujemy na co dzień, nigdy nie mamy pewności, czy tak będzie zawsze. Podobnie jest z naszymi dziećmi. Dziwne i ciężkie choroby przychodzą nagle, czasem zupełnie znikąd. Początkowo nic ich nie zapowiada, ale potem spotykamy się z dramatem, którego nie znaliśmy i nie wyobrażaliśmy sobie nigdy wcześniej. Czasem jest tak, że leczenie w Polsce nie jest możliwe, a koszty leczenia za granicą ogromne. Zauważmy, ile zbiórek pojawia się w przestrzeni publicznej. Ludzie nie mają pieniędzy na tak nagłe i spore wydatki. Dlatego dobrze jest pomyśleć o ubezpieczeniu, które w razie problemów, zagwarantuje nam organizację i pokrycie kosztów leczenia za granicą.

Starsza kobieta trzyma się za nogę, dokucza jej woda w kolanie.

Woda w kolanie - objawy, najczęstsze przyczyny, metody leczenia

Staw kolanowy bardzo często jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia czy urazy podczas uprawiania aktywności fizyczne. Nie omijają go także schorzenia, które często związane są z podeszłym wiekiem. Jednym z objawów, że coś z tym stawem dzieje się nie tak jest tzw. woda w kolanie, czyli inaczej mówiąc - wysięk. Jest to sytuacja, która wymaga interwencji lekarskiej oraz odpowiedniego postępowania. Zazwyczaj wysiękowi towarzyszy ból stawu oraz trudność w poruszaniu, co z biegiem czasu może się nasilać, odbierając nam możliwość normalnego, codziennego funkcjonowania.