Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Kobieta wskazuje na swoje prawe oko, dokucza jej drganie powieki dolnej.

Czego objawem może być drganie powieki? Jak poradzić sobie z drżeniem powiek?

Obecnie ciągłe życie w dużym pędzie i stresie jest na porządku dziennym. Wiele osób łączy wielogodzinny dzień pracy, często spędzonych przed ekranem komputera, z życiem rodzinnym, w którym również dają z siebie wszystko. Prowadzi to często do zaniedbywania czasu dla siebie i zapominaniu o regeneracji, która jest szalenie istotna. Brak poświęcania swojemu zdrowiu uwagi oraz długie godziny spędzone przed komputerem mogą prowadzić do osłabienia organizmu, zmniejszenia odporności i przemęczenia mięśni. Zdarza się, iż u takich osób pojawia się objaw drgającej powieki. Jak sobie z nim radzić?

Kobieta zmaga się z drętwieniem prawej ręki.

Co może oznaczać drętwienie prawej ręki?

Obecnie, poprzez wysokie tempo życia i pracy, większość z nas nie skupia się na swoim zdrowiu czy profilaktyce. Dopiero niepokojące sygnały pochodzące z naszego organizmu dają znać, że są struktury, które warto przebadać, gdyż mogą one być źródłem danych dolegliwości. Tak jest w przypadku drętwienia ręki prawej oraz lewej. Stanowi ono często sygnał świadczący o problemach w obrębie kręgosłupa, choć mogą być także objawem innych schorzeń. Warto objawy drętwienia ręki skonsultować z lekarzem, aby poznać przyczynę problemu. Co zrobić, gdy drętwieje ręka? Co może oznaczać drętwienie prawej ręki?

Kobieta drapie się po ciążowym brzuchu, bo swędzi ją skóra, co może być objawem cholestazy ciążowej.

Cholestaza ciążowa – jak rozpoznać objawy? Przyczyny i leczenie cholestazy ciążowej.

Cholestaza ciążowa jest najczęstszą chorobą wątroby powiązaną ściśle z okresem ciąży. W większości przypadków pojawia się świąd skóry. Jest to objaw, który podczas trwania ciąży często pojawia się u ciężarnych i jest spowodowany rozciąganiem się skóry, a nie chorobą. Jak w takim razie wykryć cholestazę ciążową i jakie badania należy wykonać? Czy leczenie skutecznie zapobiega powikłaniom?

Starsza osoba przy wsparciu pielęgniarki korzysta z chodzika.

Ataksja (niezborność) - co ją powoduje? Objawy i leczenie ataksji

Koordynacja ruchowa jest umiejętnością, którą nabywamy już w dzieciństwie. Uczymy się jej poprzez łączenie elementów wzrokowych, czuciowych i mięśniowych, aby wykonać precyzyjny ruch. W momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia jednego z tych elementów, precyzyjność danego ruchu zostaje zaburzona. Pojawia się wówczas niezborność ruchowa, zaburzenia koordynacji, a nawet trudności z utrzymaniem równowagi. Ataksja, czyli trudność w wykonaniu ruchu oraz jego niezborność, może dotknąć tak naprawdę każdego z nas. Co powoduje pojawienie się ataksji? Jakie są jej objawy oraz jak wygląda leczenie?

Zbliżenie na oko mężczyzny.

Zespół Hornera - objawy, przyczyny, leczenie

Zespół Hornera należy do rzadkich schorzeń. Podejrzenie jego obecności powoduje niepokój pacjenta i jego rodziny. Choroba zazwyczaj wiąże się z poważnym zablokowaniem przewodnictwa włókien nerwów współczulnych. Przyczyn zespołu Hornera może być wiele, a pojawienie się niepokojących objawów jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej. W jaki sposób rozpoznaje się zespół Hornera oraz jak wygląda jego leczenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Grafika 2D prezentująca nerki oraz procedury medyczne dotyczące diagnostyki chorób i leczenia.

Czym jest i co wywołuje wodonercze? Objawy i metody leczenia choroby

Funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest zależne od prawidłowości działania jego organów. W przypadku zaburzeń działania któregoś z nich, stopniowo dochodzi do powikłań i poważnych konsekwencji, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Tak jest też w przypadku nerek, czyli organów mających za zadanie m.in. produkcję moczu i wydalanie go wraz ze zbędnymi produktami przemiany materii. Niebezpieczna dla zdrowia sytuacja stwarza się w momencie zablokowania tego procesu. Trudności z oddawaniem moczu mogą bowiem prowadzić do stanu zwanego wodonerczem. Czym jest wodonercze i jak je leczyć?

Dziewczynka podczas badania okulistycznego. W ten sposób diagnozuje się m.in. leniwe oko.

Leniwe oko (amblyopia) – co to za przypadłość i jak ją leczyć?

Zaburzenie widzenia to szczególnie uciążliwa dolegliwość, utrudniająca bezpieczne i samodzielne funkcjonowanie w życiu codziennym. Amblyopia oznacza niedowidzenie dotyczące jednego z oczu, potocznie dolegliwość ta zwana jest również leniwym okiem. Przypadłość pojawia się u dzieci, dlatego istotną rolę w rozpoznaniu schorzenia odgrywa uważność rodziców. Na czym polega leniwe oko? Jak leczyć amblyopię? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące amblyopii znajdziesz w poniższym tekście.

Chirurdzy podczas operacji przepukliny pachwinowej.

Przepuklina pachwinowa - leczenie nieoperacyjne

Szacuje się, że dość duży odsetek populacji może chorować na przepuklinę. Wśród tych schorzeń najczęstszą jest przepuklina pachwinowa. Częściej chorują na nią mężczyźni niż kobiety. Przepuklina pachwinowa może prowadzić do znacznej komplikacji podstawowych czynności życiowych, a następnie poważnego zagrożenia zdrowia lub nawet życia. Jak zapobiec pojawieniu się przepukliny pachwinowej? Jakie są metody leczenia nieoperacyjnego przepukliny pachwinowej? Czy zabieg chirurgiczny zawsze jest koniecznością?

Kobieta ma na zębach aparat samoligaturujący.

Aparat samoligaturujący - jak działa i czym różni się od zwykłego aparatu ortodontycznego

Aparaty ortodontyczne prostujące zęby w ostatnich latach robią się coraz bardziej popularne. Dawniej krzywe zęby były uznawane wyłącznie za stan powodujący problemy kosmetyczne. Teraz wiadomo, że, oprócz aspektów estetycznych, korekta układu zębów w jamie ustnej pomaga zapobiegać wielu problemom zdrowotnym. W dodatku aparat na zębach nie jest już domeną dzieci i nastolatków, nawet dorośli coraz częściej się na niego decydują. Coraz częściej słyszy się także obecnie o aparatach samoligaturujących. Czym jest taki aparat? W jaki sposób różni się od klasycznego aparatu ortodontycznego?

Kobieta trzyma model wątroby. Obok znajdują się produkty, które polecane są w diecie wątrobowej.

Dieta wątrobowa - na czym polega?

Żywienie w chorobach wątroby ma na celu dostarczenie składników pokarmowych potrzebnych do uzupełnienia niedoborów i regeneracji komórek wątrobowych. Jednocześnie żywienie powinno być dostosowane do stopnia wydolności narządu, urozmaicone i w miarę możliwości zgodne z upodobaniami żywieniowymi chorych. W jaki sposób skomponować jadłospis w diecie wątrobowej? Jakie produkty są zalecane, a które przeciwwskazane u osób zmagających się z chorobami wątroby?

Kępki żółte widoczne na górnej powiece kobiety.

Kępki żółte – czym są i jak powstają?

Czy wiesz, że kępki żółte można zaobserwować na słynnym obrazie Mona Lisa namalowanym przez Leonardo da Vinci? Zastanawiałeś się kiedyś, o czym świadczą owe zmiany skórne? Ten popularny objaw związany jest ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu we krwi. Choć kępki żółte są dość powszechne wśród osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej, wciąż bywają lekceważone i pozornie niezauważalne. W jaki sposób powstają kępki żółte i jak je usunąć?