Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Swędzenie pochwy - możliwe przyczyny, objawy, leczenie

2022-12-16 14:49
Kobieta trzyma się za okolicę miejsc intymnych.

Problemy dotyczące stref intymnych to zazwyczaj wstydliwy temat. Tak jest również w przypadku dolegliwości objawiających się swędzeniem pochwy. Kobiety z tym problemem często mają duże opory, aby zgłosić się na wizytę do swojego lekarza. Jak poradzić sobie z tym wstydliwym problemem w domu? Kiedy należy udać się do ginekologa?

Jakie są przyczyny swędzenia pochwy?

Swędzenie pochwy oraz pieczenie okolic intymnych może występować samoistnie, a także być jednym z objawów innego schorzenia. Niezależnie od przyczyny zawsze wywołuje dyskomfort i utrudnia kobiecie codzienne funkcjonowanie.

Swędzenie pochwy a prawidłowa pielęgnacja

Zazwyczaj jedną z głównych przyczyn świądu pochwy jest nieprawidłowa higiena i pielęgnacja. Często powodem są środki higieny intymnej, takie jak płyny, mydła czy żele, które mogą powodować podrażnienia lub wywoływać reakcje alergiczne. Do grupy środków drażniących zaliczyć można również wkładki, podpaski, papier toaletowy, płyny czy proszek do prania. Wszystkie te środki mogą powodować podrażnienie błony śluzowej, a co za tym idzie świąd pochwy.

Inną z przyczyn swędzenia pochwy są uszkodzenia mechaniczne śluzówki spowodowane nieprawidłową higieną okolic intymnych, źle dobraną bielizną czy nieprawidłowym nawilżeniem pochwy podczas stosunku.

Swędzenie pochwy a infekcje

Swędzenie pochwy może być również spowodowane infekcjami grzybiczymi, bakteryjnym czy wirusowymi. To stosunkowo częsty problem u kobiet w wieku rozrodczym. Objawy towarzyszące świądowi pochwy podczas infekcji to między innymi upławy, ból i pieczenie.

Swędzenie pochwy a menopauza

W okresie okołomenopauzalnym za sprawą zmian hormonalnych dochodzi do zaniku błony śluzowej pochwy, a także zmniejszonej produkcji śluzu. Zmiany te sprawiają, że śluzówka staje się bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia, które mogą objawiać się swędzeniem pochwy.

Swędzenie pochwy w ciąży

W okresie ciąży z powodu zmian w śluzówce pochwy spowodowane hormonami może częściej dochodzić do rozwoju infekcji intymnych objawiających się między innymi swędzeniem pochwy. Z uwagi na zwiększone ryzyko oraz możliwy wpływ na płód, kobiety ciężarne nie powinny bagatelizować żadnych niepokojących objawów sugerujących infekcję intymną. W takich przypadkach niezwłocznie należy udać się do ginekologa.

Swędzenie pochwy przed okresem

W trakcie cyklu menstruacyjnego dochodzi do cyklicznych zmian w stężeniu hormonów płciowych w organizmie, które wpływają na stan i wygląd śluzówki pochwy. U niektórych kobiet powoduje to swędzenie pochwy przed okresem, nie jest to objaw niepokojący, o ile nie towarzyszą mu inne symptomy, takie jak zaczerwienienie i nieprzyjemne upławy.

Swędzenie pochwy po stosunku

Swędzenie pochwy po stosunku najczęściej jest związane z podrażnieniem mechanicznym. Niestosowanie odpowiednich zabezpieczeń, a także częsta zmiana partnerów mogą prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych czy grzybiczych, a te mogą się objawiać swędzeniem pochwy.

Aby temu zapobiec, należy używać preparatów nawilżających śluzówkę pochwy, takich jak żele intymne, a także stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatyw.

Swędzenie pochwy a inne choroby

Do innych przyczyn swędzenia pochwy można zaliczyć:

  • nowotwory,
  • narażenie na stres,
  • zaburzenia psychiczne,
  • choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca,
  • cukrzycę.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie objawy towarzyszą świądowi pochwy?

Swędzenie pochwy może występować samodzielnie. W przeważającej większości przypadków towarzyszą mu jednak inne objawy, takie jak:

Wyżej wymienione objawy utrzymujące się przed dłuższy czas i nieustępujące mimo zastosowanego leczenia powinny skłonić do wizyty u ginekologa

Jak leczyć swędzenie pochwy?

Leczenie swędzenia pochwy zależy od czynnika, który je wywołał. Jeśli świąd wywołany został środkami do higieny intymnej czy środkami do prania, zazwyczaj wystarczy wyeliminować czynnik drażniący. Dodatkowo, aby złagodzić dolegliwości można zastosować preparaty nawilżające czy nasiadówki z rumianku i kory dębu.

Jeśli czynnikiem wywołującym swędzenie pochwy są bakterie, grzyby czy inne patogeny, wdrażane jest leczenie przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybicze. Takie leczenie zleca lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub ginekolog po rozpoznaniu przyczyny.

W przypadku swędzenia pochwy wywołanego przez zmiany hormonalne w okresie okołomenopauzalnym, stosowane są preparaty nawilżające w postaci żeli czy globulek, a w poważniejszych przypadkach leczenie za pomocą hormonów.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić z łatwością za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Skrzypulec-Plinta, V., Czajkowska, M. (2022). Infekcje pochwy w okresie ciąży, Forum położnictwa i ginekologii, 64. Dostępne na: https://www.forumginekologii.pl/artykul/infekcje-pochwy-w-okresie-ciazy
  2. Stefanowicz, E. (2021). Swędzenie (świąd) pochwy i sromu. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/264425,swedzenie-swiad-pochwy-i-sromu. (Dostęp: 10.2022).
  3. Stefanowicz, E. (2021). Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (świąd sromu). Jakie są powody i sposoby leczenia grzybicy pochwy i sromu. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy. (Dostęp: 10.2022).
  4. Stefanowicz, E. (2021). Bakteryjne zapalenia pochwy. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy. (Dostęp: 10.2022).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów