Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Biała wydzielina z pochwy - czy to niepokojący objaw?

2020-03-06 14:41
Biała wydzielina z pochwy - czy to niepokojący objaw?

Biała wydzielina z pochwy u młodych kobiet może wzbudzać niepokój. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ jest ona oznaką prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Jej konsystencja i odcień może się zmieniać wraz z kolejnymi fazami cyklu. Kiedy wydzielina świadczy o rozwijającej się infekcji intymnej?

Prawidłowa wydzielina z pochwy – jak powinna wyglądać?

Wydzielina z pochwy produkowana jest przez gruczoły błony śluzowej macicy i jajowodów oraz gruczoły przedsionkowe mniejsze i większe. Ma konsystencję śluzu, jest pozbawiona zapachu oraz grudek, zwykle jest przejrzysta lub barwy białej. Składa się w wody, glikolu, złożonych alkoholi, mocznika, skwalenu, bakterii i śluzu szyjkowego, a także złuszczonych komórek nabłonka. Nawilża drogi rodne i usuwa z nich różne zanieczyszczenia, a także chroni śluzówkę przez uszkodzeniami. Obecny w niej kwas mlekowy daje kwaśny odczyn (pH = 3,5 – 4,5), co chroni drogi rodne przed namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Biała wydzielina z pochwy a zmiany cyklu

Wygląd wydzieliny z pochwy ulega nieustannym zmianom, zależnym do fazy cyklu menstruacyjnego i stężenia kobiecych hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. W okresie przed owulacją, czyli w początkowej fazie cyklu, podwyższony poziom estrogenów sprawia, że wydzielina jest lepka, przejrzysta bądź biaława i jest jej niewiele. W trakcie owulacji śluz staje się mniej lepki i bardziej obfity, właściwie przezroczysty, konsystencją przypomina białko kurzego jaja. Taka wydzielina ma ułatwić podróż plemników do komórki jajowej. Po zakończeniu owulacji wydzielina ponownie gęstnieje i staje się nieprzejrzysta.

Ilość wydzielanego śluzu oraz jego konsystencja zależne są też od wieku kobiety. W okresie rozrodczym wydzieliny jest więcej, a jej ilość spada w okresie przekwitania, by zaniknąć po menopauzie. U dziewczynek wydzielina jest biała, skąpa i bezwonna.

Białe upławy – objaw infekcji intymnej

Jeżeli biała wydzielina z pochwy jest jednolita i bez grudek, niezbyt obfita i bez nieprzyjemnego zapachu, to nie ma się czym martwić. Jeśli jednak jej konsystencja lub barwa ulegają zmianie bądź pojawia się nieprzyjemny zapach, najpewniej są to objawy infekcji dróg rodnych. Każdą taką sytuację należy omówić z lekarzem ginekologiem, który wykona badania i zaordynuje skuteczne leczenie.

Infekcja o podłożu grzybiczym, zwana kandydozą lub drożdżycą, objawia się gęstą, białą wydzieliną z pochwy, określaną jaka „serowata”. Jest ona bezwonna, może jej towarzyszyć swędzenie i pieczenie sromu oraz ból po stosunku. Za zakażenie przeważnie odpowiadają drożdżaki z gatunku Candida albicans. Infekcje grzybicze rozwijają się w wyniku zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy (np. po antybiotykoterapii), zaniedbania lub nadmiernej higieny osobistej, stosunku z osobą zarażoną (u mężczyzn grzybica może nie dawać żadnych objawów).

Jeżeli wydzielina zmienia barwę na szaro-białą, staje się bardziej wodnista i ma nieprzyjemny „rybi zapach”, mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, czyli tzw. waginozą bakteryjną. Prócz obfitych upławów wystąpić może świąd sromu i pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu i ból podbrzusza. Infekcje tego typu mogą być efektem zaburzonego pH pochwy np. poprzez złe nawyki higieniczne, częste irygacje pochwy, zmniejszenie się ilości pałeczek kwasu mlekowego.

Co robić, gdy wystąpią upławy?

Opisana powyżej biała wydzielina z pochwy to typowy objaw infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, które wymagają odpowiedniego leczenia. Próby leczenia tego stanu na własną rękę mogą zamaskować niektóre objawy i w konsekwencji utrudnić lekarzowi rozpoznanie przyczyny problemu. Dlatego w przypadku wystąpienia nietypowych upławów zawsze należy skonsultować się z ginekologiem. W zależności od przyczyny choroby, lekarz przepisze leki o działaniu przeciwgrzybiczym lub antybakteryjnym. Na czas terapii, a także po zakończeniu leczenia należy zwracać szczególną uwagę na prawidłową higienę okolic intymnych.

Po zakończeniu leczenia warto profilaktycznie stosować probiotyki ginekologiczne, które wspomogą namnażanie się pałeczek kwasy mlekowego i przywrócą prawidłowe pH pochwy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów