- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Śluz przed okresem – jak powinien wyglądać?
Wydzielina produkowana przez gruczoły szyjki macicy zmienia się wraz ze zmianami fazy cyklu miesiączkowego kobiety. Zdarza się jednak, iż zmiany śluzu przed okresem wynikają z nieprawidłowości pracy organizmu lub zakażenia. Jak powinien wyglądać prawidłowy śluz przed okresem? Co powinno skłonić kobietę do wizyty u lekarza?
Czym jest śluz szyjkowy?
Śluz szyjkowy, który kobiety obserwują często po skorzystaniu z toalety czy przy zmianie bielizny, jest naturalną wydzieliną organizmu. Produkowany jest przez gruczoły obecne w szyjce macicy i w zależności od czasu cyklu miesięcznego, pełni nieco inne zadanie.
Wśród najważniejszych funkcji śluzu wyróżnia się:
- ochronę narządów rodnych przed infekcjami;
- dostarczanie informacji na temat stanu płodności.
Produkcja śluzu nie odbywa się stale w jednakowej ilości - więcej jest go w momencie seksualnego podniecenia oraz w okresie okołoowulacyjnym. Ma to istotne znaczenie dla ułatwienia prokreacji. Istnieje nawet jedna z metod naturalnego planowania rodziny, oparta m.in. na dokładnej i regularnej obserwacji śluzu - jest to tzw. metoda objawowo-termiczna.
Prawidłowy śluz przed okresem i w okresie owulacji
Kobiecy śluz powinien być pozbawiony zapachu lub ewentualnie cechować się bardzo subtelną wonią. Jest wodnisty i rozciągliwy w okresie okołoowulacyjnym (przypomina surowe białko jaja), a następnie staje się bardziej gęsty przed okresem.
Zbyt mała ilość śluzu może świadczyć o tzw. suchości pochwy.
Umów się do ginekologa
Kolor śluzu przed okresem
Na barwę śluzu mają wpływ nie tylko fizjologiczne zmiany zachodzące przed okresem w organizmie kobiety, ale również czynniki zewnętrzne. Między innymi pod wpływem zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego może dojść do zmiany koloru oraz konsystencji śluzu przed okresem. Niebagatelny wpływ na śluz mają także zaburzenia homeostazy organizmu, m.in. w wyniku silnych zmian hormonalnych. Zazwyczaj śluz w okresie owulacji jest przezroczysty lub delikatnie białawy, a przed okresem staje się bardziej biały lub czasem delikatnie żółty.
Biały śluz przed okresem
Śluz przed okresem o białej barwie to całkowicie prawidłowy śluz. Jego ilość może być mniejsza niż objętość śluzu produkowanego w okresie owulacji, co również jest zjawiskiem całkowicie fizjologicznym. U wielu kobiet śluz przed okresem staje się żółty lub biało-żółty. Zdarza się, iż barwa ta wzbudza niepokój, gdyż śluz brudzi wówczas nieco bieliznę. Jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy (m.in. zmiana zapachu śluzu, świąd czy pieczenie pochwy), wówczas nie stanowi on podstawy do niepokoju.
Brązowy śluz przed okresem
Pojawienie się brązowego śluzu przed okresem powinno zastanowić kobietę, czy istnieje możliwość ciąży. Zdarza się bowiem, iż delikatne plamienia przed okresem o brązowej barwie są wynikiem implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Bez względu na to, czy kobieta podejrzewa ciążę czy nie, ginekolog powinien po wystąpieniu plamień sprawdzić, czy w układzie rozrodczym nie dzieje się coś złego.
Brązowy śluz przed okresem może wynikać także z różnego rodzaju zaburzeń. Zdarza się, iż zmiana zabarwienia śluzu na kolor brązowy wynika z nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu kobiety (np. ze zbyt niskiego stężenia progesteronu). Brązowy śluz może również świadczyć o toczącym się w drogach rodnych stanie zapalnym, dlatego każdorazowa zmiana zabarwienia śluzu powinna skłonić kobietę do wizyty u ginekologa.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty z łatwością umówisz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Śluz przed okresem a infekcja intymna
Zmiana zabarwienia, konsystencji czy zapachu śluzu przed okresem może wzbudzać niepokój. Warto wówczas, aby narządy rodne zostały przebadane przez ginekologa, gdyż zmiany mogą wynikać z różnego rodzaju infekcji.
Śluz, który powinien wzbudzić czujność kobiety, to m.in. białe, serowate upławy - mogące świadczyć o infekcji grzybiczej. O infekcjach bakteryjnych może natomiast świadczyć np.:
- rybi zapach śluzu;
- szaro-biała wydzielina;
- zmiana pH śluzu.
Kobiety powinny także zgłosić się do lekarza, gdy występuje świąd, ból, zaczerwienienie czy pieczenie okolic narządów rozrodczych.
Bibliografia:
- Dulska, A., Drosdzol-Cop., A., Fuchs, A., Kałuska, A., Bodziony, J., Kubiak, B. (2019). Metody leczenia zakażeń okolic intymnych o etiologii bakteryjnej i grzybiczej. Forum położnictwa i ginekologii, 47. Dostępne na: https://www.forumginekologii.pl/artykul/metody-leczenia-zakazen-okolic-intymnych-o-etiologii-bakteryjnej-i-grzybiczej.
- Miller, M. (2014). Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia. Ginekologia po Dyplomie, 16(5), s. 59-68.
- Stefanowicz, E. (2021). Upławy. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/263860,uplawy.
- Provag. Dostępne na: https://www.provag.info/suchosc-pochwy-przed-okresem-jaki-jest-sluz-na-kilka-dni-przed-miesiaczka/?fbclid=IwAR2Rm4CDpjuD1MgeU1N5lJmDLtuj_mQFZ-REpsc-0b2eu4MpuZ4aWMSZ9RI. (Dostęp: lipiec 2022).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.