Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Infekcje intymne - rodzaje, najczęstsze objawy, metody leczenia

Infekcje intymne oznaczają szereg chorób zakaźnych, rozwijających się w obrębie narządów płciowych. Choć mogą dotyczyć obu płci, zdecydowanie więcej przypadków odnotowuje się wśród kobiet. Jakie są sposoby leczenia infekcji intymnych? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Kobieta trzyma się za krocze, doświadcza objawów infekcji intymnej.

Rodzaje infekcji intymnych

Infekcje intymne mogą rozwinąć się u pacjentów obu płci, jednak ze względu na budowę anatomiczną dróg rodnych, częściej diagnozowane są u kobiet. W zależności od patogenu wywołującego chorobę, wyróżniamy zakażenia:

  • bakteryjne;
  • grzybicze;
  • wirusowe;
  • pierwotniakowe.

W praktyce za większość infekcji intymnych odpowiedzialne są bakterie beztlenowe (m.in. Gardnerella vaginalis) oraz grzyby z rodzaju Candida. Ich namnożeniu sprzyja m.in. zaburzenie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, antybiotykoterapia, ryzykowne kontakty seksualne, cukrzyca lub zaburzenia hormonalne.

Umów się do ginekologa

Objawy infekcji intymnych

Objawy infekcji intymnej uzależnione są od podłoża choroby. W niektórych przypadkach zakażenie może przebiegać bezobjawowo, co opóźnia rozpoczęcie odpowiedniego leczenia i zwiększa ryzyko transmisji patogenu na kolejnych pacjentów. 

Objawy infekcji intymnej u kobiet

Jednym z objawów infekcji intymnej u kobiet jest obecność nieprawidłowej wydzieliny z pochwy. Najczęściej obserwuje się białe, serowate upławy, wskazujące na infekcję grzybiczą lub biało-szarą wydzielinę o nieprzyjemnych zapachu, świadczącą o zakażeniu bakteryjnym. Ponadto pacjentki mogą skarżyć się na świąd, pieczenie, ból podczas stosunku oraz dyskomfort w obrębie sromu. Pamiętajmy, że w przypadku nieleczonej infekcji wzrasta ryzyko groźnych powikłań, m.in. zapalenia przydatków, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Objawy infekcji intymnej u mężczyzn

Do najczęstszych objawów infekcji intymnej u mężczyzn zaliczamy zaczerwienienie i dyskomfort w obrębie żołędzi, obecność nieprawidłowej wydzieliny z cewki moczowej oraz ból podczas oddawania moczu. Podobnie jak u kobiet, odwlekanie wizyty u lekarza może prowadzić do komplikacji, takich jak zapalenie gruczołu krokowego lub najądrza.

Diagnostyka infekcji intymnych

Diagnostyką i leczeniem infekcji intymnych zajmuje się lekarz ginekolog lub wenerolog. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia badania przedmiotowego oraz wywiadu, podczas którego analizuje się zaobserwowane objawy oraz czynniki mogące sprzyjać wystąpieniu zakażenia. W razie wątpliwości zlecane są dodatkowe badania, np. wymaz z pochwy lub cewki moczowej.

Wizytę u wybranego specjalisty umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Leki na infekcje intymne

Obecnie w aptece znajdziemy wiele preparatów stosowanych w leczeniu infekcji intymnych, dostępnych zarówno bez recepty, jak i z przepisu lekarza. Występują w formie tabletek, kapsułek doustnych, kremów oraz globulek dopochwowych. 

Leki bez recepty

Preparaty bez recepty powinny być stosowane w przypadku łagodnych i niepowikłanych zakażeń. Do leczenia infekcji grzybiczych przeznaczone są kremy zawierające klotrimazol oraz globulki dopochwowe z klotrimazolem lub fentikonazolem. W przypadku infekcji bakteryjnej zaleca się stosować globulki z polikrezulenem, który oprócz działania odkażającego, wspiera odnowę nabłonka pochwy.

Uzupełnieniem terapii mogą być probiotyki występujące zarówno w formie doustnej, jak i dopochwowej. Jeśli infekcje wykazują skłonności do nawrotów, warto rozważyć zakup specjalistycznego płynu do higieny intymnej.

Leki na receptę

W przypadku poważniejszych zakażeń, lekarz może zdecydować o wdrożeniu leczenia preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę. Są to leki stosowane zarówno doustnie, jak i miejscowo. Pamiętajmy, aby nie przerywać przedwcześnie zaleconej kuracji, gdyż sprzyja to niepełnemu wyleczeniu i nawrotom infekcji intymnej.

Domowe sposoby na infekcje intymne 

Wśród domowych sposobów na infekcje intymne największą popularność mają nasiadówki, sporządzane m.in. z kory dębu, koszyczków rumianku czy kwiatu nagietka. Działają one łagodząco, ściągająco i przeciwzapalnie, przynosząc ulgę w łagodnych zakażeniach.

Profilaktyka infekcji intymnych

Profilaktyka infekcji intymnych polega przede wszystkim na stosowaniu łagodnych kosmetyków do higieny intymnej, noszeniu przewiewnej bielizny oraz stosowaniu zabezpieczenia w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych. Podczas antybiotykoterapii warto pamiętać o odpowiednim probiotyku ginekologicznym, który zapobiega zaburzeniom prawidłowej mikroflory pochwy i namnażaniu patogenów chorobotwórczych.

Bibliografia:

  1. Tuszyński, P., Żmudzka, E., Uman-Ntuk, E. (2020). Intymne problemy kobiet z perspektywy farmaceuty. Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków, s. 61-70.
  2. https://www.mp.pl/artykuly/15335,wytyczne-postepowania-w-kandydozie-sromu-i-pochwy

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ginekologia

Więcej artykułów