Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ile trwa plamienie implantacyjne i jak rozpoznać jego objawy?

2022-08-29 16:02
Czysta podpaska na różowym tle. Na podpasce leży czerwione piórko, symbolizujące krwawienie.

Plamienie implantacyjne jest to wczesny objaw ciąży. Dla niektórych kobiet może być niepokojący, ponieważ często kojarzony jest z poronieniem czy innymi niepokojącymi schorzeniami, które mogą stanowić zagrożenie dla ciężarnej. Jak dokładnie wygląda plamienie implantacyjne, kiedy występuje i jak długo trwa? Jak rozróżnić go od innych krwawień?

Co to jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne, inaczej krwawienie implantacyjne, zazwyczaj może być wczesnym objawem ciąży, choć nie jest to typowy symptom. Nie każda kobieta go doświadcza.

Z plamieniem implantacyjnym mamy do czynienia w momencie zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. Dochodzi wtedy do niewielkich uszkodzeń błony śluzowej macicy, co może powodować krwawienie.

Umów się do ginekologa

Kiedy może pojawić się plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne pojawią się zazwyczaj w 6-12 dniu po zapłodnieniu, czyli mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki. Z tego względu wiele kobiet może z początku pomylić je ze sobą, zwłaszcza gdy nie spodziewają się ciąży. Jednak charakter plamienia implantacyjnego znacznie różni się od zwykłej menstruacji.

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne nie jest tak obfite jak miesiączka, wręcz jest zazwyczaj skąpe. Czasem może to być zaledwie kilka kropli, dlatego często bywa nawet niezauważone. Kolor krwi jest także inny niż podczas miesiączki, ma ona zabarwienie bardziej brązowe czy brunatne. Krew miesiączkowa jest zazwyczaj czerwona.

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne jest krótsze od krwawienia miesiączkowego, trwa zazwyczaj od kilku godzin do 3 dni. To kolejna z cech odróżniających ten rodzaj krwawienia od miesiączki.

Dodatkowo, w odróżnieniu od miesiączki, plamieniu implantacyjnemu nie towarzyszą skurcze, silne bóle brzucha. Nie pojawiają się także inne objawy typowe dla menstruacji, takie jak złe samopoczucie, rozdrażnienie, przybieranie na wadze, ból i obrzęk piersi.

Z czym można pomylić krwawienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne jest fizjologicznym i całkowicie naturalnym zjawiskiem we wczesnej ciąży. Jednak mając na uwadze fakt, że podczas ciąży może dochodzić również do innych krwawień, każde niepokojące krwawienie należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciąże.

Nieświadoma pacjentka bardzo łatwo może pomylić plamienie implantacyjne z innymi rodzajami krwawień, które mogą zagrażać ciąży.

Plamienie implantacyjne a ciąża pozamaciczna

Krwawienie w ciąży niestety czasem może być związane z wystąpieniem ciąży pozamacicznej. Mamy wtedy do czynienia z implantacją zarodka poza jamą macicy, najczęściej zagnieżdża się w jajowodzie. Często dochodzi wówczas do krwawień, niekiedy nawet pęknięcia jajowodu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia ciężarnej. Z tego względu ciąża pozamaciczna musi zostać usunięta, nie jest możliwe utrzymanie takiej ciąży. 

W odróżnieniu od plamienia implantacyjnego ciąża pozamaciczna może objawiać się silnymi bólami w podbrzuszui często obfitym krwawieniem, jednak niekoniecznie musi tak być. Każde niepokojące objawy w ciąży skonsultuj z ginekologiem.

Plamienie implantacyjne a poronienie

Kolejną przyczyną krwawień w czasie ciąży może okazać się poronienie. Może wówczas dochodzić do krwawień, niekiedy obfitych. Towarzyszy temu ból brzucha i skurcze macicy. Dochodzi wówczas do wydalenia zarodka z macicy.

Plamienie implantacyjne a miesiączka

Plamienie implantacyjne można również łatwo pomylić z miesiączką, zwłaszcza wtedy gdy kobieta nie wie jeszcze o tym, że jest w ciąży.  Plamienie będzie szczególnie mylące, gdy kobieta ma zazwyczaj mało obfite i krótkie krwawienia miesiączkowe.

Miesiączce towarzyszą zazwyczaj jednak objawy, które nie występują przy krwawieniu implantacyjnym, takie jak:

  • silne, skurczowe bóle brzucha;
  • złe samopoczucie;
  • rozdrażnienie;
  • osłabienie;
  • ból i obrzęk piersi;
  • zwiększenie masy ciała;
  • niekiedy biegunka, wymioty i omdlenia.

Plamienie implantacyjne - podsumowanie

Choć plamienie implantacyjne jest zjawiskiem fizjologicznym, podczas ciąży mogą również wystąpić inne rodzaje krwawień o nieznanym pochodzeniu. Każde krwawienie powinno być alarmujące dla kobiety ciężarnej i powinno być powodem wizyty u ginekologa. Nie należy lekceważyć nawet drobnych i błahych epizodów, ponieważ mogą one być niekiedy przyczyną utraty ciąży.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób umówić przy pomocy portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Harville, E.W., Wilcox, A.J., Baird, D.D., Weinberg, C.R. (2003). Vaginal bleeding in very early pregnancy. Human Reproduction, 18, 9, s. 1944–1947. DOI: https://doi.org/10.1093/humrep/deg379. 
  2. Takemoto, D.M., Beharry, M.S. (2015). What’s normal? Accurately and e9 ciently assessing menstrual function. Pediatric Annals, 44 (9), s. 213–217. 
  3. Skrzypulec-Plinta, V. (2012). Ciąża pozamaciczna. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/62859,ciaza-pozamaciczna.
  4. Skrzypulec-Plinta, V. (2013). Krwawienia w czasie ciąży. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/85150,krwawienia-w-czasie-ciazy#:~:text=Wyst%C4%85pienia%20epizod%C3%B3w%20krwawie%C5%84%20w%20czasie,macicy%20b%C4%85d%C5%BA%20z%20polipu%20doczesnowego.
  5. Skrzypulec-Plinta, V. (2013). Plamienie implantacyjne. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88800,plamienie-implantacyjne#:~:text=Plamienie%20implantacyjne%20bywa%20mylone%20z,p%C3%B3%C5%82%20dnia%20lub%20kilka%20godzin.
  6. Snell, B. (2009). Assessment and Management of Bleeding in the First Trimester of Pregnancy. Journal of Midwifery & Women's Health, 54(6), s. 483-491.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów