Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy krwawienie po stosunku to powód do niepokoju?

2022-12-07 21:53
Wkładki higieniczne ułożone w rzędach. Na jednej leży czerwone piórko symbolizujące krwawienie.

Krwawienie po stosunku to inaczej plamienie z dróg rodnych pojawiające się po współżyciu, które nie jest związane z cyklem menstruacyjnym. Bardzo często już pierwszorazowo występujące krwawienie wywołuje niepokój u kobiety. O czym może świadczyć pojawienie się krwi po współżyciu? Czy w każdym przypadku jest to nieprawidłowością i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej?

Lekkie krwawienie po stosunku

Przyczyn wystąpienia krwawienia po stosunku – u potencjalnie zdrowej kobiety w wieku rozrodczym – jest bardzo dużo. Można mówić o tych związanych z działaniem hormonów, po te wynikające z rozwijającej się choroby nowotworowej. Jednak to, jak obfite jest to krwawienie po stosunku, nie definiuje tego czy przyczyna jest zupełnie niegroźna czy wynika z poważnego stanu chorobowego. Niezależnie, czy jest to tylko śluz podbarwiony krwią, czy intensywne plamienie, warto zachować czujność. W ramach profilaktyki różnych kobiecych chorób warto pamiętać o wizycie u lekarza ginekologa i wykonaniu badań kontrolnych przynajmniej raz w roku. 

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Krwawienie po stosunku - przyczyny

Pojawiające się krwawienie po stosunku może mieć różne przyczyny. Zaliczamy do nich:

  • mechaniczne uszkodzenia i otarcia miejsc intymnych (często wynikające z suchości pochwy);
  • choroby przenoszone drogą płciową (m.in. kiła, rzeżączka, opryszczka warg sromowych);
  • występowanie polipów i nadżerek w obrębie narządów rodnych;
  • zapalenie przydatków;
  • nowotwory m.in. rak szyjki macicy.

Umów się do ginekologa

Krwawienie po stosunku w ciąży

Każde krwawienie występujące u ciężarnej, niezależnie czy po stosunku czy samoistne, stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla jej przebiegu. Sytuacja ta wymaga pilnej wizyty u lekarza prowadzącego ciąże w celu diagnostyki i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Współżycie u kobiet w fizjologicznej, niepowikłanej ciąży jest dozwolone, a nawet ma wiele korzyści. Warto jednak omówić ten temat z lekarzem prowadzącym, który rozwieje wątpliwości i oceni czy współżycie w trakcie ciąży jest bezpieczne.

Krwawienie po pierwszym stosunku

U kobiet, które jeszcze nie współżyły, anatomiczne wejście do pochwy jest przysłonięte błonką. Potocznie nazywa się ją błoną dziewiczą. Podczas pierwszego stosunku seksualnego z penetracją w większości przypadków dochodzi do jej przerwania. Jej wygląd jest nieco inny u każdej kobiety i jedne mogą mieć ją mocno przerośniętą, a inne bardzo skąpą. Od tego w dużej mierze zależy jakie i czy w ogóle krwawienie po pierwszym stosunku pochwowym wystąpi. Warto pamiętać, że jest to jedyna sytuacja, gdzie pojawienie się krwawienia jest naturalne i nie wzbudza niepokoju.

Spirala a krwawienie po stosunku

Spirala antykoncepcyjna inaczej nazywana jest wkładką wewnątrzmaciczną. Jest to powszechnie stosowana metoda antykoncepcyjna i należy do jednych z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Spirala jest bardzo wygodną formą antykoncepcji, ponieważ wystarczy wymieniać ją raz na 5 lat. Wkładka ma kształt litery T i jest umieszczana przez dostęp pochwowy w macicy. Spirala jako metoda antykoncepcji nie powoduje krwawienia po stosunku, natomiast to krwawienie może wystąpić z innych przyczyn również u kobiet, które stosują właśnie taką formę antykoncepcji. Jeżeli kobieta przed podjęciem decyzji o założeniu spirali, miewała krwawienia po stosunku, powinna poddać się dokładnym badaniom. Jest to ważne, ponieważ nie można zastosować tej metody antykoncepcji m.in. u kobiet, które mają krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie. Rozważając założenie spirali należy brać pod uwagę również mniej korzystne kwestie np. u niektórych kobiet może ona powodować infekcje miednicy, ból pleców, skurcze menstruacyjne, nieregularne krwawienia i plamienia między miesiączkami. 

Bibliografia:

  1. Chrzan A. (2012). Antykoncepcja hormonalna.
  2. Bidziński M. (2007). Diagnostyka i leczenie raka szyjki macicy. Ginekologia i Położnictwo–Medical Project 4.6: 9-17.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów