- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czy krwawienie po stosunku to powód do niepokoju?
Krwawienie po stosunku to inaczej plamienie z dróg rodnych pojawiające się po współżyciu, które nie jest związane z cyklem menstruacyjnym. Bardzo często już pierwszorazowo występujące krwawienie wywołuje niepokój u kobiety. O czym może świadczyć pojawienie się krwi po współżyciu? Czy w każdym przypadku jest to nieprawidłowością i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej?
Lekkie krwawienie po stosunku
Przyczyn wystąpienia krwawienia po stosunku – u potencjalnie zdrowej kobiety w wieku rozrodczym – jest bardzo dużo. Można mówić o tych związanych z działaniem hormonów, po te wynikające z rozwijającej się choroby nowotworowej. Jednak to, jak obfite jest to krwawienie po stosunku, nie definiuje tego czy przyczyna jest zupełnie niegroźna czy wynika z poważnego stanu chorobowego. Niezależnie, czy jest to tylko śluz podbarwiony krwią, czy intensywne plamienie, warto zachować czujność. W ramach profilaktyki różnych kobiecych chorób warto pamiętać o wizycie u lekarza ginekologa i wykonaniu badań kontrolnych przynajmniej raz w roku.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Krwawienie po stosunku - przyczyny
Pojawiające się krwawienie po stosunku może mieć różne przyczyny. Zaliczamy do nich:
- mechaniczne uszkodzenia i otarcia miejsc intymnych (często wynikające z suchości pochwy);
- choroby przenoszone drogą płciową (m.in. kiła, rzeżączka, opryszczka warg sromowych);
- występowanie polipów i nadżerek w obrębie narządów rodnych;
- zapalenie przydatków;
- nowotwory m.in. rak szyjki macicy.
Umów się do ginekologa
Krwawienie po stosunku w ciąży
Każde krwawienie występujące u ciężarnej, niezależnie czy po stosunku czy samoistne, stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla jej przebiegu. Sytuacja ta wymaga pilnej wizyty u lekarza prowadzącego ciąże w celu diagnostyki i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Współżycie u kobiet w fizjologicznej, niepowikłanej ciąży jest dozwolone, a nawet ma wiele korzyści. Warto jednak omówić ten temat z lekarzem prowadzącym, który rozwieje wątpliwości i oceni czy współżycie w trakcie ciąży jest bezpieczne.
Krwawienie po pierwszym stosunku
U kobiet, które jeszcze nie współżyły, anatomiczne wejście do pochwy jest przysłonięte błonką. Potocznie nazywa się ją błoną dziewiczą. Podczas pierwszego stosunku seksualnego z penetracją w większości przypadków dochodzi do jej przerwania. Jej wygląd jest nieco inny u każdej kobiety i jedne mogą mieć ją mocno przerośniętą, a inne bardzo skąpą. Od tego w dużej mierze zależy jakie i czy w ogóle krwawienie po pierwszym stosunku pochwowym wystąpi. Warto pamiętać, że jest to jedyna sytuacja, gdzie pojawienie się krwawienia jest naturalne i nie wzbudza niepokoju.
Spirala a krwawienie po stosunku
Spirala antykoncepcyjna inaczej nazywana jest wkładką wewnątrzmaciczną. Jest to powszechnie stosowana metoda antykoncepcyjna i należy do jednych z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Spirala jest bardzo wygodną formą antykoncepcji, ponieważ wystarczy wymieniać ją raz na 5 lat. Wkładka ma kształt litery T i jest umieszczana przez dostęp pochwowy w macicy. Spirala jako metoda antykoncepcji nie powoduje krwawienia po stosunku, natomiast to krwawienie może wystąpić z innych przyczyn również u kobiet, które stosują właśnie taką formę antykoncepcji. Jeżeli kobieta przed podjęciem decyzji o założeniu spirali, miewała krwawienia po stosunku, powinna poddać się dokładnym badaniom. Jest to ważne, ponieważ nie można zastosować tej metody antykoncepcji m.in. u kobiet, które mają krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie. Rozważając założenie spirali należy brać pod uwagę również mniej korzystne kwestie np. u niektórych kobiet może ona powodować infekcje miednicy, ból pleców, skurcze menstruacyjne, nieregularne krwawienia i plamienia między miesiączkami.
Bibliografia:
- Chrzan A. (2012). Antykoncepcja hormonalna.
- Bidziński M. (2007). Diagnostyka i leczenie raka szyjki macicy. Ginekologia i Położnictwo–Medical Project 4.6: 9-17.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.