Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc) - źródło zakażenia, objawy, leczenie

2023-02-18 14:44
Pałeczki bakterii Klebsiella pneumoniae.

Jedną z głównych przyczyn zapalenia płuc jest Klebsiella pneumoniae, czyli pałeczka zapalenia płuc. W jaki sposób może dojść do zakażenia? Jakie są objawy infekcji? W jaki sposób leczymy zapalenie płuc przez nią spowodowane?

Klebisella pneumoniae – co to jest?

Klebsiella pneumoniae jest bakterią, która powszechnie kolonizuje układ pokarmowy człowieka. Szacuje się, że nosicielami pałeczki zapalenia płuc jest od 5 do 38 procent społeczeństwa.  Znaczący odsetek K. pneumoniae produkuje b-laktamazy, czyli enzym rozkładający antybiotyki z grupy b-laktamów. Z tego powodu często lekarze muszą w terapii sięgać po antybiotyki “ostatniego rzutu”, czyli takie, które stosowane są w antybiotykoterapii w ostateczności. Na szczęście wiele bakterii wciąż reaguje pozytywnie na terapię beta-laktamami.  
Sama bakteria została zidentyfikowana stosunkowo niedawno, bo w 2008 roku na Półwyspie Indyjskim. W Polsce w latach 2013-2014 była przyczyną powstania ognisk epidemiologicznych w niektórych regionach naszego kraju.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Klebsiella pneumoniae – w jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Naturalnie Klebsiella pneumoniae występuje w przewodzie pokarmowym człowieka (może więc pojawiać się czasem K. pneumoniae w kale). Przenoszenie się bakterii pomiędzy pacjentami jest w głównej mierze spowodowane przez personel medyczny – stwierdzono skażenie przedmiotów personelu, a nawet mankietów fartuchów lekarskich. Za szczególnie narażone na kontaminację miejsce uważa się toaletę pacjentów, a przede wszystkim kontakt z przewodem pokarmowym pacjenta, np. w trakcie zmiany pampersów.  
Dodatkowo, uważa się że stosowanie antybiotyków przeciwko bakteriom beztlenowym, a także leków zmniejszających produkcję kwasu żołądkowego może doprowadzać do dłuższego utrzymywania się nosicielstwa.

Klebsiella pneumoniae – objawy infekcji

Objawy infekcji Klebsiella pneumoniae są w głównej mierze zależne od tego, gdzie one się znajdują.

Klebsiella pneumoniae w płucach

W przypadku infekcji dróg oddechowych, głównym objawem będzie mokry kaszel z zalegającą wydzieliną w płucach. Dodatkowo, może dojść do wystąpienia gorączki. Co więcej, jeżeli infekcja zlokalizowana jest blisko ściany płuca, może dojść do rozwinięcia zapalenia opłucnej. Wówczas można zaobserwować u pacjenta ból w klatce piersiowej. W przypadku zajęcia dużej powierzchni płuca, chory może również skarżyć się na uczucie duszności.

Klebsiella pneumoniae w moczu

Jeżeli dojdzie do zakażenia dróg moczowych, wówczas możemy zaobserwować typowe objawy, takie jak: 

  • pieczenie lub nawet ból w trakcie oddawania moczu; 
  • częste parcie na mocz, z towarzyszącym uczuciem natychmiastowego oddania moczu; 
  • bóle zlokalizowane w dolnej części brzucha. 

Co więcej, w przypadku bardzo ciężkich infekcji występuje dodatkowo ciemnobrunatne zabarwienie moczu spowodowane krwiomoczem (jest to wynik poważnego zniszczenia błony śluzowej moczowodu). Jeżeli bakteria zajmie nerkę, wówczas może dojść do pojawienia się wysokiej gorączki.

Klebsiella pneumoniae w pochwie  

Klebsiella pneumoniae może też odpowiadać za infekcję pochwy. W przypadku 50% kobiet infekcja bakteryjna przebiega bezobjawowo. Natomiast pozostałe pacjentki skarżą się na kremową, szarą wydzielinę z pochwy, często o bardzo nieprzyjemnym zapachu, określanym jako rybi. 

Dodatkowo upławom może towarzyszyć ból (szczególnie odczuwalny podczas stosunku), a także pieczenie, dyskomfort i obrzęk błony śluzowej pochwy.

Klebsiella pneumoniae – leczenie

W celu leczenia infekcji wywołanych przez Klebsiella pneumoniae stosuje się antybiotyki z grupy b-laktamów - z wykluczeniem penicylin, na które jest ona odporna. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić również terapię z wykorzystaniem aminoglikozydów lub cyprofloksacyny.

Infekcja wywołaną przez Klebsiella pneumoniae jest wyleczalna. Nie jest to jednak proste. Cala trudność jest głównej mierze spowodowana faktem, że bakteria ta odporna jest na powszechnie stosowane antybiotyki. Co więcej, w celu jej całkowitej eradykacji konieczna jest długotrwała antybiotykoterapia. 

Jak widzimy Klebsiella pneumoniae może być przyczyną różnego rodzaju infekcji. Z tego powodu nie powinniśmy bagatelizować jakichkolwiek objawów i po ich zaobserwowaniu jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub internistą.  

Wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób zarezerwować z wykorzystaniem portalu LekarzeBezKolejki.pl

Bibliografia:

  1. Ozorowski, T. (2018). Klebsiella pneumoniae New Delhi – era postantybiotykowa w Polsce cz. 1. Medycyna Praktyczna. Dostępne na:  https://infekcje.mp.pl/publicystyka/188550,klebsiella-pneumoniae-new-delhi-erapostantybiotykowa-wpolsce-cz-1. (Dostęp: 12.2022).
  2. Ozorowski, T. (2018). Klebsiella pneumoniae New Delhi – era postantybiotykowa w Polsce cz. 2. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://infekcje.mp.pl/publicystyka/198462,klebsiella-pneumoniae-new-delhi-erapostantybiotykowa-wpolsce-cz-2. (Dostęp: 12.2022).
  3. Mejza, F. (2022). Zapalenie płuc: przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/65040,zapalenie-pluc. (Dostęp: 12.2022).
  4. Drabczyk, R. (2022). Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego - objawy, przyczyny, leki i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego. (Dostęp: 12.2022).
  5. Stefanowicz, E. (2021). Bakteryjne zapalenie pochwy. Medycyna Praktyczna. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy. (Dostęp: 12.2022).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów