Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Zbliżenie na bolesne kolano, z możliwą chorobą Osgooda-Schlattera.

Choroba Osgood-Schlattera – przyczyny, objawy, leczenie

Aktywność fizyczna jest w naszym życiu bardzo ważna. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na różnorodność podejmowanych aktywności oraz aktywowanie dzieci, aby wyrobić w nich zdrowy nawyk, zadbać o ich zdrowie i kondycję. Co jednak zrobić, gdy u dziecka dojdzie do przeciążenia, zacznie pojawiać się ból kolan, a z ust ortopedy usłyszymy diagnozę Choroba Osgood Schlattera? Czym jest to schorzenie i jak sobie z nim radzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Ręce dziecka trzymane przez ręce rodzica. W złączonych dłoniach widoczne serce z puzzli.

Dlaczego u dzieci w spektrum autyzmu wykonuje się badania genetyczne?

Ostatnie 20 lat przyniosło znaczny wzrost liczby przypadków dzieci, które otrzymały diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badania genetyczne pozwalają ustalić przyczynę autyzmu nawet w 1/3 przypadków, są również szansą na szybki i trafny dobór terapii i metod leczenia dopasowanych do potrzeb dziecka. Zobacz kiedy należy wykonać badania genetyczne u dziecka z ASD oraz jakie badania genetyczne wykonuje się w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku, leżą pod kołdrą obciążeniową.

Kołdra obciążeniowa – mocny, spokojny sen i mniejsze problemy zdrowotne

Czy możecie sobie wyobrazić, że przez kilka nocy z rzędu nie jesteście w stanie zasnąć, godzinami przewracając się na łóżku. Prawie natychmiast odbije się to negatywnie na zdrowiu, pogłębiając objawy wielu już istniejących dolegliwości, doprowadzając także do rozwoju nowych. Dlatego na każdym etapie swojego życia należy zadbać o właściwą, wysoką jakość snu, w czym wydatnie pomoże kołdra obciążeniowa, na którą warto zamienić tę, jakiej używaliśmy dotychczas. Nacisk jej obciążenia korzystnie wpływa na poprawę zdrowia, a badania wykazały, że można ją stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Dziewczynka w czapce zasłania usta dłonią. Nic nie mówi, co wskazuje na mutyzm.

Mutyzm – objawy, terapia

Mutyzm jest zaburzeniem mowy, które dotyczy w szczególności dzieci, ale może pojawić się również u dorosłych. Mutyzm określany jest czasem jako niechęć do mówienia. W jego przebiegu dziecko może nie mówić w ogóle lub tylko z określonymi osobami i w pewnych sytuacjach, przy zachowaniu rozumienia mowy i możliwości komunikowania się przy użyciu pisma. Przyczyny mutyzmu są różne, a jeśli schorzenie zostanie wcześnie zdiagnozowane, to terapia przynosi zazwyczaj szybkie i skuteczne rezultaty. Jakie są objawy tego zaburzenia? Do jakiego specjalisty należy się udać, aby szybko zdiagnozować mutyzm i jaką terapię podjąć?

Mężczyzna trzyma się dłonią za nadgarstek drugiej ręki.

Zespół Sudecka – objawy, diagnostyka, leczenie

Każdy uraz, schorzenie czy choroba są momentem stresującym i niełatwym dla pacjenta. Jeśli dodatkowo dzieje się coś, co utrudnia proces leczenia, sytuacja staje się trudniejsza. Takim schorzeniem, które bardzo utrudnia pacjentowi prawidłową rekonwalescencję po przebytym urazie (np. złamaniu) lub zabiegu chirurgicznym jest Zespół Sudecka. Stanowi on wyzwanie nie tylko dla pacjenta, który zmaga się z bólem oraz postępującymi objawami, ale także dla lekarza, w kontekście prawidłowego rozpoznaniu i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

zmarszczki

Jak powstrzymać proces starzenia się skóry? Skuteczne sposoby na młody wygląd.

Proces starzenia się skóry jest zjawiskiem naturalnym zachodzącym w organizmie każdego człowieka. Jest to proces ciągły tj. od pojawienia się pierwszych, jeszcze mało widocznych oznak starzenia np. zmarszczek do tych zauważalnych np. głębokie bruzdy, zwiotczenie skóry mija zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu lat. Czy da się go powstrzymać? Najnowsze badania udowadniają, iż proces starzenia skóry nie można całkowicie zatrzymać, można jednak skutecznie opóźnić zarówno jego widoczne objawy, jak i spowolnić znaczący postęp. Jak więc skutecznie opóźnić starzenie skóry?

Dłoń mężczyzny z przerośniętą blizną (bliznowcem).

Bliznowiec – przyczyny, objawy, leczenie

Ludzkie ciało posiada umiejętność gojenia ran. Oczywiście w przypadku rozległego zranienia nie jest to proces samoistny, trzeba go wspomóc odpowiednim przygotowaniem, zabezpieczeniem, a czasem nawet zszyciem. Jednak przy niewielkich ranach czy nakłuciach (np. po szczepieniach) ciało jest w stanie poradzić sobie samo z uleczeniem naskórka. W przypadku większych uszkodzeń, w procesie gojenia wytwarza się blizna (to tkanka łączna, odbudowywująca uszkodzony fragment). Czasami jednak dochodzi do zaburzenia procesu gojenia, co skutkuje wytworzeniem się bliznowca (inaczej zwanego keloidem), czyli nadmiernie rozbudowanej blizny. Kiedy iść do dermatologa oraz jak leczyć bliznowiec?

Kobieta siedzi na materacu łóżka, trzyma się za bolące kolano.

Zwichnięcie rzepki – objawy, diagnostyka, leczenie

Kontuzje w obrębie stawów kolanowych są jednymi z częściej występujących – szczególnie u osób trenujących sporty. Zdarza się, że cierpią na nie również osoby mniej aktywne fizycznie, dochodzi do nich np. podczas podejmowania spontanicznej aktywności lub wykonania nieodpowiedniego ruchu. Wśród licznych urazów może m.in. dojść do zwichnięcia rzepki. Jak w takim przypadku zareagować? Co zrobić oraz jak leczyć zwichnięcie rzepki?

Kobieta siedzi na podłodze, głowę i ręce opiera o zgięte kolana.

Oznaki niepokoju, diagnoza i leczenie

Lęk jest czymś zupełnie naturalnym. Poczucie niepokoju i strach towarzyszą ludziom od zawsze. To swoiste sygnały ostrzegawcze, które dają znać, że dzieje się coś niewłaściwego. To normalna reakcja na stresujące sytuacje. Strach i niepokój mogą działać też motywująco – dawać dodatkową energię do działania i pozwolić dzięki temu na osiągnięcie sukcesu. Jednak bywa też tak, że lęk i niepokój stają się wręcz chorobliwe. Wtedy możesz mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Co wtedy? Przeczytaj!

Zmartwiona kobieta w okularach spogląda w obiektyw. W rogu logotyp VisiMed.

Oszczędzaj swój czas i zamów kontynuację e-recepty z VisiMed!

Szybko i wygodnie, tak właśnie zamówisz e-Receptę na kontynuację leczenia za pośrednictwem aplikacji VisiMed. Oszczędzisz czas, bo nie musisz już kontaktować się telefonicznie ze swoim lekarzem, czy też osobiście przychodzić do przychodni. Lekarz wystawi e-Receptę w dogodnym dla siebie czasie, a Ty nie musisz martwić się, że otrzymany PIN zostanie przez Ciebie źle zapisany czy zrozumiany. E-Recepta pojawi się w Twojej aplikacji.