- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Badania mikrobiologiczne (posiew) – rodzaje, wskazania
Aby precyzyjnie określić rodzaj bakterii lub innych patogenów wywołujących objawy chorobowe wykonuje się różnego rodzaju badania mikrobiologicznie. Czym są badania mikrobiologiczne? Jakie są rodzaje tych badań? Czy występują określone wskazania aby je wykonać?
Czym jest badanie mikrobiologiczne – posiew?
Podstawowym badaniem niezbędnym w diagnostyce mikrobiologicznej jest posiew. To badanie podczas którego materiał biologiczny zostaje pobrany od pacjenta, określonego przedmiotu bądź powietrza, a następnie przeniesiony na odpowiednie podłoże hodowlane. Naczynie wraz z podłożem oraz naniesionym na niego wymazem umieszcza się w preferowane miejsce, gdzie zachowane są określone parametry m. in optymalna temperatura otoczenia oraz wilgotność potrzebna do prawidłowego wzrostu mikroorganizmów. Efektem posiewu są pojedyncze lub zwarte w kolonie bakterie oraz grzyby, co pozwala na ich łatwą identyfikację. Wynik końcowy może być dodatni lub ujemny. Wynik dodatni uzyskujemy wówczas, gdy po procesie wzrastania identyfikacja drobnoustroju przeszła pomyślnie i została określona jego podatność na dany lek. Wynik ujemny wskazuje na brak obecności pojedynczych bakterii lub całych kolonii po przeprowadzonym procesie inkubacji – podczas którego bakterie wzrastają.
Umów się do lekarza rodzinnego
Skąd pobierany jest materiał do badania mikrobiologicznego?
Materiał biologiczny niezbędny do wykonania badania mikrobiologicznego pobierany jest najczęściej z:
- moczu;
- gardła;
- nosa;
- ucha;
- rany;
- owrzodzenia;
- plwociny;
- worka spojówkowego;
- pochwy.
Jakie są wskazania do wykonania badania mikrobiologicznego?
Głównym wskazaniem do wykonania badania mikrobiologicznego jest podejrzenie wystąpienia ciężkiego zakażenia, w którym konieczne jest precyzyjne dobranie leczenia farmakologicznego. Innym wskazaniem jest utrzymująca się gorączka (38,4 – 39,4 st. C), której towarzyszą dreszcze, wymioty, obniżone ciśnienie oraz nieprawidłowe wyniki krwi (m.in powdyższony poziom leukocytów, kreatynina > 2 mg/dl).
Do wskazań zalicza się także:
- częste infekcje gardła;
- powiększenie węzłów chłonnych;
- nawracające problemy z zatokami;
- kaszel;
- duszności.
Rodzaje badań mikrobiologicznych
Badania mikrobiologiczne są obecnie bardzo rozwiniętą gałęzią diagnostyki wielu chorób. Wyróżnić możemy między innymi takie badania jak:
- ocena mikroskopowa;
- posiew mikrobiologiczny;
- antybiogram;
- badanie serologiczne.
Poprzez wyniki, jakie otrzymuje się po wykonaniu danego badania, lekarz rodzinny lub specjalista danej dziedziny może precyzyjnie dobrać leczenie. Dzięki temu uniknąć można stosowania wielu leków, których spektrum działania jest szerokie i do końca nie wiadomo czy zadziała na aktualnie atakujący nas patogen. Wyniki badania pozwolą na precyzyjnie dobranie antybiotyku lub innego leku, który da pozytywne wyniki leczenia – gdyż zadziała bezpośrednio na określony mikroorganizm.
Dlaczego warto wykonywać badania mikrobiologiczne?
Zgłaszając się do lekarza rodzinnego, często możemy spotkać się z sytuacją, gdzie otrzymamy skierowanie na określone badania mikrobiologiczne. Dzięki temu wynik będzie jednoznacznie określał patogen, który wywołał daną jednostkę chorobową, a leki będą dobrane tak precyzyjnie jak to tylko możliwe. Badania mikrobiologiczne są niesłychanie ważnym elementem diagnostyki zarówno w szpitalach jak i innych placówkach medycznych. Przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie oraz utrzymująca się podwyższona temperatura ciała powinny skłonić nas do wizyty u lekarza rodzinnego, aby zastosować leczenie poprawiające komfort naszego życia. Nie zwlekajmy z wykonywaniem badań. Dzięki temu odpowiednio dobrane leki pozwolą szybko wrócić do zdrowia!
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.