Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Badanie kału na pasożyty

Badanie kału na pasożyty to prosta i przydatna metoda diagnostyczna, stosowana w przypadku problemów z przewodem pokarmowym. Jednym z głównych wskazań do jego wykonania jest podejrzenie zakażenia pasożytami. Organizmy te są powodem wielu chorób, a ich obecność skutkuje wieloma nieprzyjemnymi objawami. Jak przygotować się do badania kału na pasożyty i kiedy należy je wykonać?

Pojemnik do pobrania próbki kału do badania.

Jak wygląda badanie kału na pasożyty?

Testy przeprowadzane są przez laboratoria analityczne z próbek kału pacjenta. Polegają one na stwierdzeniu obecności oraz określeniu ilości ewentualnych pasożytów w układzie pokarmowym. Analityk ogląda próbki pod mikroskopem, poszukując śladów obecności pasożytów, takich jak jaja, cysty, formy dojrzałe lub całe organizmy. Oprócz tego oceniany jest także wygląd i konsystencja próbki – elementami, które powinny wzbudzić czujność jest śluz i krew.

By badanie było bardziej wiarygodne, powtarza się je zazwyczaj trzykrotnie, w odstępach 24 - godzinnych. Wyjątkiem jest sytuacja podejrzenia lambliozy u chorego, gdzie wykonuje się 6 powtórzeń w ciągu 14 dni.

W przypadku podejrzenia owsicy, wykonuje się dodatkowo wymaz z okolic odbytu za pomocą specjalnej taśmy.

Umów się do lekarza rodzinnego

Badanie kału na pasożyty – co wykrywa?

Do pasożytów najczęściej stwierdzanych u ludzi zalicza się:

  • owsik,
  • tasiemiec,
  • motylica wątrobowa,
  • giardia,
  • tęgoryjec.

Są one odpowiedzialne za wiele chorób układu pokarmowego. Pozostawione bez bez odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Kiedy wykonać badanie kału na pasożyty?

Jeżeli obserwujesz u siebie takie objawy jak:

  • świąd, pokrzywka,
  • biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha,
  • zmęczenie, rozdrażnienie, osłabienie,
  • inne – suchy kaszel, utrzymująca się gorączka,

udaj się na wizytę u lekarza rodzinnego. Oceni, czy obawy są słuszne i skieruje na odpowiednie badania.

Badanie kału należy wykonać także wtedy, gdy u jednego z domowników stwierdzono zakażenie pasożytnicze, a także u każdego kto wraca z wakacji w egzotycznych krajach. Jeżeli wybierasz się do krajów tropikalnych, porozmawiaj z lekarzem medycyny podróży, który udzieli Ci ważnych informacji na temat lokalnych chorób.

Na portalu LekarzeBezKolejki.pl możesz wygodnie zaplanować wizytę u wybranego specjalisty bez wychodzenia z domu.

Jak przygotować się do badania

Każde laboratorium ma swoje wewnętrzne wytyczne, dotyczące sposobu pobrania i dostarczenia próbki, niemniej wszystkie mają pewne wspólne punkty:

  1. Stolec należy oddać do zdezynfekowanego, plastikowego pojemnika lub basenu. Pobieranie próbki z muszli może skutkować wynikiem fałszywie dodatnim.
  2. Kał w ilości ok. 10 g (2 orzechy włoskie) należy przenieść do specjalnego pojemnika plastikowego zaopatrzonego w szpatułkę, pobierając stolec z kilku miejsc. Pojemnik należy opisać (data, godzina, imię, nazwisko) oraz umieścić w przezroczystym worku strunowym.
  3. Podejrzane ciała, które mogą być elementami pasożyta, można umieścić w osobnym pojemniku zanurzając je w soli fizjologicznej.
  4. Tak przygotowaną próbkę należy dostarczyć niezwłocznie (nie później niż 24 godziny po pobraniu) do laboratorium. Przeważnie wykonuje się 3 takie próbki w odstępach zleconych przez lekarza lub laboratorium.
  5. Wymaz z okolic odbytu przy pomocy specjalnej taśmy, wykonywany w przypadku podejrzenia owsicy, należy wykonać rano, przed podjęciem jakichkolwiek czynności higienicznych.

Przed pobraniem próbki należy także pamiętać o tym, by przekazać wcześniej informację o zażywanych lekach, ponieważ niektóre z nich mogą zaburzyć wynik badania. Przeciwwskazane jest przyjmowanie jakichkolwiek leków przeciwpasożytniczych przed wykonaniem badania, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej.

Badanie kału na pasożyty – wyniki i interpretacja

Niestety, negatywny wynik badania kału na pasożyty nie wyklucza w pełni obecności robaków. Niektóre z nich mogą pojawiać się okresowo, dlatego konieczne może być powtórzenie badania po kilku tygodniach.

Wynik pozytywny to zdecydowany sygnał, by wdrożyć leczenie. Domownicy chorego powinni również zostać objęci diagnostyką. Wszyscy powinni zwracać większą uwagę na kwestie higieny, by nie dopuścić do przeniesienia pasożytów na innych.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka

Więcej artykułów