Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Macica dwurożna a ciąża. Jaki wpływ na przebiec ciąży ma ta wada budowy macicy?

Nieprawidłowości w budowie oraz choroby narządów rodnych kobiet mogą być przyczyną niepłodności lub trudności z donoszeniem ciąży. Często są niełatwe do wykrycia, zwłaszcza gdy nie towarzyszą im żadne dolegliwości. Jedną z rzadkich, aczkolwiek poważniejszych wad macicy jest tak zwana macica dwurożna. Czym jest i jaki ma wpływ na ciążę?

Kobieta trzyma się za podbrzusze, cierpi na dolegliwości ze strony układu rozrodczego.

Czym jest macica dwurożna?

Macica dwurożna to rodzaj wady wrodzonej powstającej już podczas rozwoju zarodka (w embriogenezie), wskutek nieprawidłowego połączenia się przewodów paramezonerkowych. Powstaje wówczas macica w kształcie serca, posiadająca dwie jamy, zamiast jednej. Anomalia ta występuje bardzo rzadko i zdarza się, że jest wykrywana stosunkowo późno.

Umów się do ginekologa

Objawy świadczące o macicy dwurożnej

Macica dwurożna zaliczana jest do wad wrodzonych. Rzadko powoduje zauważalne objawy co sprawia, że jest trudna do wykrycia. Wiele kobiet dowiaduje się o problemie po wielu latach, najczęściej podczas starań o dziecko lub po kilkukrotnych poronieniach. Jest to kolejny dowód na to, jak bardzo ważne są okresowe badania ginekologiczne, zwłaszcza w okresie poprzedzającym zajście w ciążę. Dolegliwości jakie występują u kobiet z dwurożną macicą to najczęściej:

  • nieregularne krwawienia z pochwy,
  • bolesne miesiączki,
  • dyskomfort w jamie brzusznej,
  • ból podczas stosunku,
  • częste poronienia.

Niektóre z powyższych objawów (np. ból podczas menstruacji) towarzyszą regularnie wielu kobietom, przez co mogą być bagatelizowane. Pamiętajmy, że warto rozmawiać o wszelkich nieprawidłowościach ze specjalistą, zaś profilaktyka i regularne wizyty kontrolne u ginekologa są kluczem do szybkiej diagnostyki i skutecznego leczenia.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Macica dwurożna a ciąża

Macica dwurożna prawdopodobnie nie wpływa na płodność. Wiele badań wykazało, że wada ta nie zmniejsza szans na zajście w ciążę, jednak może stanowić przeszkodę w jej donoszeniu. 

Macica dwurożna zwiększa ryzyko poronienia (zwłaszcza zaawansowanej ciąży) oraz wczesnego porodu. Przyczyną mogą być nieregularne skurcze oraz zmniejszona pojemność macicy. Częstość występowania poronień u kobiet z wadami macicy wynosi od 1,8% do około 37%.

Ponadto dzieci urodzone przez kobiety z dwurożną macicą są obarczone nawet czterokrotnie większym ryzykiem rozwoju wad wrodzonych. Ze względu na mniejszą przestrzeń do poruszania się, dziecko może doświadczyć wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu.

Każda ciąża kobiety z macicą dwurożną jest traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka, dlatego lekarz prowadzący – ginekolog, uważnie monitoruje jej przebieg. Ponadto często wykonywane są badania sprawdzające pozycję i ułożenie dziecka w macicy.

Macica dwurożna może również wykluczać naturalny poród i stanowić wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Okazuje się, że w przypadku macicy dwurożnej częściej obserwuje się ułożenie pośladkowe, które stanowi poważne zagrożenie i wyklucza przyjście noworodka na świat drogami natury.

Macica dwurożna – diagnostyka

Nieprawidłowości w budowie macicy, między innymi macicę dwurożną wykrywa się za pomocą badań obrazowych, takich jak:

W przypadku podejrzenia towarzyszących anomalii ze strony układu moczowego, lekarz może zdecydować o poszerzeniu diagnostyki.

Macica dwurożna – leczenie

W przypadku braku problemów z zajściem w ciążę oraz u kobiet, które nie miały problemów z donoszeniem ciąży interwencja chirurgiczna nie jest wskazana.

U kobiet z historią nawracających poronień, u których nie stwierdzono innych problemów z niepłodnością można przeprowadzić wykonanie zabiegu laparoskopii zwany metroplastyką Strassmana. W większości przypadków umożliwia donoszenie ciąży i urodzenie dziecka, jednak powodzenie zabiegu w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania wady. Jeśli istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wad rozwojowych płodu u kobiet z dwurożną macicą, taki zabieg wykonywany jest przed planowanym zajściem w ciążę.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów