Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wapń całkowity – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Oznaczenie poziomu wapnia całkowitego we krwi umożliwia lekarzom podstawową ocenę zdrowia pacjenta, monitorowanie przebiegu wielu chorób, a także szybkie postawienie właściwej diagnozy. Za co odpowiada wapń w naszym organizmie? Kiedy powinno się wykonać oznaczenie wapnia całkowitego we krwi? Jak przygotować się do badania?

Symbol wapnia (Ca), wokół niego produkty spożywcze, które są źródłem wapnia w diecie.

Za co odpowiada wapń w naszym organizmie?

Wapń to pierwiastek, który ma duże znaczenie dla naszego organizmu. Jest on podstawowym budulcem kości oraz zębów. Bierze także udział w wielu procesach fizjologicznych, takich jak krzepnięcie krwi, skurcze i ruchy mięśni. Co więcej, wapń warunkuje prawidłową pracę serca czy przekazywanie impulsów nerwowych.  

Właściwy poziom wapnia we krwi regulowany jest przez parathormon, witaminę D oraz kalcytoninę. Wapń może występować w formie związanej z albuminą bądź w formie wolnej, która wykazuje aktywność biologiczną.

Umów się do lekarza rodzinnego

Kto powinien wykonać oznaczenie wapnia całkowitego we krwi?

Badanie wapnia całkowitego we krwi najczęściej zleca lekarz rodzinny lub lekarz pierwszego kontaktu w formie pakietu badań profilaktycznych, bądź specjalista monitorujący przebieg choroby.

Oznaczanie stężenia wapnia całkowitego we krwi powinno się wykonywać co dwa lata u pacjentów w wieku powyżej 50. roku życia. Takie badanie może szybko zidentyfikować u pacjentów osteoporozę i umożliwić jak najszybsze rozpoczęcie ich leczenia. Dodatkowo, badanie poziomu wapnia całkowitego we krwi często wykonuje się u pacjentów, którzy cierpią na choroby i zaburzenia związane z nieprawidłowym wzrostem, przewlekłą chorobę nerek czy ostre zapalenie trzustki. Częste złamania kości, bóle kości czy częściowe lub całkowite usunięcie tarczycy, w przebiegu różnych ziarniniaków i nowotworów są także czynnikami, które wymagają częstego wykonywania badania. 

Pamiętaj, że wizytę u dowolnego specjalisty z łatwością i bez wychodzenia z domu możesz zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jak wykonuje się badanie wapnia całkowitego?

Oznaczenie poziomu wapnia całkowitego wykonuje się na czczo, co oznacza, że jeżeli na badanie udajemy się rano, to ostatni posiłek powinien zostać spożyty najpóźniej o godzinie 18:00 dnia poprzedniego. Materiał do badania pobierany jest z żyły.

Jakie są normy wapnia całkowitego we krwi?

Wartości referencyjne poziomu wapnia całkowitego we krwi wynoszą 2.25–2.75 mmol/l (9–11 mg/dl) lub <5 mmol/24 h (200 mg/24 h)

Należy jednak pamiętać, że w zależności od laboratorium, metody oznaczania oraz sprzętu użytego do wykonania badania, wartości referencyjne dla wapnia całkowitego we krwi mogą się różnić. Należy więc dokładnie przeczytać otrzymany wynik i porównać go z wartościami, które zostaną podane przez laboratorium. 

Warto także pamiętać, aby przez co najmniej 12 godzin przed wykonaniem badania nie przyjmować leków lub suplementów diety zawierających wapń, ponieważ może to fałszywie zawyżyć wynik leku.

Przyczyny niedoboru i nadmiaru wapnia całkowitego we krwi

Nadmiar wapnia we krwi nazywany jest hiperkalcemią, natomiast jego niedostateczna ilość we krwi to hipokalcemia. Oba te stany mogą przynieść bardzo negatywne skutki dla naszego organizmu – nawet stan zagrożenia życia. 

W przypadku hiperkalcemii, najczęstszą przyczyną są m.in.:

  • choroba nowotworowa (np. płuc, piersi, trzustki, nerki czy prostaty), 
  • pierwotna nadczynność przytarczyc, 
  • nadczynność tarczycy,
  • choroba Addisona
  • rodzinna hipokalciuryczna hiperkalcemia,
  • sarkoidoza,
  • nadmierna podaż witaminy A lub D (przedawkowanie), 
  • choroby nerek, 
  • dializoterapia,
  • unieruchomienie,
  • wzmożone zażywanie lub spożycie wapnia wraz z dwuwęglanami (pacjenci zażywający preparaty zawierające wapń lub spożywający duże ilości nabiału - zespół “milk–alkali”),
  • zażywanie diuretyków tiazydowych lub teofiliny,
  • długotrwałe unieruchomienie (mobilizacja wapnia z kości). 

Hipokalcemia występuje natomiast najczęściej w przebiegu m.in.:

  • niedoczynności przytarczyc, 
  • rzekomej niedoczynności przytarczyc (oporność na PTH),
  • nadczynność nadnerczy,
  • niedoboru magnezu
  • niedoboru witaminy D lub zaburzenia jego metabolizmu,
  • chorobach nerek (m.in. przewlekłej niewydolności nerek, zespołu nerczycowego),
  • zaburzeń wchłaniania (np. celiakia), 
  • marskości wątroby
  • ostrego zapalenia trzustki, 
  • osteoblastycznych przerzutów nowotworowych do kości, 
  • w przypadku przyjmowania następujących leków: glikokortykoidów, furosemidu, leków przeciwpadaczkowych (fenytoina, fenobarbital, prymidon, karbamazepina),
  • spożywania niedostatecznej ilości wapnia z pokarmami.

Jakie są objawy hiperkalcemii?

W zależności od nasilenia hiperkalcemii, objawy mogą się bardzo różnić. W przypadku łagodnej hiperkalcemii (<3.0 mmol/l) objawy najczęściej nie są zauważalne. Natomiast w przebiegu umiarkowanej, ciężkiej lub szybko narastającej hiperkalcemii najczęściej występującymi symptomami są:

W przypadku znacznej hiperkalcemii, czyli tzw. przełomu hiperkalcemicznego (około >3.75 mmol/l) pojawić się mogą m.in. nudności, wymioty, ból brzucha, zaburzenia świadomości, zaburzenia rytmu serca, wielomocz oraz odwodnienie.

Jakie są objawy hipokalcemii?

Najbardziej charakterystycznym objawem hipokalcemii jest tężyczka lub równoważnik tężyczkowy. W przebiegu tężyczki pacjent może odczuwać m.in. drętwienie i symetryczne kurcze toniczne mięśni rąk (tzw. „ręka położnika”), a także przedramion i ramion, twarzy (skurcz powiek, „usta karpia”), klatki piersiowej i kończyn dolnych (ustawienie końsko-szpotawe). Drętwienie następuje z zachowaniem świadomości pacjenta.

Równoważniki tężyczki charakteryzują się np. skurczem powiek, mięśni krtani, oskrzeli (napad astmy), tętnic wieńcowych (dławica piersiowa), brzusznych (ból brzucha), obwodowych (rzekomy objaw Raynauda) lub mózgowych (napad migreny, chwilowa utrata świadomości). Dodatkowo pacjenci mogą się skarżyć na światłowstręt, a także podwójne widzenie.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka

Więcej artykułów