Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Badanie anty-TG – normy, wskazania, przygotowanie

2021-12-03 15:53
Lekarka trzyma w dłoni model tarczycy, wskazuje na jeden jej obszar.

Badanie anty-TG, czyli oznaczanie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie, to powszechnie zlecane badanie, które służy zarówno do monitorowania stanu zdrowia pacjenta, jak i do diagnostyki wielu schorzeń tarczycy. Czym są tyreoglobulina i anty-TG? Jakie są wskazania do oznaczania poziomu anty-TG? Co może oznaczać podwyższony wynik badania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Co to jest tyreoglobulina i anty-TG?

Tyreoglobulina jest glikoproteiną, która jest produkowana przez tarczycę, a dokładniej przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Białko to pełni bardzo istotną rolę w naszym organizmie – jest odpowiedzialne za syntezę i przechowywanie hormonów tarczycy, czyli trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Tyreoglobulina produkowana jest zarówno przez zdrowe, jak i chore komórki tarczycy, przez co służy jako marker chorób nowotworowych tarczycy. 

Anty-TG to przeciwciała skierowane przeciw tyreoglobulinie. Wytwarzane są w przebiegu chorób autoimmunologicznych, m.in. chorobie Hashimoto, chorobie Gravesa-Basedova, reumatodialnym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatym czy niedokrwistości złośliwej.

Umów się do endokrynologa

W jakim celu wykonywane jest badanie anty-TG?

Badanie anty-TG, czyli badanie wykrywające obecność przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie, służy do diagnostyki niektórych chorób, m.in. choroby Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Jest to badanie często zlecane przez endokrynologa, dzięki któremu można potwierdzić występowanie choroby. Innym badaniem, które jest konieczne w procesie rozpoznania choroby Hashimoto jest oznaczenie przeciwciał przeciwko peroksydazie anty-TPO

Pamiętaj, że na wizytę u dowolnego specjalisty z łatwością i bez wychodzenia z domu umówisz się za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl

Jak wykonuje się badanie anty-TG?

Na badanie oznaczenia stężenia anty-TG należy udać się na czczo. Materiał do badania pobierany jest z krwi żylnej. Przed badaniem warto unikać wszelkich stresowych sytuacji, a także należy powstrzymać się przed wykonywaniem intensywnego wysiłku fizycznego. Warto pamiętać o tym, aby przed badaniem oznaczania przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie przez co najmniej 12 godzin nie przyjmować preparatów zawierających w swoim składzie biotynę – może ona zafałszować wyniki.

Badanie TG – jakie są wartości referencyjne?

Prawidłowy poziom przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie we krwi nie powinien przekraczać 100 IU (jednostek międzynarodowych)/ml. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w zależności od laboratorium i użytego sprzętu wartości te mogą się różnić, należy więc dokładnie obejrzeć otrzymany wynik i porównać go z wartościami referencyjnymi, podanymi przez laboratorium.

Co oznacza podwyższony poziom anty-TG?

Podwyższone stężenie przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie obserwuje się w przypadku występowania przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (Choroba Hashimoto) lub w przebiegu choroby Gravesa i Basedova. 

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Jest to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy – w organizmie powstają przeciwciała skierowane przeciwko własnej tarczycy. Nazwa choroby wzięła się od nazwiska lekarza, który jako pierwszy, w 1912 roku, opisał przypadki tego schorzenia. Choroba Hashimoto jest chorobą przewlekłą i prowadzi do niebolesnego, ciągłego niszczenia tarczycy, co w konsekwencji prowadzi do redukcji produkowanych hormonów tarczycy we krwi. 

Najczęściej obserwowanymi objawami choroby są:

Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Występuje zarówno u starszych, jak i młodszych ludzi. Bardzo często współistnieje z innymi autoimmunologicznymi chorobami, np. z cukrzycą typu I, reumatoidalnym zapaleniem stawów, bielactwem czy celiakią.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów