- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Triglicerydy – badanie, normy, wskazania, przygotowanie
Z hasłem “triglicerydy (trójglicerydy)” najczęściej można się spotkać w trakcie rutynowych badań krwi, gdyż należą one do profilu lipidowego, czyli podstawowego wskaźnika pomagającego w ocenie ryzyka chorób wieńcowych. Stężenie triglicerydów obrazuje prawidłowe funkcjonowanie m.in. wątroby oraz często jest wyznacznikiem jakości stosowanej diety. Odpowiednia ilość trójglicerydów jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dużym problemem zdrowotnym staje się ich zbyt wysoki poziom. Jak się od tego uchronić? W jaki sposób i kiedy należy badać poziom triglicerydów?
Czym są triglicerydy?
Triglicerydy, inaczej zwane trójglicerydami (w skrócie – TG), są to związki chemiczne stanowiące składnik tłuszczów. Składają się z kwasów tłuszczowych i glicerolu, a dla organizmu stanowią źródło energii. Są produkowane przez wątrobę, ale także dostarczane z pożywieniem. Ich prawidłowa ilość warunkuje wytwarzanie energii. Jeśli jednak zostaną dostarczone w zbyt dużej ilości, to nadmiar zostanie zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej, jako zapas na wypadek niedoboru.
Umów się do lekarza rodzinnego
Kiedy wykonuje się badanie triglicerydów?
Badanie poziomu trójglicerydów jest kontrolowane podczas analizy profilu lipidowego, czyli ogólnego badania gospodarki lipidowej. Lipidogram określa stężenie nie tylko trójglicerydów, ale także cholesterolu całkowitego, HDL i LDL. Badania te stanowią podstawowy zestaw w trakcie kontrolnego badania krwi.
Głównym wskazaniem do wykonania badania poziomu trójglicerydów jest obciążenie czynnikami ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz kontrola rozwoju miażdżycy, otyłości, cukrzycy oraz zapobieganie innym powikłaniom sercowo-naczyniowym. Określenie poziomu triglicerydów jest istotne również w przypadku:
- kontroli skuteczności leczenia zbyt wysokiego poziomu trójglicerydów,
- podejrzenia obecności niektórych schorzeń, takich jak zapalenie trzustki, niedoczynność tarczycy czy niewydolność nerek (odnotowuje się w ich przebiegu hipertriglicerydemię, czyli znaczne podwyższenie poziomu triglicerydów we krwi).
Triglicerydy – norma
U pacjentów zdrowych, u których nie występują choroby współistniejące, zazwyczaj poziom trójglicerydów nie przekracza 100 mg/dl. W przypadku pojawienia się czynników obciążających, takich jak: otyłość brzuszna, nadwaga, mała aktywność fizyczna, cukrzyca typu 2 czy nieprawidłowa dieta – stężenie może wahać się w granicach 150-199 mg/dl, co stanowi wskazanie do konsultacji u internisty lub lekarza rodzinnego. Wczesne wychwycenie problemu jest bardzo istotne i ma na celu wdrożenie profilaktyki chorób metabolicznych.
Korzystając z witryny LekarzeBezKolejki.pl umówisz się na konsultację lekarską bez konieczności wychodzenia z domu.
Zbyt wysoki poziom trójglicerydów
Najczęstszą przyczyną wysokiego poziomu trójglicerydów jest nieprawidłowa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej lub jej zbyt mała ilość, cukrzyca typu 2, palenie papierosów, niedoczynność tarczycy oraz choroby nerek. Należy wówczas we współpracy z lekarzem podjąć kroki mające na celu unormowanie stężenia triglicerydów we krwi.
Zbyt niski poziom trójglicerydów
Stężenie trójglicerydów poniżej normy również nie jest korzystne i może wskazywać na zaburzenia wchłanialności z przewodu pokarmowego, niedożywienie, nadczynność tarczycy, osłabienie lub wyniszczenie organizmu (w przebiegu choroby nowotworowej). Ten stan także kwalifikuje się do wizyty u specjalisty.
Przygotowanie do badania poziomu triglicerydów
Badanie trójglicerydów wraz z całym profilem lipidowym (lipidogramem), odbywa się w taki sposób, jak standardowe badanie krwi. Kilka dni przed badaniem należy unikać alkoholu i smażonych potraw ciężkostrawnych, równocześnie zachowując standardowy, regularny dla nas sposób odżywiania. Na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo (nawet 14-16 godzin po ostatnim posiłku). Warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, gdyż niektóre mogą mieć wpływ na wynik badania.
Jak obniżyć poziom triglicerydów?
Podstawowym sposobem obniżenia zbyt wysokiego stężenia triglicerydów jest zmiana nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna.
Odpowiednio dobrana dieta (sposób odżywiania) stanowi fundament zdrowego stylu życia. Często korzystnym rozwiązaniem jest konsultacja z dietetykiem, który wyjaśni, które produkty żywieniowe wspomogą, a które zaburzą proces obniżania triglicerydów we krwi.
Wśród najważniejszych zasad zdrowego stylu życia wymienić należy:
- ograniczenie cukrów prostych i tłuszczów,
- zrezygnowanie z używek (alkohol, papierosy),
- prawidłowe nawadnianie się,
- regularną aktywność fizyczną,
- zrezygnowanie z produktów przetworzonych lub smażonych na głębokim oleju.
W przypadku braku zauważalnej poprawy, lekarz może zalecić farmakologiczną metodę obniżenia trójglicerydów.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.