- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Proteinogram – badanie ilości białka w surowicy krwi
Ludzki organizm w znacznej części zbudowany jest z białek, spośród których wiele jest produkowanych i uwalnianych do krwi. W zależności od stanu naszego organizmu, zawartość poszczególnych protein w surowicy może ulec zmianie. Jednym z badań pozwalających określić te proporcje jest proteinogram. Czym dokładnie jest to oznaczenie, jak ono przebiega i kiedy się je wykonuje?
Czym jest proteinogram?
Proteinogram to badanie przesiewowe, dające możliwość oceny stężenia oraz procentowego udziału poszczególnych grup białek osocza w ogólnej puli białek. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości, związanych z zaburzeniami ilości protein krwi lub obecności dodatkowej frakcji, co jest niezwykle pomocne w diagnostyce wielu schorzeń.
Proteinogram to analiza białek surowicy krwi za pomocą elektroforezy, polegająca na ich rozdziale na frakcje o różnych właściwościach fizycznych. Podczas analizy białka poruszają się w polu elektrycznym w specjalnym nośniku, jakim jest zazwyczaj płytka żelowa. W zależności od wielkości i innych właściwości fizycznych białek, jedne przemieszczają się szybciej, zaś inne wolniej. W rezultacie układają się w paski o odmiennej grubości, zlokalizowane w różnych odległościach od punktu wyjściowego. Na tej podstawie następuje rozdział białek osocza na 6 grup:
- albuminy,
- alfa1-globuliny,
- alfa2-globuliny,
- beta1-globuliny,
- beta2-globuliny,
- gamma-globuliny.
Po rozdziale otrzymany wynik porównuje się z prawidłowym wzorem prążków i stwierdza się, czy w osoczu osoby badanej występują zaburzenia w ilości oraz zawartości białek, co jest punktem wyjścia dla dalszej diagnostyki.
Umów się do lekarza rodzinnego
Kiedy zlecane jest badanie proteinogramu?
Badanie proteinogramu jest wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób, przebiegających ze zmianą ilości białek osocza. Wykonywane jest w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku białka całkowitego, które należy do podstawowych oznaczeń, służących ocenie ogólnego stanu zdrowia. Wskazaniami do wykonania proteinogramu są między innymi:
- choroby nowotworowe,
- choroby rozrostowe krwi, szczególnie szpiczak mnogi, przewlekłe białaczki,
- choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń czy RZS,
- stany zapalne, nawracające infekcje,
- choroby wątroby (marskość, toksyczne uszkodzenie wątroby),
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- gruźlica, malaria,
- białkomocz.
Jak przygotować się do badania proteinogramu?
Na wykonanie proteinogramu skierować może lekarz pierwszego kontaktu, w przeciwnym razie, badanie jest pełnopłatne. W uzasadnionych przypadkach, o wykonaniu oznaczenia decyduje lekarz specjalista, na przykład onkolog czy hematolog.
Materiałem pobieranym do badania jest najczęściej krew żylna, ale może to być również płyn mózgowo-rdzeniowy a także mocz. Na takie badanie należy zgłosić się na czczo, czyli co najmniej 8 godzin po ostatnim posiłku. Istotne jest także, aby 2-3 dni przed badaniem zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Próbkę do badania należy oddać przed ewentualnym przyjęciem leków, jednak decyzję o opóźnieniu przyjęcia dawki należy ustalić z lekarzem.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jak interpretować wyniki proteinogramu?
Jak już wspomniano, wyniki badań proteinogramu pokazują procentowy udział poszczególnych frakcji białkowych w osoczu. Wynik badania powinien zawsze zostać oceniony przez lekarza, który zlecił badanie. Wartości podawane są w procentach oraz w gramach na litr (g/l). Normy dla poszczególnych frakcji dla osoby dorosłej wynoszą odpowiednio:
- albuminy – 52,1-65,1% zawartości białek osocza (31,2-52,1 g/l);
- alfa1-globuliny – 1-3% (0,6-2,4 g/l);
- alfa2-globuliny – 9,5-14,4% (5,7-11,5 g/l);
- beta1-globuliny – 6-10% (3,6-7,8 g/l);
- beta2-globuliny – 2,6-5,8% (1,6-4,6 g/l);
- gamma-globuliny – 10,7-20,3% (6,4-16,2 g/l).
Znaczne odstępstwa od normy mogą świadczyć o stanach patologicznych. Niskie stężenie albumin, alfa2-globulin oraz beta-globulin może występować w:
- stanach niedożywienia, związanych z zaburzeniami trawienia, wchłaniania lub nieodpowiednią dietą,
- sytuacji utraty białek przez nerki,
- stanach zmniejszonej syntezy białek w wątrobie, związanej z uszkodzeniem lub niewydolnością wątroby,
- niedokrwistości hemolitycznej,
- przewlekłych infekcjach,
- nadczynności tarczycy,
- leczeniu sterydami.
Obniżony poziom alfa1-globulin występuje w:
- ostrych stanach zapalnych,
- fizjologicznie w czasie ciąży,
- wrodzonym niedoborze alfa1-antytrypsyny.
Wzrost stężenie beta-globulin może świadczyć o:
- niedoborze żelaza,
- marskości wątroby,
- szpiczaku mnogim.
Wysokie stężenie gamma-globulin może być związane z:
- infekcjami,
- nowotworami,
- AIDS,
- chorobami autoimmunologicznymi.
Pamiętaj, że osobą kompetentną do oceny wyników badań jest lekarz prowadzący. Na ich podstawie może on rozszerzyć diagnostykę oraz zaplanować odpowiednie leczenie.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.