Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Biały szum nie tylko dla niemowląt?

Biały szum nie tylko dla niemowląt? Dlaczego biały szum ułatwia zasypianie i poprawia koncentrację?

Biały szum to określenie, z którym najczęściej spotykają się młodzi rodzice. Głównie dotyczy ono problemów z zasypianiem u niemowlęcia, które pojawiają się niedługo po przyjściu dziecka na świat. Biały szum jest przekazywanym od pokoleń sposobem na usypianie oraz uspokojenie maluszków. Czym jest biały szum? Czy rzeczywiście tak skutecznie wpływa na sen oraz koncentrację? Czy korzyści płynące ze stosowania białego szumu mogą dotyczyć także osób dorosłych?

Ból zęba – jakie mogą być przyczyny?

Ból zęba – jakie mogą być przyczyny? Domowe sposoby na ból zęba

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwy potrafi być ból zęba. W nocy nie pozwala zasnąć, a w dzień uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Warto więc jak najszybciej udać się do specjalisty, aby poznać przyczynę bólu i pozbyć się go. Czasem jednak na wizytę u stomatologa trzeba poczekać nawet kilka dni, więc do tego czasu musimy radzić sobie sami. Jakie domowe sposoby pomogą nam uśmierzyć ból zęba? Co może być przyczyną pojawienia się bólu zęba?

Uszkodzenie łąkotki – przyczyny, leczenie, objawy

Uszkodzenie łąkotki – przyczyny, leczenie, objawy. Czy uszkodzenie łąkotki boli?

Uprawianie aktywności fizycznej jest wskazane każdemu i w każdym wieku. Dbanie o kondycję jest niezwykle ważne, ale w celu uniknięcia kontuzji, równie istotne jest, aby dobrać dla siebie najbardziej odpowiednią formę aktywności i pracować nad poprawną techniką wykonywania ćwiczeń. Trudny i wymagający sport wybrany dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem, może zaowocować poważnymi problemami zdrowotnymi. Jednym ze stawów, który często ulega kontuzji podczas aktywności fizycznej jest staw kolanowy. Jego uraz może być związany m.in. z uszkodzeniem łąkotki.

Rak jajnika

Rak jajnika – przyczyny, objawy, leczenie. Jakie rokowania przy raku jajnika?

W obecnych czasach nowotwór jest coraz częściej diagnozowaną chorobą. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Jest to bardzo poważna choroba, która zazwyczaj rozwija się podstępnie – bezobjawowo, aby dać o sobie znać dopiero w późniejszych, zaawansowanych stadiach. Takim podstępnym nowotworem jest m.in. rak jajnika. Jakie mogą być przyczyny występowania tej choroby? W jaki sposób przebiega leczenie raka jajnika oraz jakie są rokowania tego nowotworu?

Syndrom sztokholmski

Syndrom sztokholmski – czym jest? Jak uwolnić się od syndromu sztokholmskiego?

Traumatyczne przeżycia każdorazowo niosą za sobą ryzyko poważnych i długotrwałych konsekwencji. Choć często sprawca zostaje ukarany za swe czyny, ślad jaki wywarł na psychice ofiary może pozostać z nią przez wiele lat. Zdarza się, iż osoba poszkodowana nie tylko przestaje nienawidzić swojego kata, ale wręcz żywi ku niemu pozytywne uczucia i usprawiedliwia jego karygodne postępowanie. Czym dokładnie jest syndrom sztokholmski? W jakich sytuacjach może wystąpić? Jak się od niego uwolnić? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Pierwsza miesiączka – najważniejsze informacje o cyklu menstruacyjnym

Pierwsza miesiączka, brak miesiączki, spóźniający się okres – najważniejsze informacje o cyklu menstruacyjnym

Miesiączka towarzyszy kobietom przez długi okres życia. Jest najważniejszym elementem dojrzewania płciowego u dziewcząt, dlatego ważną rolę odgrywa tutaj edukacja, która wyjaśnia kwestie związane z cyklem miesiączkowym i zmianami jakie zachodzą w organizmie. Czy brak miesiączki to zawsze oznaka ciąży? Czy wahania masy ciała mogą mieć wpływ na krwawienia miesiączkowe?

Niedoczynność tarczycy a dieta

Niedoczynność tarczycy a dieta. Co warto jeść, a czego unikać przy niedoczynności?

Choroby tarczycy to jedne z najczęściej występujących schorzeń dzisiejszych czasów. Jedną z nich jest niedoczynność tego niewielkiego, ale jakże istotnego narządu. Choroba ta występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jedną ze składowych części leczenia jest odpowiednie żywienie. Jak powinna wyglądać dieta w niedoczynności tarczycy? Co warto jeść chorując na niedoczynność tarczycy? Jakie produkty są zalecane, a jakich należy unikać?

Ciśnienie krwi – normy

Ciśnienie krwi – normy. Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Zdrowy organizm opiera się na prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich jego układów. Jednym z nich jest układ krwionośny, który pompuje krew i napędza wszystkie komórki do działania poprzez dostarczanie niezbędnych składników transportowanych wraz z krwią. Prawidłowe działanie tego układu jest więc niezwykle ważne. Jednym z podstawowych, rutynowych badań kontrolnych jest pomiar ciśnienia krwi. Jakie są jego prawidłowe norm tego pomiaru? W jaki sposób mierzyć samodzielnie ciśnienie krwi? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – czy należy się niepokoić?

W obecnych czasach wiele mówi się o nadciśnieniu tętniczym. Na schorzenie to składają się dwie wartości: ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Czy nieprawidłowa wartość jedynie ciśnienia rozkurczowego podczas pomiarów powinna niepokoić? Jakie są przyczyny pojawienia się wysokiego ciśnienia rozkurczowego krwi i czy mamy wpływ na jego występowanie? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Cukrzyca – objawy skórne. Jak je rozpoznać wcześnie?

Cukrzyca – objawy skórne. Jak je rozpoznać wcześnie?

W obecnych czasach nadmiar pracy i obowiązków sprawia, że niestety mało czasu poświęcamy dla zdrowia. Jest to aspekt wciąż spychany na dalszy plan. Jest to o tyle niebezpieczne, że w ciągłym biegu i ogólnym zmęczeniu, możemy nie zauważyć sygnałów, które wysyła nasz organizm i w konsekwencji nie zauważyć, że coś niedobrego zaczyna się dziać. Najczęściej są to dyskretne sygnały, ale zbagatelizowane, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Wśród chorób, które nieleczone prowadzą do spustoszeń w organizmie znajduje się m.in. cukrzyca.

Prawidłowy wynik TSH

Prawidłowy wynik TSH. Jak interpretować badania hormonów tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, odpowiedzialnym za produkcję hormonów regulujących metabolizm – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Mimo niewielkich rozmiarów, tarczyca w istotny sposób wpływa na funkcje całego organizmu, a zaburzenia jej pracy szybko skutkują złym samopoczuciem. Jednym z parametrów, które należy wówczas zbadać, jest TSH. Jak działa i jak interpretować wyniki badań hormonów tarczycy?

Obniżenie ciśnienia. Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?

Obniżenie ciśnienia. Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Należy do chorób układu krążenia i charakteryzuje się okresowym lub stałym podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi, powyżej wartości prawidłowych. Osoby najbardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia mieszczą się w grupie wiekowej pomiędzy 35 a 60 rokiem życia. Czy istnieją naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi? Czy styl życia może wpłynąć na uregulowanie jego poziomu?

Prawidłowy cukier po posiłku

Prawidłowy cukier po posiłku. Normy stężenia glukozy we krwi

W ciągu doby stężenie glukozy we krwi ulega wahaniom na skutek spożywanych posiłków, wykonywanej aktywności fizycznej, a nawet pory dnia. Glikemia poposiłkowa jest szczególnie istotna, ponieważ jej nieprawidłowe wartości mogą być jednym z pierwszych sygnałów stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Ponadto wartości glikemii po posiłki są ważnym źródłem informacji dla cukrzyków na temat prawidłowego bądź nieprawidłowego przebiegu leczenia choroby. Jakie są prawidłowe wartości stężenia glukozy po posiłku?

COVID-19: NFZ zaleca ograniczenie planowanych świadczeń opieki zdrowotnej

COVID-19: NFZ zaleca ograniczenie planowanych świadczeń opieki zdrowotnej

Sytuacja epidemiczna w kraju z dnia na dzień robi się coraz bardziej poważna. Każdego dnia liczba osób z pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2 rośnie, niepokojąco wzrasta również liczba pacjentów hospitalizowanych ze względu na COVID-19 oraz liczba zajętych z tego powodu respiratorów. Dlatego Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wydała zalecenie, by ograniczać lub czasowo zawieszać udzielanych świadczeń wykonywanych planowo.

skąd się bierze łupież

Skąd się bierze łupież?

Łupież to choroba skóry, która stanowi problem globalny. Naukowcy szacują, że na całym świecie może na niego cierpieć nawet połowa populacji. Ta dermatoza może bowiem dotykać osoby w każdym wieku, bez względu na ich płeć. To choroba, która ze względu na swój przebieg powoduje duży dyskomfort, co więcej dla wielu osób stanowi poważny problem natury estetycznej. W poniższym artykule dowiesz się, skąd się bierze łupież oraz w jaki sposób się go pozbyć.

Bronchoskopia

Bronchoskopia – wskazania i przebieg badania

Bronchoskopia jest badaniem endoskopowym polegającym na wprowadzeniu wziernika przez nos lub usta i zbadaniu dróg oddechowych pacjenta. W badaniu wykorzystuje się kamerkę wideo, która umieszczona jest na bronchoskopie, dzięki czemu lekarz ma pełny obraz badanych struktur (ich wyglądu, a także drożności). Poprzez badanie lekarz jest w stanie zdiagnozować krtań, tchawicę lub oskrzela. Jest to zabieg inwazyjny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Podczas bronchoskopii pacjent może odczuwać dyskomfort związany z wprowadzaniem ciała obcego do dróg oddechowych.

Cukrzyca a wzrok

Cukrzyca a wzrok. Czy chorzy na cukrzycę mogą mieć problemy ze wzrokiem?

Cukrzyca to jedna z chorób metabolicznych, która stanowi jedno z największych zagrożeń zdrowotnych obecnych czasów. Choroba ta charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co niesie niekorzystne konsekwencje dla całego organizmu, w tym także dla narządu wzroku. Czy chorzy na cukrzycę mogą mieć problemy z wyraźnym widzeniem? Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza? Na to wszystko znajdziesz odpowiedź poniżej.