- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia
Nadciśnienie tętnicze może dotknąć każdego człowieka. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które redukują szansę pojawienia się nadciśnienia. Ciągłe narażenie na stres oraz napięcie nerwowe sprawiają, że może dojść do rozwoju tego schorzenia. Czy domowe sposoby na obniżenie ciśnienia są skuteczne? Czy niwelują one potrzebę stosowania farmakoterapii?
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnieniem tętniczym nazywamy schorzenie, które charakteryzuje się podniesionym ciśnieniem krwi krążącej w naczyniach krwionośnych. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Najczęściej wysokie ciśnienie tętnicze spowodowane jest:
- zmniejszoną elastycznością naczyń krwionośnych − najczęściej związaną z postępującą miażdżycą;
- zwiększoną częstotliwością pracy serca (m.in. efekt stresu);
- zbyt dużą objętością krwi krążącej.
Do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi wykorzystuje się jednostkę mmHg (milimetry słupa rtęci). Na chwilę obecną nadciśnienie klasyfikuje się w następujący sposób:
- prawidłowe ciśnienie tętnicze − 120-129 mmHg / 80-84 mmHg;
- wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze − 130-139 mmHg / 85-89 mmHg;
- nadciśnienie 1 stopnia − 140-159 mmHg / 90-99 mmHg;
- nadciśnienie 2 stopnia − 160-179 mmHg / 100-109 mmHg;
- nadciśnienie 3 stopnia − powyżej 180 mmHg / 110 mmHg.
Umów się do kardiologa
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia
U większości pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, obserwuje się łagodną postać choroby. W takich przypadkach stosuje się zazwyczaj farmakoterapię, chociaż nie zawsze jest ona wymagana. Najczęściej niefarmakologiczne metody leczenia pozwalają na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi.
Aby obniżyć ciśnienie krwi należy zwrócić szczególną uwagę na codzienne nawyki. Zdrowy tryb życia pozwoli nie tylko zredukować ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, ale także, jeżeli już na nie cierpimy, wspomoże proces leczenia.
Odpowiednia dieta
Jednym z domowych sposobów na obniżenia ciśnienia jest zdrowa dieta. Na rodzaj spożywanych produktów należy zwrócić szczególną uwagę podczas farmakoterapii, wprowadzonej np. z uwagi na nadciśnienie tętnicze. W schorzeniu stosowane są liczne grupy leków, a jedną z nich są diuretyki. W trakcie stosowanie leków moczopędnych (diuretycznych) warto wprowadzić do swojej diety źródła potasu. Jest to istotne, ponieważ większość leków o tym działaniu wypłukuje go z naszego organizmu. Z tego powodu może dojść do niedoboru elektrolitu jakim jest potas, który odgrywa w organizmie człowieka niezwykle istotną rolę − jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie układu nerwowego, a także za właściwą pracę mięśnia sercowego. Dlatego, jeśli stosujemy leki moczopędne, warto zapytać naszego lekarza POZ, czy powinniśmy w trakcie ich stosowanie suplementować potas.
Produktami spożywczymi bogatymi w potas jest m.in. pomidor, banan, suszone śliwki, a także nasiona soi.
Posiłki nie powinny być także zbyt tłuste lub wysokowęglowodanowe, gdyż zwiększa to ryzyko rozwoju miażdżycy, która może wpływać na ciśnienie krwi.
Ograniczenie soli
Spora część naszego społeczeństwa jest sodowrażliwa. Oznacza to, że zwiększona podaż tego pierwiastka w znaczący sposób wpływa na ciśnienie tętnicze krwi. Głównym źródłem sodu w naszej diecie jest sól kuchenna. Z tego powodu przyjmuje się, że osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny ograniczyć przyjmowanie soli do maksymalnie pół łyżeczki dziennie. W ten domowy sposób mogą bowiem wpłynąć na unormowanie wartości ciśnienia krwi.
Co więcej, osoby z nadciśnieniem powinny unikać przetworzonej żywności (dotyczy to głównie konserw, ale także wędlin i serów czy niezdrowych, słonych przekąsek (paluszki, krakersy, chipsy, solone orzeszki).
Ciemna czekolada
Codzienne spożycie około 60 gram ciemnej czekolady (zawierające minimum 70% kakao), dostarcza naszemu organizmowi flawonole, które sprawiają, że naczynia krwionośnie są bardziej elastyczne, a ich ściany lepiej uszczelnione.
Aktywność fizyczna
Bardzo korzystny wpływ na ciśnienie ma codzienna aktywność fizyczna. Warto zacząć np. od 30-minutowych spacerów. Taka forma aktywności, uprawiana regularnie, znacząco poprawi stan naszego układu krążenia, pomoże także dotlenić wszystkie komórki naszego ciała. Proste ćwiczenia o umiarkowanym nasileniu można wykonywać również w warunkach domowych. Dodatkowo w stresujących sytuacjach warto wykonać kilka głębokich wdechów, gdyż takie zachowanie pomoże zredukować poziom stresu.
Rzucenie palenia
Jeżeli cierpimy na nadciśnienie, dobrym pomysłem jest zaprzestanie palenia. Zawarta w papierosach nikotyna jest związkiem, który pobudza niepotrzebnie nasze serce do szybszej pracy, a co za tym idzie, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Co robić, gdy domowe sposoby na obniżenie ciśnienia nie pomagają?
Mimo znajomości domowych metod na obniżenie ciśnienia, może się okazać, że podwyższone ciśnienie krwi i tak będzie regularnie występować. W momencie zaobserwowania u siebie ewentualnego nadciśnienia, należy skonsultować się z lekarzem POZ, który zadecyduje o konieczności rozpoczęcia farmakoterapii, a w razie potrzeby skieruje do kardiologa. Bez wątpienia specjalista zwróci także uwagę na to, jaki styl życia prowadzi pacjent.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz w łatwy sposób zarezerwować poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.