Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból piersi - co może być przyczyną? Czy może być to oznaka torbieli w piersiach?

Ból piersi to objaw, z którym wiele zaniepokojonych kobiet zgłasza się do lekarza. Jego przyczyny mogą być bardzo różne - począwszy od błahych, związanych ze źle dobraną bielizną, aż po torbiele lub zmiany nowotworowe. Kiedy zatem zgłosić się do lekarza ginekologa? Czy ból piersi zawsze jest powodem do obaw?

Kobieta chwyta się za klatkę piersiową, odczuwa ból piersi.

Przyczyny bólu piersi

Ból piersi, inaczej zwany mastalgią, najczęściej związany jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Niestety, bywa również objawem wielu innych poważniejszych schorzeń. Do  przyczyn bólu piersi zaliczamy: 

  • wahania hormonów podczas cyklu miesiączkowego, 
  • ból piersi w czasie ciąży i połogu,
  • łagodne zmiany guzkowe (torbiele, cysty czy gruczolakowłókniaki),
  • nowotwory złośliwe,
  • okres przekwitania (menopauza),
  • nieodpowiednio dobraną bieliznę.

Jeśli mastalgii towarzyszą objawy takie jak:

  • powiększone węzły chłonne, 
  • podwyższona temperatura,
  • ropny lub krwisty wysięk z brodawek,
  • obrzęki i zaczerwienienia, 
  • wyczuwalne guzki,

nie zwlekaj, natychmiast umów się na wizytę do ginekologa

Czy w okresie przekwitania mogą boleć piersi?

Menopauza to fizjologiczny okres w życiu kobiety, podczas którego w organizmie zachodzi wiele zmian wywołanych spadkiem stężenia hormonów płciowych. Zazwyczaj pojawia się po 50. roku życia, a jej objawy to m.in. uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, czy złe samopoczucie. W czasie menopauzy dochodzi również do starzenia się i zanikania tkanki gruczołowej w piersiach, czemu może towarzyszyć ból. 

Choć w okresie przekwitania dolegliwości ze strony piersi są powszechnym zjawiskiem, pamiętaj o profilaktyce i regularnych wizytach u ginekologa. Nie zapominaj, że wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko rozwoju zmian o charakterze nowotworowym. Przeważająca część z nich ma łagodny charakter, jak np. torbiele czy cysty, jednak w przypadku zmian złośliwych, kluczowe jest wczesne wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Torbiele a ból piersi

Torbiele to zmiany o charakterze pęcherzy wypełnionych płynem, powstające w wyniku przerostu nabłonka kanalików mlecznych i ich zablokowania. Nie są klasyfikowane jako zmiany złośliwe. Często rozpoznawane są u kobiet, zwłaszcza po 70 roku życia, dotykając aż 90% z nich. Są łatwo wyczuwalne w badaniu palpacyjnym jako okrągłe, dające się łatwo przesunąć guzki. Jeśli są małe, najczęściej nie wywołują żadnych objawów. Powiększając się zaczynają powodować ucisk, wywołując ból piersi.

Jak rozpoznać torbiele?

Bardzo ważne jest, abyś często przeprowadzała samobadanie piersi w celu wczesnego wykrycia niepokojących zmian. Jeśli wyczujesz pod palcami zmiany o charakterze guzków, natychmiast zgłoś się do lekarza specjalisty.

Lekarz na wizycie wykona i zleci odpowiednie badania, takie jak USG, mammografia, a także biopsja, jeśli zmiany w piersiach będą niepokojące.

Czy biopsja boli?

Biopsja jest to bezbolesne badanie polegające na pobraniu materiału za pomocą igły. W przypadku zmian dotyczących piersi wykonuje się zazwyczaj biopsję gruboigłową BG, przeprowadzoną pod znieczuleniem miejscowym. Pobrany materiał jest dalej przekazywany do badań histopatologicznych, celem potwierdzenia lub wykluczenia zmian nowotworowych. Badanie to pozwala również na odciągnięcie płynu z torbieli i złagodzenie dolegliwości bólowych pacjentki. 

Jak leczyć torbiele?

Jeśli torbiele są małe, zazwyczaj nie wymagają leczenia, należy je jednak obserwować. W przypadku, gdy torbiel jest przyczyną dolegliwości bólowych i dyskomfortu, lekarz przeprowadza biopsję w celu odprowadzenia nagromadzonego płynu. Mimo wykonanego zabiegu, pacjentka powinna pozostać pod opieką ginekologa oraz regularnie badać piersi. 

Jeśli lekarz podejrzewa, że zmiany mogą mieć charakter nowotworowy i zostało to potwierdzone w badaniach histopatologicznych, należy usunąć je chirurgicznie, a następnie przeprowadzić odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że wczesne wykrycie zmian pozwoli na szybkie przeprowadzenie diagnostyki i wdrożenie odpowiedniej terapii. 

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ginekologia

Więcej artykułów