Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból jajnika - co może oznaczać?

2020-07-29 10:33
Ból jajnika

Ból jajnika jest nieprzyjemną dolegliwością, z którą boryka się większość miesiączkujących kobiet. Przyczyny jego występowania mogą być niezwykle prozaiczne i wynikać z procesów fizjologicznych organizmu. W niektórych przypadkach ból jajnika jest jednak sygnałem alarmowym związanym z poważnymi schorzeniami, dlatego nie należy go bagatelizować!

Ból jajnika - jak go rozpoznać

Jajniki są zaliczane do narządów wewnętrznych żeńskiego układu płciowego. To gruczoły odpowiedzialne za produkcję żeńskich hormonów płciowych oraz miejsce powstawania komórek jajowych.

Ból jajnika odczuwany jest u kobiet po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Może mieć charakter bólu przeszywającego, kłującego, bądź rozpierającego. Nasilenie bólu charakteryzuje się zmiennością: od stosunkowo łagodnego do bardzo silnego.  Przyczyny bólu jajnika mogą być stosunkowo błahe lub wynikać z toczącego się procesu chorobowego.

W przebiegu schorzeń często oprócz bólu jajnika występować będą również upławy o nieprzyjemnym zapachu, wyjątkowo obfite miesiączki lub częste, bolesne parcie na pęcherz moczowy. Gdy wystąpią wymienione wyżej objawy, należy skonsultować się z ginekologiem w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.

Ból jajnika przed okresem

Odczuwanie bólu jajnika w przed pojawieniem się okresu jest naturalnym, fizjologicznym jej sygnałem. W organizmie kobiety zachodzą wówczas liczne zmiany i związane z tym niewielkie dolegliwości bólowe są czymś całkowicie normalnym. Istotne jest, aby mimo wszystko nie bagatelizować pojawiającego się wówczas bólu i jeśli pojawią się jakiekolwiek inne niepokojące objawy - udać się na wizytę lekarską!

Ból owulacyjny

Występuje w związku z pęknięciem tzw. pęcherzyka Graafa w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania. Kobieta może go odczuwać w połowie cyklu miesiączkowego (pamiętać należy, że długość cyklu miesiączkowego może być różna). W tym okresie pojawia się często obniżenie nastroju oraz ból po wykonywanej aktywności fizycznej lub stosunku.

Ulgę w bólu związanym z cyklem miesiączkowym przyniesie zastosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty lub preparatów rozkurczających. Pomoże także delikatny masaż lub ogrzanie miejsca ciepłą wodą podczas kąpieli.

Ból jajnika w ciąży

Podczas ciąży ból jajnika nie zawsze musi oznaczać coś złego. Ból o niewielkim nasileniu bywa bowiem skutkiem procesów fizjologicznych związanych ze zmianą w gospodarce hormonalnej organizmu. Jego występowanie będzie zazwyczaj w takim przypadku ograniczać się do jednej strony podbrzusza. Nawet gdy ból jest niewielki, a jego pojawienie się wskazuje raczej na zachodzenie naturalnych procesów w organizmie, warto poinformować o nim lekarza prowadzącego ciążę (ginekologa). Dolegliwości bólowe mogą występować przez cały okres trwania ciąży, lecz najczęściej obserwowane są w I trymestrze.

Silne bóle jajnika wynikające z procesów patologicznych mogą być powiązane z przebiegiem ciąży pozamacicznej oraz być sygnałem nieprawidłowego przebiegu ciąży i informacją o zbliżającym się poronieniu. Z tego powodu nie należy bagatelizować jego występowania i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Ból jajnika - inne schorzenia

W medycynie występują tzw. choroby kobiece. Bóle jajnika mogą być jednym z objawów takich chorób. Zalicza się do nich m.in. endometriozę, torbiel i nowotwór jajników. Schorzeniom tym towarzyszą wówczas inne objawy, które powinny wzbudzić niepokój kobiety. Takimi objawami może być np. pojawienie się specyficznej wydzieliny z pochwy, czy silne bóle podczas stosunku. 

Endometrioza

Ból jajnika w przebiegu tej choroby jest mocno nasilony oraz promieniuje na całą miednicę. Endometrioza charakteryzuje się występowaniem komórek błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) poza jamą macicy. Dokładne przyczyny jej powstawania nie są niestety poznane.

Torbiel jajnika

Torbiele jajnika to inaczej cysty, Występują najczęściej w następstwie zaburzeń hormonalnych. Oprócz bólu jajnika mogą pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego. Schorzenie jest jednak ciężkie do wykrycia ze względu na objawy charakteryzujące się zazwyczaj niewielkim nasileniem.

Nowotwór jajnika

Rak jajnika jest poważnych schorzeniem, które występuje stosunkowo często (to trzeci pod względem częstości nowotwór narządów rozrodczych kobiet na świecie). W przebiegu choroby, oprócz mogących pojawiać się bólów, obserwuje się wzdęcia i zwiększenie obwodu brzucha. U niektórych pacjentem obecne są także zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Postępowanie przy bólu jajnika

Ból owulacyjny i inne bóle wynikające z naturalnych procesów fizjologicznych związanych z cyklem miesiączkowym można łagodzić stosując preparaty przeciwbólowe oraz domowe sposoby rozluźniające bolesne okolice.

Z uwagi na fakt, iż objawy schorzeń związanych z drogami rodnymi kobiet są mało specyficzne, nie należy lekceważyć bólu jajnika. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości zaleca się konsultację z ginekologiem w celu ustalenia przyczyny pojawienia się dolegliwości bólowych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów