Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Tężyczka – objawy, leczenie. Tężyczka utajona i jawna

Tężyczka obejmuje grupę symptomów, spowodowanych zwiększoną pobudliwością połączeń mięśniowo-nerwowych. Jej główne objawy związane są z parestezjami, czyli drętwieniem i mrowieniem. Wyróżnia się postać jawną i utajoną tej choroby. Co przyczynia się do wystąpienia tężyczki oraz jak ją leczyć?

Kobieta trzyma się za prawą dłoń. Cierpi na tężyczkę.

Czym jest spowodowana tężyczka?

Pod terminem “tężyczka”, kryje się wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa, prowadząca do bezwarunkowych skurczy mięśni. Najczęściej odczuwane parestezje lokalizują się w okolicy ust, mięśni twarzy i kończyn.

Tężyczka może być spowodowana różnymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu i może posiadać różne podłoże. Wśród głównych przyczyn pojawienia się drętwień, mrowień i bezwarunkowych skurczów, wymienia się zaburzenia elektrolitowe, a dokładnie nieprawidłowe stężenie jonów wapnia, magnezu i potasu.

Tężyczka – najczęstsze przyczyny

Przyczyn wystąpienia tężyczki może być wiele i są one powiązane z różnymi układami ludzkiego organizmu. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn powstawania tężyczki, wyróżnia się:

  • zaburzenia pracy nerek,
  • zaburzenia pracy jelit (wchłaniania składników odżywczych),
  • zaburzenia gastryczne,
  • ogólne wyniszczenie lub organizmu w przypadku chorób nowotworowych,
  • powikłania endokrynologiczne (niedoczynność przytarczyc),
  • nieodpowiednią dietę (ubogą w składniki odżywcze).

Umów się do lekarza rodzinnego

Tężyczka jawna i utajona

Wyróżnia się dwa typy tężyczki – postać jawną i utajoną. Choć problem zaburzenia poziomu elektrolitów w organizmie występuje w obu postaciach schorzenia, wykrycie tężyczki utajonej może być problematyczne. Obecność tężyczki jawnej cechuje szereg charakterystycznych objawów i jest zazwyczaj dość szybko wykrywana przez lekarzy

Tężyczka jawna – objawy:

  • drętwienia w okolicy ust, języka, stóp i dłoni,
  • skurcze mięśni w okolicy twarzy, kończyn górnych i dolnych,
  • uczucie osłabienia, omdlenia lub stany przedomdleniowe,
  • charakterystyczne ułożenie ręki, tzw. ręka położnika (wynikająca z niedokrwienia).

W przypadku omdleń i występujących drżeń mięśni, konieczne jest różnicowanie tężyczki z padaczką.

Tężyczka utajona (spazmofilia), stanowi szereg nieswoistych objawów, które nie ułatwiają jej wykrycia. Pacjenci nie wiedzą o jej istnieniu, co stanowi dodatkowe zagrożenie. Wśród objawów zgłaszanych w trakcie tężyczki utajonej wyróżnia się:

  • osłabienie, rozdrażnienie,
  • uczucie senności,
  • kołatanie serca,
  • objaw Chvostka (gwałtowne skurcze mięśni twarzy przy badaniu młoteczkiem neurologicznym),
  • wzmożone napięcie mięśniowe,
  • bóle brzucha.

Jeśli zauważasz u siebie objawy towarzyszące tężyczce, zgłoś się na konsultację do specjalisty. Wizytę możesz umówić bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Tężyczka – diagnostyka

O ile rozpoznanie tężyczki jawnej nie stanowi dużego problemu dla lekarza, o tyle tężyczka utajona może wzbudzać niepewności. W tym celu wykorzystuje się badanie zwane próbą tężyczkową. Badanie to przeprowadzane jest za pomocą EMG i polega na sprawdzeniu potencjału elektrycznego w mięśniach i nerwach. 

Uwaga! Około 4-5 dni przed badaniem należy odstawić suplementy zawierające wapń lub magnez, gdyż mogłyby one zafałszować wynik badania. Odstawienie preparatu skonsultuj wcześniej z lekarzem zlecającym próbę tężyczkową, np. neurologiem.

Leczenie tężyczki

Pierwszym działaniem podejmowanym przez lekarza jest unormowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej. W tym celu lekarz neurolog bądź internista przepisuje odpowiednią dawkę niezbędnych leków. Zazwyczaj równocześnie stosuje się preparatu z witaminą D i magnezem.  Kluczem jednak jest znalezienie przyczyny i wprowadzenie leczenia, które ma celu jej zwalczenie.

W terapii tężyczki bierze niejednokrotnie zespół interdyscyplinarny, m.in. neurolog, nefrolog, endokrynolog itd., a dodatkowo pacjentom zaleca się często kontakt z psychologiem. Najbardziej przydatny staje się on w momencie, gdy objawy związane z tężyczka dotykają układu oddechowego, a co za tym idzie, dochodzi do ataków paniki związanych z utrudnionym oddychaniem lub gdy objawy te nasilają się w sytuacjach stresowych. Warto skorzystać z takich konsultacji, aby wyeliminować lub zminimalizować reakcje na stres.

Tężyczka – czy jest niebezpieczna?

W niektórych sytuacjach tężyczka jest niebezpieczna. Dotyczy to objawów związanych ze skurczami mięśni krtani i mięśni oddechowych. W takich momentach może utrudniać wentylację, a dodatkowy stres z tym związany, może powodować duszności, omdlenia, a nawet sytuacje zagrażające życiu. Z tego powodu istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich podczas leczenia tężyczki.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów