Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ćwiczenia rehabilitacyjne, które można wykonywać w domu – 8 przykładów

Artykuł sponsorowany
Publikacja:
2025-05-27 14:01
Aktualizacja:
2025-05-27 14:12

Nie ma znaczenia, czy potrzebujesz rehabilitacji po operacji, wypadku, kontuzji czy w efekcie przewlekłych chorób. Powinna być ona nie tylko dopasowana do Twoich potrzeb i bezpieczna, ale również regularnie wykonywana. Czy możesz więc ćwiczyć w domu?

Kobieta wykonuje ćwiczenia rehabilitacyjne w domu.

Kiedy możesz zacząć samodzielną rehabilitację w domu?

Czasami pacjent musi jeździć do rehabilitanta, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy rehabilitacja odbywa się w domu pacjenta, a więc w środowisku bezpiecznym i w takim, w którym pacjent czuje się swobodnie i komfortowo. Może się też okazać, że spotkania z profesjonalistą nie są potrzebne już tak często, a pacjent więcej czasu ma spędzać na samodzielnych ćwiczeniach. Warto wówczas porozmawiać z fizjoterapeutą i lekarzem prowadzącym, aby wiedzieć, jakie ćwiczenia można wykonywać, a jakich powinno się unikać.

Przede wszystkim powinny to być ćwiczenia dopasowane do Twoich potrzeb, jednak pamiętaj, że jeśli w czasie ich wykonywania poczujesz ból, to od razu należy się skontaktować z rehabilitantem lub lekarzem. Co więcej, należy też regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, aby lekarz mógł ocenić postępy i dopasować intensywność ćwiczeń do aktualnego stanu zdrowia.

Jakie ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywać w domu?

Samodzielne ćwiczenia w domu powinieneś zacząć od prostych ćwiczeń rozciągających, które zwiększą zakres ruchu i jednocześnie zmniejszą napięcie mięśni, w czym mogą pomóc ćwiczenia wykonywane na piłce do rehabilitacji. Dla wzmocnienia osłabionych mięśni dobrze sprawdzą się również ćwiczenia, w trakcie których wykorzystywane będą hantle lub taśmy oporowe.

Dobrym sposobem na poprawę równowagi i stabilności, może być również deska, wykonywana w klasyczny sposób, w wersji na kolanach albo z wykorzystaniem krzesła, tak aby była dopasowana do możliwości Twojego ciała. Z kolei dla wzmocnienia dolnych partii mięśni dobrym wyborem może się okazać rowerek stacjonarny z tradycyjnym siedzeniem lub szerokim fotelem zwiększającym wygodę. Znajdziesz je, chociażby na stronie https://www.sport-shop.pl/rowery-treningowe-c-97.html.

Co jeszcze przyda się podczas domowej rehabilitacji?

W miarę możliwości zdrowotnych w czasie rehabilitacji może się również pojawić marsz w miejscu lub wolne podskoki. Dobrym rozwiązaniem mogą być również przysiady, zarówno w klasycznej formie, jak i półprzysiady czy sumo – z szeroko rozstawionymi nogami. Na rozciągnięcie mięśni, które zmniejszą ból kręgosłupa, sprawdzą się ćwiczenia na plecach z przyciąganiem kolan do klatki piersiowej.

Domowa rehabilitacja z pewnością posiada wiele zalet, ponieważ możesz ćwiczyć w miejscu, które zapewnia Ci komfort, w dogodnym dla siebie czasie i bez straty czasu na dojazdy do rehabilitanta. Jednak pamiętaj, żeby wszelkie ćwiczenia konsultować z fizjoterapeutą i lekarzem, a w razie jakichkolwiek dolegliwości bólowych od razu umówić się na wizytę. Tylko wówczas regularnie wykonywane ćwiczenia będą bezpieczne i pozytywnie wpłyną na poprawę zdrowia.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów