- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Niskie ciśnienie wysoki puls – co może oznaczać?
Prawidłowa praca układu krążenia jest jednym z aspektów dobrego stanu zdrowia. Każde odstępstwo od normy może powodować liczne problemy zdrowotne, a także złe samopoczucie. Jednym z zaburzeń układu krążenia jest sytuacja gdzie niskiemu ciśnieniu krwi towarzyszy wysoki puls. Co może oznaczać taki stan? Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia krwi oraz pulsu?
Czym jest układ krążenia?
Sistema sanguiferum hominis – tak w języku łacińskim brzmi nazwa układu krwionośnego odpowiedzialnego za transport i przepływ krwi przez wszystkie narządy ciała człowieka. Jest to układ zamknięty, w którym serce pełni rolę pompy umożliwiając obieg krwi. Krew z serca wypływa pod dużym ciśnieniem przez tętnice, aby dotrzeć do najdalej odległych miejsc ciała. Im dalej od serca tym ciśnienie krwi jest mniejsze, a nawet bliskie zeru. Układ krwionośny odpowiedzialny jest m.in za:
- transport gazów oddechowych;
- dostarczanie substancji odżywczych;
- utrzymanie stałej temperatury ciała.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia krwi oraz tętna?
Ciśnienie krwi mierzone w czasie spoczynku u zdrowego człowieka powinno wynosić 120/80 mm Hg. Odstępstwa od tej wartości mogą być skutkiem chorób układu krążenia przez co należy stale monitorować jego wartości. Pomocnym urządzeniem w pomiarach ciśnienia tętniczego są ciśnieniomierze. Przydatną informacją podczas pomiaru ciśnienia tętniczego jest wynik pulsu. Prawidłowe wartości tętna mieszczą się w granicy 70-75 uderzeń na minutę. Zbyt niski lub zbyt wysoki puls negatywnie wpływają na organizm człowieka, gdyż świadczą o nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego.
Jakie są objawy niskiego ciśnienia i wysokiego pulsu?
Do częstych objawów należy ogólne osłabienie organizmu, szybkie męczenie się, apatia, brak koncentracji, uporczywe bóle głowy, szum w uszach oraz zaburzenia widzenia. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do omdlenia. W sytuacji, gdy zaobserwujemy u siebie wyżej wymienione symptomy nie zwlekajmy z wizytą u lekarza rodzinnego. Ten na podstawie wywiadu oraz badań skieruje nas do lekarza specjalisty - kardiologa. Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować online za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Co może oznaczać niskie ciśnienie krwi wraz w wysokim tętnem?
Taki zestaw nieprawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego jest charakterystyczny dla:
- odwodnienia organizmu;
- nerwicy;
- chorób tarczycy;
- chorób kory nadnerczy;
- niewydolności serca;
- wad zastawek serca;
- stosowania leków nasennych, moczopędnych czy obniżających ciśnienie krwi.
Ciśnienie krwi oraz puls są ze sobą powiązane. W momencie spadku ciśnienia, serce próbując zwiększyć przepływ krwi przyspiesza swoją pracę, co zauważalne jest w postaci wzrostu wartości tętna.
Odwodnienie organizmu, a niskie ciśnienie oraz wysoki puls
Do takiej sytuacji może doprowadzić długotrwale występująca choroba wraz z gorączką, biegunką, wymiotami, niedostateczną ilością wypijanych płynów oraz zbyt dużą ilością wydalanego moczu w stosunku do wypitych płynów. Zaburzenia pragnienia występują często u osób starszych. W upalne dni poprzez zaburzenie odczuwania pragnienia osoby te odwadniają się tracąc wraz z potem duże ilości wody. Taka sytuacja jest nie tylko niebezpieczna, ale również zagraża życiu. Objawami odwodnienia są:
- suchość oraz utrata elastyczności skóry;
- osłabienie;
- ból głowy;
- zmniejszone wydalanie moczu;
- suchość w jamie ustnej;
- zawroty głowy, a nawet omdlenia.
Choroby tarczycy, a niskie ciśnienie oraz wysoki puls
Niskie ciśnienie tętnicze krwi oraz wysoki puls są charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy – Hashimoto. Mamy wówczas do czynienia z obniżoną produkcją hormonów tarczowych, a co za tym idzie ze zmniejszonym ich transportem we krwi. Stan taki może prowadzić do wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Gdy obserwujemy, że w naszym organizmie zachodzą niekorzystne zmiany należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego w celu diagnostyki. Przy wyrównanym poziomie hormonów tarczycy epizody niskiego ciśnienia oraz wysokiego tętna nie powinny mieć miejsca.
Każde odstępstwo od normy jest sygnałem, że w organizmie dzieją się niepokojące rzeczy. Należy prowadzić obserwację i w razie długotrwałego utrzymywania się problemu udać do lekarza rodzinnego, który pokieruje nas w dalszej diagnostyce. Im szybciej znajdziemy przyczynę tym skuteczność leczenia będzie większa. Nie należy lekceważyć problemów zdrowotnych!
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.